Důležité, a přesto tak často tabuizované téma: Diabetik užívající nelegální drogy
Diabetes 2. typu: Kdy je léčba inzulínem nezbytná?
Zdroj: Shutterstock
Nasazení inzulínu obvykle znamená zlepšení kompenzace glykémií, a tím dojde ke snížení rizika vzniku chronických komplikací diabetu, anebo zpomalí vývoj již přítomných komplikací. Kdy se rozhodne lékař pro jeho nasazení? A jak se o inzulín, pero a jehličky starat?
Možná vám diabetolog nově nasadil inzulín a vy máte z jeho užívání počáteční obavy. Nebo už se dokonce potýkáte s některými konkrétními věcmi, které k léčbě inzulínem prostě patří. Je dobré si na začátku říci, že tato nově vzniklá situace s užíváním inzulínu neznamená, že jste nutně na vině. Často si nasazení inzulínu vynutí stav, kdy už je pankreas vyčerpaný a udržet glykémie co nejčastěji ve fyziologickém rozmezí nepomáhá ani užívání tablet na cukrovku, ani změny v navýšení pohybu a úpravy stravování. To znamená, že v dané situaci je nasazení inzulínu tím nejúčinnějším způsobem, jak snížit vysoké glykémie.
Jak na správné uchovávání inzulínu
V lékárně, kde si vyzvednete inzulínová pera, dostanete pokyny, abyste je uchovávali při běžných teplotách v ledničce, přičemž je nutné hlídat, aby inzulín nezmrzl. Došlo by tím k jeho znehodnocení a přestal by správně fungovat. Inzulínové pero, které máte „načaté“, se uchovává při pokojové teplotě do 30°C, a to maximálně jeden měsíc.
V letních měsících, nebo ve vyšších teplotách na dovolené v exotické zemi, musíte dát také pozor, aby se inzulín nepřehřál. I v tomto případě by se stal nefunkčním. Proto se doporučuje v extrémnějších teplotních podmínkách požívat například „termopouzdro“, které lze zakoupit třeba ve zdravotnických potřebách nebo na internetu. Takové pouzdro dokáže udržovat inzulínová pera ve stabilní bezpečné teplotě po delší čas.
Co jehličky na inzulínovém peru?
Našroubovat nebo nacvaknout jehličku na inzulínové pero (v závislosti na typu jehličky) je nezbytné. Před každou aplikací je vhodné malé množství inzulínu z pera odstříknout (zhruba 2-3j), aby bylo patrné, že je jehlička průchodná.
Správně by se měla jehlička měnit s každou injekcí inzulínu, ale v praxi doporučujeme výměnu zhruba každý druhý den u inzulínu před jídlem a v případě pera s bazálním inzulínem dvakrát za týden. Nemusíte mít strach z bolesti při aplikaci inzulínu, protože jehlička je skutečně krátká, tenká a maximálně ostrá.
Vysoké procento lidí žije s neléčeným diabetem. A polovina úmrtí diabetiků je způsobena nemocemi srdce
V EU v současnosti žije více než 50 milionů lidí s kardiovaskulárními onemocněními a úmrtnost je neúprosně vysoká. Stejným problémem je i jiná ...
Kam si aplikovat inzulín
Inzulin se aplikuje do podkožního tuku. Nejrychleji se vstřebává v oblasti břicha, a to je důvod, proč vám lékař nebo sestřička doporučují břicho k aplikaci krátkého, nebo také bolusového inzulínu k jídlu, případně ke korekci vysoké glykémie. Naopak z podkoží hýždí či přední strany stehen se inzulín vstřebává pomaleji, a proto to jsou místa vhodná k aplikaci dlouhého tzv. bazálního inzulínu, u kterého chceme, aby fungoval co nejdéle.
Všechna místa, kam aplikujete inzulín, musíte pečlivě střídat. V rámci jedné oblasti se snažit každou injekci aplikovat o kousek jinam. Je to velmi důležité proto, aby se právě na příliš často používaných místech netvořila zatvrdlá místa, která jednak vůbec nevypadají pěkně a potom, to je ještě důležitější, špatně se z nich vstřebává inzulín. To má za následek postupné navyšování dávek inzulínu, který tím pádem není ani funkční. Stačila by vlastně menší dávka inzulínu aplikovaná do nepoškozeného podkoží, která by zkorigovala glykémii dostatečně.
