DIA YouTuber Petr Mlejnek: „Jsem vděčný za dobu, ve které žiji.“

DIA YouTuber Petr Mlejnek: „Jsem vděčný za dobu, ve které žiji.“

Když Petr Mlejnek v roce 2017 hledal na zahraničních webech možnosti, jak lépe monitorovat svou glykemii, rozhodl se nakonec pro koupi senzoru FreeStyle Libre. Jelikož se ale tehdy nejednalo o běžnou léčbu diabetu a informace o senzorech v českém prostředí chyběly, rozhodl se o svých zkušenostech natočit video na YouTube. Video zaznamenalo velký úspěch, který Petra inspiroval k tvorbě dalších videí, ve kterých se soustřeďuje především na využívání moderních technologií při léčbě diabetu.

Petře, jste jedním z mála českých YouTuberů na poli léčby diabetu a své odběratele pravidelně informujete o zajímavých technických novinkách. Z jakého důvodu jste začal videa natáčet?

Koncem roku 2017 jsem si z Německa za 1600 Kč koupil senzor pro monitoraci glykémie FreeStyle Libre, který v té době nebyl v České republice běžně dostupný. Tuto technologii jsem objevil díky tomu, že jsem aktivně procházel zahraniční servery a testy s cílem zjistit více informací o možnostech monitorace krevní glykémie. Nejednalo se ovšem o levnou záležitost, protože jsem tehdy neměl od pojišťovny nárok na jakékoliv hrazení.

Nicméně poté, co jsem si ho dal na ruku, jsem zjistil, jak skvělé je vědět každých pět minut o vývoji své glykemie a rozhodl jsem se o tom natočit své první video na YouTube, které můžete najít pod názvem Nejlepší monitoring cukrovky, a je z roku 2018. Video není jen o samotném senzoru, ale doplnil jsem ho také informacemi o Bluetooth čtečce, její komunikací s mobilním telefonem a posílání informací o glykemii na chytré hodinky. Měl jsem pocit, že by toto řešení kontinuální monitorace ocenilo mnoho dalších diabetiků, ale nevěděli o něm. Takže abych to shrnul, motivací, proč jsem začal točit videa, pro mě byl nedostatek informací v českém jazyce o technologických novinkách na poli léčby diabetu.

A jaké ohlasy jste na vaše videa zaznamenal?

mlejnek, aaps

V průběhu předchozích dvou let jsem vytvořil celkem 9 videí různého rozsahu a musím říct, že drtivá většina komentářů a ohlasů byla pozitivních. Reakce vychází v podstatě z toho, že se k těm videím dostanou uživatelé, kteří se zajímají o konkrétní téma a hledají tak odpovědi na specifické otázky. A já se jim snažím srozumitelnou formou odpovídat na dotazy týkající se diabetu.

Většina mých videí je technického rázu, kdy například vysvětluji, jak pracovat s konkrétním typem senzoru, nebo jak si něco nastavit na mobilním telefonu. Natočil jsem ale i obecnější videa, ve kterých objasňuji, jak podle mě dobře pracovat s diabetem a být tak co nejlépe kompenzován. Ale rád bych upozornil, že nejsem žádný lékař! Jsem pacient s diabetem, který se snaží podávat uživatelům srozumitelnou formou klíčové informace, které podle mého pohledu v českém prostředí chyběly.

Máte tedy přehled o zajímavých novinkách. Kontaktují vás někdy lidé s žádostí o radu?

Ano, přirozeně kontaktují a já se dotazům nevyhýbám. Nicméně v případě videí týkajících se diabetu je to poměrně časově náročná záležitost – nejčastěji mě totiž kontaktují rodiče, jejichž dětem byla cukrovka nově diagnostikována a potřebují s něčím pomoct nebo poradit. S takovými lidmi soucítím a rozhodně jejich žádosti o pomoc neodmítám, naopak, odpovídání na dotazy vnímám jako nedílnou součást tvorby videí pod vlastním jménem.

Na jaká témata se ve svých videích zaměřujete?

Jak už jsem zmínil, zaměřuji se na témata, ke kterým mám blízko – zabývám se různými technologiemi a navíc jsem sám diabetik, což ve videích zohledňuji a obě tyto oblasti spojuji dohromady. Proto se má videa zaměřují nejčastěji na technologické novinky, které mohou diabetikům pomoci zlepšit kompenzaci cukrovky. Mám ale i obecnější videa o tom, jaké jsou parametry úspěšné léčby diabetu, co by si měl diabetik hlídat atd.

Jste vy sám diabetik? Jaké technologie k léčbě diabetu nyní využíváte?

Ano, jsem diabetik 1. typu. Tento „titul“ jsem dostal společně se svým akademickým titulem inženýra ke svým 25. narozeninám. S lehkou nadsázkou to tedy vnímám jako něco za něco… Diabetes mám 7 let, poslední 2 roky využívám inzulinovou pumpu a na senzorech jsem necelé 4 roky.

