Diabetes a covid-19: Kdo byl nejspíš pacient nula, proč neustávat v opatrnosti a jak se chránit

Diabetes a covid-19: Kdo byl nejspíš pacient nula, proč neustávat v opatrnosti a jak se chránit
Covidu ještě není konec, obezřetnost je na místě. Zdroj: Shutterstock

Pacienti s diabetem patří do rizikové skupiny lidí, kteří mohou mít při nákaze virem covid-19 závažnější příznaky i průběh onemocnění. A ačkoliv si už můžete připadat unavení po dvou a půl letech nejrůznějších restrikcí, neustávejte ani teď v obezřetnosti. Podle odborníků ještě stále nemáme tak docela vyhráno.

S jistotou se neví, kde a kdy došlo k první infekci člověka. Jasné však je, že ohnisko nákazy má svůj počátek v čínském Wu-chanu v provincii Chu-pej. Dle všeho byli původním zdrojem nákazy netopýři, kteří nakazili jiné zvíře. Následně se virus přenesl na člověka.

Diabetes a covid-19: Kdo byl nejspíš pacient nula, proč neustávat v opatrnosti a jak se chránit

S jistotou se neví, kde a kdy došlo k první infekci člověka. Jasné však je, že ohnisko nákazy má svůj počátek v čínském Wu-chanu v provincii ...

Čína měla řešit koronavirus už mnohem dříve

Výzkumy, které mají objasnit původ nemoci, má pod palcem Světová zdravotnická organizace (WHO). Jejich prvotní závěr spočívá v tom, že pacientem nula byl laborant, který zkoumal netopýry. Existují některé nepřímé důkazy, že se covid-19 ve Wu-chanu možná objevil dříve, než ho zaznamenala světová média.

Mluví se o srpnu 2019, kdy byla u tamějších nemocnic zaznamenána zvýšená frekvence aut, na čínské sociální síti Baidu stouply dotazy na symptomy spojované s nemocí (kašel, průjem) a navíc měla Čína nakupovat PCR testy už v květnu 2019. S touto analýzou přišla australská firma specializující se na kybernetickou bezpečnost.

Teď jsme v klesající fázi, ještě v červnu bylo zle

Na začátku června začala čísla nakažených v Česku opět stoupat, na konci července se však očekávala kulminace. Už více než týden epidemie koronaviru opět zpomaluje. Trend růstu či zpomalení se však stále proměňuje a ustávat v obezřetnosti není na místě. Zejména pro diabetiky.

Mezi nejčastější příznaky onemocnění covid-19 patří horečka, kašel, únava, ztráta chuti nebo čichu. Mezi ty méně obvyklé patří bolest v krku, hlavy či jiné bolesti, průjem, vyrážka nebo zarudlé a podrážděné oči.

Od března 2020 byly v České republice potvrzeny bez pár desítek 4 miliony případů, a to bez těch, kdy se lidé nakazili opakovaně, případně se léčili „po své ose“ a nedošli si k lékaři na test. V prvotních týdnech byl cítit ve společnosti velký strach, lidé drželi při sobě a pomáhali si. Za těch dva a půl roku si ale už „zvykli“. Méně dbají na potřebná pravidla, k restrikcím se od minulého léta staví odmítavě a strach už je v pozoru nedrží.

TIP: I když aktuálně není povinné nosit ochranu úst a nosu, zvažte nošení respirátoru s certifikací (označení FFP2) nebo chirurgické roušky na veřejnosti a v místech s vyšší kumulací lidí, pokud máte v anamnéze více vážných chronických onemocnění. 

Co je to koučink a jak může pomoci nově diagnostikovanému diabetikovi?

Nebojte se kouče zeptat, jaké má vzdělání, kolik má odkoučovaných hodin a na jaké oblasti osobního rozvoje se zaměřuje. Od toho se bude také ...

Jak se může diabetik připravit na případné onemocnění

Nemusíte sice hned panikařit, příprava je ale polovina úspěchu. Prvotně si vždy ověřte, že máte aktuální kontakty na své ošetřující lékaře, kteří vám mohou v případě nákazy poradit. Není také na škodu mít dostatek léků, inzulinu a materiálů (proužků, jehel, setů) na 1–2 měsíce. Diabetické a jiné zdravotnické pomůcky lze zakoupit v jakékoliv lékárně, nebo vám s tím pomůže třeba DIAlékárna.

Testování při podezření na covid-19

Máte podezření na nákazu koronavirem? Pak se můžete prvně otestovat vy sami prostřednictvím volně prodejného antigenního testu (ideální je objednat jej přes e-shop a nikam nechodit, pakliže nemáte výsledek). Lepší však je při příznacích covid-19 telefonicky kontaktovat ošetřujícího lékaře, který vystaví elektronickou žádanku na bezplatný PCR test, který je mnohem přesnější k diagnostice nemoci. Na PCR test však můžete jít i bez žádanky jako samoplátce. Po absolvování testu na odběrovém místě vám přijde zpravidla do 48 hodin buď pozitivní, nebo negativní výsledek. V případě toho pozitivního musíte zůstat v domácí izolaci, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy.

Během onemocnění covid-19 vždy postupujte podle telefonických instrukcí svého praktického lékaře. 

Covid-19 u diabetika aneb Kdy volat lékaře

Prokázal se u vás covid-19? Pak byste měli pít dostatečné množství neslazených tekutin, měřit si v pravidelných intervalech glykémii (při horečce po 2–4 hodinách) a svou tělesnou teplotu. Máte-li diabetes 1. typu a naměříte si hyperglykémii 17 mmol/l a více, změřte rovněž ketolátky.

Podle České diabetologické společnosti glykémie v případě onemocnění obvykle stoupá, s tím bude stoupat i spotřeba inzulinu, pokud užíváte právě jej. „Při onemocnění je cílová glykémie 6–10 mmol/l, maximálně do 15 mmol/l,“ uvádí ČDS (Česká diabetologická společnost).

Při zhoršení stavu byste měli kontaktovat svého lékaře nebo rychlou záchrannou službu. A to zejména tehdy, pokud nemůžete jíst nebo pít (případně obojí) pro nevolnost, máte příznaky ketoacidózy (tzn. opakované zvracení, bolest břicha, poruchy vědomí) či pozitivní ketolátky. Na odborníka, případně na záchrannou službu, se obraťte i v momentu, kdy vaše glykémie nebudou zvladatelné, budou trvat více než 24 hodin, nebo se u vás vyskytnou zhoršující se dechové či jiné závažné obtíže.

Pokud nemáte závažné příznaky či dekompenzovaný diabetes, radí Česká diabetologická společnost, abyste zůstali doma.

Zdroj: Koronavirus.mzcrDiab, Wikipedia, Život v Česku, Goodmask

12901

Diskuze k článku