Diabetes a partnerské vztahy

Diabetes a partnerské vztahy

Všechny nemoci ovlivňují vztahy a u diabetu tomu není jinak. Je to choroba náročná nejen pro nemocného jedince, ale i pro jeho blízké. Mnozí diabetici řeší otázku, v jaké fázi...

Všechny nemoci ovlivňují vztahy a u diabetu tomu není jinak. Je to choroba náročná nejen pro nemocného jedince, ale i pro jeho blízké. Mnozí diabetici řeší otázku, v jaké fázi vztahu sdělit protějšku, že jsou nemocní, co všechno mu říct a jak.

MUDr. Jana Komorousová, Ph.D.

Někteří z nich si s sebou nesou traumata z odmítnutí partnerem, ke kterému došlo během dospívání právě kvůli této nemoci, neboť existují lidé s předsudky, lidé ecitliví a nezralí. Pokud je však diabetik se svou nemocí vyrovnaný a bere ji jako běžnou součást svého života, která k němu patří, bude rovněž schopen informace o ní  přiměřeně sdělit svému okolí.

OBAVY NA OBOU STRANÁCH

V dospívání to ovšem není jednoduché, neboť jedním z vývojových úkolů tohoto období je začlenit se do vrstevnické skupiny, najít v ní své místo. A to je svízelné i pro zdravé lidi bez jakýchkoli omezení. Dospívající mívají většinou za cíl se vrstevníkům co nejvíce přiblížit a podobat, ale tomu diabetes z jejich pohledu spíše brání.

Partneři diabetiků pak následně mohou bojovat se strachem z dědičnosti onemocnění, ptají se, s jakou pravděpodobností budou mít diabetes i jejich děti. Také se mohou sami sebe ptát, zda chtějí prožít složitější život, muset se přizpůsobovat nemoci, nebo si vybrat někoho jiného, zdravého. Nemalou roli hrají i partnerovi příbuzní, jejich předsudky, dotěrné otázky a připomínky.

Pokud sdělení diagnózy partnerovi vztah nepřežije, zřejmě by zanikl i bez toho. Pokud má vztah trvat, nemusí ho to vůbec ovlivnit, nebo jej dokonce může posílit.

JAK VNÍMAJÍ NEMOC PARTNEŘI DIABETIKŮ?

To, jak partner přijme onemocnění, záleží v první řadě na tom, jak diabetes přijímá sám diabetik. Pokud je se svou nemocí vyrovnaný a vnímá ji jako běžnou součást svého života, která ho výrazně neomezuje, předá tuto svou zkušenost i svému partnerovi. Pokud ji ale vnímá jako životní tragédii a každodenní přítěž, nejspíš se tak k nemoci bude stavět i jeho partner.

Je zřejmé, že partneři diabetiků nemoc vnímají, uvědomují si její úskalí, někteří to dávají otevřeně najevo a mluví o tom, jiní ne. Mívají o diabetika strach, vnímají jako riziko, když se o sebe nedostatečně stará, mívají obavy z akutních komplikací, které ohrožují diabetikovo zdraví.

PARTNERSKÉ PROBLÉMY JE MOŽNÉ ŘEŠIT

Veškerým problémům lze předcházet otevřenou komunikací ve vztahu. Pokud od druhého něco chceme nebo potřebujeme, je třeba si o to říct, nelze očekávat, že partner splní naše přání, pokud o nich neví. Věci je potřeba říkat jasně, nejen naznačovat, ať už se to týká diabetu,
domácích prací nebo třeba výchovy dětí.

Aby mohli partneři diabetiky podporovat, potřebují si někdy od nemoci a kontaktu s ní odpočinout. Oni se mohou vzdálit a nabrat síly, diabetik od nemoci odejít nemůže. Je dobré tento odpočinek pečujícím partnerům umožnit, aby byli schopni dlouhodobé podpory.

2121

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku