prof. MUDr. Alexandra Jirkovská, CSc.: Zásadní je dobře motivovaný pacient i edukátor
Dětský diabetolog: O prázdninách k moři. Bezva nápad. Ale…
Budí mne mobil. Normálka. Jsem zvyklý. Je ale neděle, sedm hodin ráno. Zvoní příchozí hovor, ne budík, hlava začíná pracovat pomalu. Volá maminka Zuzanky, které je šest let a má tři roky cukrovku...
…„Dobré ráno, omlouvám se, ale nevím, co mám dělat. Jsme na dovolené Rhodosu. Zuzanka měla v noci hypo. