Diabetes a autoimunitní tyreoiditida: Pro zánět štítné žlázy je cukrovka rizikovým faktorem

Diabetes a autoimunitní tyreoiditida: Pro zánět štítné žlázy je cukrovka rizikovým faktorem
Autoimunitní chronická tyreoiditida probíhá většinou po léta a u řady pacientů má subklinický průběh, tedy příznaky onemocnění nejsou zcela vyvinuty nebo jsou netypické Zdroj: Freepik

Autoimunitní thyreoiditida (chronická lymfocytární tyreoiditida) je onemocnění štítné žlázy, které se u pacientů s diabetem mellitem 1. typu vyskytuje častěji než u běžné populace. Důvodem je obdobná příčina obou onemocnění, tedy autoimunitní proces. Jak onemocnění probíhá a čím se léčí vysvětlila pro DIAstyl studentka Všeobecného lékařství 2. LF UK Viktorie Najmonová.

Co je štítná žláza a k čemu slouží?

Štítná žláza patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí. Je tvořena dvěma laloky a nachází se před hrtanem v místě štítné chrupavky. Její hlavní funkcí je produkce hormonů tyroxinu (T4) a trijodthyroninu (T3), které významně ovlivňují metabolismus člověka. Zasahují do metabolismu živin – tuků, bílkovin a cukrů, zvyšují spotřebu kyslíku, ovlivňují termoregulaci a jsou důležité pro správný vývoj centrální nervové soustavy dítěte.

Cukrovku synovi diagnostikovali až v nemocnici, říká tanečnice Libuše Rohlíčková

Před nějakou dobou jste se z showbyznysu tak trochu stáhla. Jak se vám vlastně daří? Daří se mi velmi dobře. Již řadu let jsem spokojená po boku ...

Co je tyreoiditida?

Tyreoiditida znamená v překladu zánět štítné žlázy. Záněty štítné žlázy jsou skupinou různorodých onemocnění z hlediska vzniku, průběhu, trvání i komplikací. Nejčastější je právě skupina chronických autoimunitních tyreoiditid. Není to tedy v tomto případě zánět bakteriální či virový, jak ho běžně známe v podobě např. angíny nebo nachlazení, ale stojí za tím autoimunita.

Autoimunitní chronická tyreoiditida probíhá většinou po léta a u řady pacientů má subklinický průběh, tedy příznaky onemocnění nejsou zcela vyvinuty nebo jsou netypické. Diagnóza může být u takových pacientů stanovena náhodně při vyšetření z jiných důvodů.

Jak onemocnění probíhá

Onemocnění postupně směřuje ke snížení funkce štítné žlázy. Pacienti pak mohou uvádět celkový pocit zpomalení, zimomřivost, únavu, bledou a suchou pokožku, zácpu, přibývání na váze, ženy také mohou pozorovat poruchy menstruačního cyklu.

Zpočátku ale na sobě mohou někteří pacienti určitou dobu pozorovat úbytek na váze, pocity horka, zrychlenou tepovou frekvenci, třes, změny nálad. To je dáno přechodným zvýšením hormonů štítné žlázy v krvi. Jak jsou buňky štítné žlázy ničeny zánětem, dochází k výraznému uvolnění hormonů, které jsou v nich za normální situace skladovány. Dojde tak na dočasnou dobu ke zvýšení hladin hormonů v krvi, což mohou někteří vnímat jako výše zmíněné nespecifické příznaky.

U diabetiků nedostatek tyreoidálních hormonů může zvýšit riziko hypoglykémií. Může i zhoršit dekompenzaci diabetu.

Sedmikrásky potěší duši i tělo. Pomáhají proti zánětům, při cukrovce, kašli i zánětech močových cest

Sedmikráska (Bellis perennis) má bohatou historii využití v lékařství i potravinářství. Její druhý název – chudobka – má původ v pranostice, ...

Pravidelné vyšetřování diabetiků

V diagnostice tyreoiditid se provádí krevní odběry k vyhodnocení koncentrace hormonů štítné žlázy a TSH, což je hormon adenohypofýzy, který stimuluje produkci T3 a T4. Dále se v krvi prokazují autoprotilátky proti složkám štítné žlázy. Uplatňují se také zobrazovací metody, a to především ultrasonografie.

Vzhledem k tomu, že diabetes mellitus je rizikovým faktorem pro rozvoj onemocnění štítné žlázy, je doporučeno diabetiky pravidelně vyšetřovat. Jednou ročně by se měla vyšetřit hodnota TSH. Pravidelné preventivní vyšetření by mělo být zajištěno diabetologem, internistou, endokrinologem nebo praktickým lékařem, u kterého je diabetik sledován.

Léčené onemocnění život neovlivní

Při snížených hladinách hormonů štítné žlázy je nutné podávat lék s levothyroxinem, což je látka identická s tělem přirozeným tyroxinem (T4). Pacienti polykají tablety nejčastěji ráno minimálně 30 minut před jídlem, protože potrava může snižovat vstřebávání léku. Jinak není život pacientů nepříznivě ovlivněn. Pokud je onemocnění správně léčeno, nesnižuje kvalitu života, ani jej nezkracuje. Pacienti dochází na pravidelné kontroly ke svému endokrinologovi, kde se opět udělají krevní odběry, aby se zkontrolovalo, že léčba je nastavena správně. Případně se může provádět také kontrolní sonografie žlázy.

U pacientů s diabetem 1. typu se s onemocněním štítné žlázy setkáme častěji než v běžné populaci. Autoimunitní tyreoiditida je diagnostikována až u 30-45 % žen s diabetem 1. typu. Pokud není onemocnění diagnostikováno a léčeno, může dojít ke zhoršení kompenzace diabetu a rozvoji komplikací. Důležité je proto pravidelné preventivní vyšetření TSH, aby případné onemocnění bylo zachyceno včas a byla zahájena léčba. V případě správné léčby není běžný život touto poruchou negativně ovlivněn.

Zdroj: časopis DIAstyl,

autorizovaný článek použitý se svolením Viktorie Najmonové, studentky Všeobecného lékařství 2. LF UK

5819

Diskuze k článku