Inzulín pravidelně kontrolujte
Jak často si během dne inzulín aplikujete, je různé. Někdy je dostatečná jedna dávka inzulínu, v některých případech jsou nutné dvě, tři nebo čtyři a více. V případě, že si aplikujete krátký inzulín k pokrytí jídla, měli byste tak učinit alespoň 15 minut předem. Má to ten důvod, že inzulínu nějakou chvíli trvá, než začne působit. Až v ten okamžik byste měli teprve začít jíst. Před každou aplikací inzulín v peru zkontrolujte, jestli je v pořádku. Nemá změněnou barvu, není zakalený nebo se v něm neutvořily sraženiny? Kdyby ano, takový inzulín nepoužívejte a načněte novou ampulku nebo předplněné inzulínové pero.
Kalorický deficit: Nestačí cvičit, musíte vědět, co jíte
Paleo, keto, přerušovaný půst nebo low carb? Nehledejte v těchto názvech nějaký revoluční způsob hubnutí! Název se může změnit tisíckrát, ale ...
Kolik inzulínu je správně
Zpočátku vám množství inzulínu v každé dávce nastaví lékař. Postupem času, jak začnete sbírat zkušenosti, jistotu a odvahu, naučíte se dávky si samostatně upravovat, přidávat nebo ubírat pár jednotek podle naměřené glykémie, podle množství a druhu jídla na talíři a podle plánovaného pohybu. Z toho vyplývá, že pro co nejlepší odhad množství dávky inzulínu vzniká potřeba pravidelného měření glykémie glukometrem.
Podle toho, jak intenzivní léčbu inzulínem máte doporučenou, odvíjí se i doporučená frekvence měření glykémie. Zhruba je to 1 – 4x denně. Podstatné jsou hodnoty naměřené ráno na lačno (na lačno znamená alespoň 8 hod bez jídla a slazeného nebo ovocného pití), potom před jídlem a nakonec než si jdete večer lehnout. Někdy vám lékař doporučí měřit 1,5 – 2 hodiny po jídle, abyste si ověřili, že glykémie nestoupá příliš. Podle takových naměřených glykémií se upravují jednotlivé dávky inzulínu. Vaší snahou je udržet většinu hodnot krevního cukru v rozmezí 4 až 10mmol/l, případně o malinko jiné cílové hodnoty, které určí lékař.
Jak si inzulín aplikovat?
Na inzulínovém peru nastavíte požadovanou dávku jednotek inzulínu, celou jehličku vpíchnete do podkoží a nakonec pomalu stlačujete otočný volič dávky tak dlouho, dokud v okénku s čísly nevidíte nulu a nezaznamenáte malé cvaknutí. Teprve potom můžete mít jistotu, že pero vydalo navolené množství inzulínu. Přesto ještě pero nevytahujte z podkoží, počítejte pomalu do deseti, tím se zajistí vstříknutí celé dávky. Poté jehlu vytáhněte, nasaďte její vnitřní kryt a nakonec kryt pera.
Co dělat při hypoglykémii?
O hypoglykémii mluvíme v případě naměřených hodnot pod 3,9mmol/l. Mezi příznaky hypoglykémie patří třes, studený pot, celková slabost, rozmazané vidění.
Kdy může hypoglykémie nastat: málo jídla, žádné jídlo, příliš velká dávka inzulínu, pohyb.
Jak hypoglykémii řešit: rychlé cukry v množství zhruba 15g sacharidů, jako např. 7 tablet hroznového cukru, nebo 150ml ovocného džusu nebo Coly s cukrem.
Jak hypoglykémii předcházet: Častěji se měřit glukometrem a úpravy dávek inzulínu při změnách Vašeho obvyklého režimu, ve smyslu jídla, pohybu, nemoci, pobytu na dovolené, účasti na oslavách, konzumaci alkoholu apod.
Co dělat při hyperglykémii?
O mírné hyperglykémii mluvíme v případě naměřených od 10mmol/l, o výraznější hyperglykémii při hodnotách nad 13,9 mmol/l. Mezi její příznaky patří žízeň, pocit únavy, psychická podrážděnost, bolesti břicha
Kdy může hyperglykémie nastat: příliš velké množství jídla, špatné načasování jídla a aplikací inzulínu, nízká dávka inzulínu, nedostatečný pohyb.
Jak hyperglykémii řešit: ubrání velikosti porce jídla, nechat delší čas mezi aplikací rychlého inzulínu a jídla (30 minut a více), navýšení dávky inzulínu, případně přidat malou korekční dávku inzulínu navíc (po poradě se svým lékařem), pohyb (např. pěší procházky, výlety na kole, plavání a různé další druhy sportu, nebo práce, jako je například práce na zahradě, úklid v domácnosti apod.)
Bc. Kateřina Čechová
Od roku 2003 pracuje jako vrchní sestra Kliniky diabetologie IKEM. Spolupracuje se společností DiaVize a pravidelně publikuje v časopisech.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Bc. Kateřiny Čechové
24262