Moderní technologie se v rámci léčby diabetu prosazují čím dál tím více… je tohle podle vás ideální cesta pro budoucí léčbu diabetu?

Jsem nesmírně vděčný za to, že žiju zrovna v této době. Moderní technologie mají velký potenciál pro usnadnění léčby cukrovky ve srovnání s tím, jak vypadala léčba před několika desítkami let. Senzory, pumpy a zejména chytré aplikace, které všechny informace spojují dohromady, mají obrovský potenciál usnadnit diabetikům život. Nemyslím si ale, že je to pro léčbu cukrovky „finální řešení“. Doufám, že se léčba cukrovky bude díky biologické a biochemické léčbě ubírat cestou úplného vyléčení cukrovky, kdy se tělo podaří zcela uzdravit a „přeprogramovat“ ho tak, aby imunitní systém neútočil na naše vlastní beta buňky slinivky břišní a v ideálním případě aby si tělo bylo schopno zničené beta buňky znovu vytvořit. Tím by se podařilo cukrovku 1. typu zcela vyléčit.

Technologie jako takové při léčbě cukrovky opravdu velmi pomáhají, ale tělo má někdy problém s jejich přijetím. Vidím to sám na sobě, kvůli užívání náplastí, senzorů či kanyl má tělo v sobě neustále nějaký kov, teflon či lepidlo na kůži, což je záležitost, kterou tělo nikdy zcela nepřijme. Jedná se zkrátka o dočasné řešení, neboť po delší době užívání se mohou vyskytnout různé zdravotní, nejčastěji kožní, problémy… prostě se jedná o věci, které do těla přirozeně nepatří a po jisté době začnou vadit.

Takže jak jsem řekl, jsem rád za technické možnosti, které nyní při léčbě cukrovky máme, ale finální řešení budoucí léčby diabetu vidím v nějakém přeprogramování těla respektive uzdravení jeho imunitního systému.

Nyní jste ale s tvorbou videí přestal. Máte pouze tvůrčí pauzu, nebo je to pro vás už uzavřená kapitola?

Upřímně doufám, že to uzavřená kapitola není, protože v hlavě mám minimálně tucet dalších nápadů na snad zajímavá videa pro mnoho diabetiků. V předchozích dvou letech se ale v mém životě událo několik významných událostí – některé byly šťastné, ale bohužel tam byly také nešťastné události… výsledek je takový, že došlo k velkému úbytku mého volného času a já musel od natáčení videí na čas opustit. Rád bych se ale časem k natáčení videí vrátil, muselo by to být však ideálně ve spolupráci s nějakým partnerem nebo například za podpory nějaké zdravotní pojišťovny.

Také si hraji s myšlenkou dalšího vzdělávání v lékařské oblasti tak, abych mohl působit jako odborný poradce pro diabetiky – tedy zjednodušeně řečeno, abych mohl svůj koníček spojit s možnou profesní kariérou. Takže ano, rád bych se k natáčení vrátil, ale muselo by se jednat ideálně o honorovanou spolupráci, aby mne to oprostilo od mých jiných činností, jelikož tak jako většina z nás mám i já své finanční závazky.

Takže se asi na dalších sociálních sítích neplánujete prosadit…nebo ano?

Nikdy neříkej nikdy… V současné době se ale na sociálních sítích neplánuji nějakým způsobem více prosazovat, protože jako člověk z oboru informačních technologií sociální sítě vnímám primárně jako riziko, zejména co se týče našich osobních údajů. Navíc když už sociální sítě využívám, tak se čas na nich strávený snažím využívat k něčemu užitečnému a ne jako zábavu.

Pokud považujete za sociální síť také YouTube, tak ten používám především proto, že je to z mého pohledu nejjednodušší cesta, jak zveřejnit nějaké video a to pak lehce dostat k potencionálním zájemcům. Více se zatím na sociálních sítích prosazovat nehodlám, pokud to ovšem nepůjde ruku v ruce s nějakou další přidanou hodnotou právě onoho zveřejňování důležitých a zajímavých informací, které jsou pro léčbu cukrovky přínosem.

Petr Mlejnek (32) pochází z Bělé pod Bezdězem a působí jako redaktor internetového magazínu s názvem Cena-Výkon, kde vytváří textový obsah a občas také videorecenze s cílem doporučit nejzajímavější produkty z oblasti elektroniky, jako jsou například mobily, počítače či televize. Mimo informační a komunikační technologie se rád věnuje kondičnímu cvičení, ježdění na kole a delším procházkám, díky čemuž se mu daří dobře korigovat glykemie.

Samotný videorozhovor najdete na YouTube

 

Mgr. Kamila Leciánová

2074

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku