Diabetes a reakce na stres

Diabetes a reakce na stres

Na diabetes má velký vliv stres, neboť přímo ovlivňuje vznik i průběh nemoci. U mnoha diabetiků 1. i 2. typu byl spouštěcím mechanismem onemocnění právě velký akutní nebo dlouhodobý chronický stres.

Reakce těla na stres je u diabetiků mnohem komplexnější než u lidí bez diabetu. Stres totiž zvyšuje sekreci hormonů hypofýzy; ty působí proti účinku inzulínu, a tak dojde k hyperglykemii. Ta bývá hůře ovlivnitelná než hyperglykemie vzniklá po dietní chybě. Důsledkem je rozkolísání glykemií, nutnost opakovaných úprav dávek inzulínu a zhoršení dlouhodobé kompenzace diabetu.

Víte, jak reagujete na zátěž?

Stresu je možné částečně se předem vyvarovat. Předcházet mu lze tím, že o této nemoci víte co nejvíce, ale i o té své konkrétně – víte, s jakou glykemií vstáváte a začínáte den, zjišťujete, jak na vás působí jednotlivá jídla a jak reagujete na případnou zátěž. To se můžete dozvídat pravidelným měřením glykemie.

Svoje potřeby si musíme uvědomovat

Mnohý stres, hlavně časový, si způsobujeme každý sám. Často si plánujeme více aktivit, než můžeme stihnout, během dne neodpočíváme a nemyslíme na svoje potřeby – v klidu se najíst, dělat pravidelné přestávky v průběhu práce atd. Svoje potřeby si musíme uvědomovat, abychom na ně mohli reagovat. Také je vhodné řešit dlouhodobé konflikty a nedorozumění otevřeně a včas, a ne je nechávat, aby nás zahlcovaly a trápily.

Najděte příčinu svého stresu

Pokud se dostaví obtížně ovlivnitelná hyperglykemie a my přemýšlíme nad jejími příčinami, je potřeba myslet i na eventuální vliv stresu. Pokud jeho vliv odhalíme, je potřeba, abychom hledali cesty, jak situaci změnit, a ne se snažit najít důvody, proč změnu udělat nelze. Nemusí jít o zásadní a rychlé skoky, změna je proces, který se skládá z jednotlivých kroků.

MUDr. Jana Komorousová, Ph. D.
Psychiatrická ambulance Plzeň

2258

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku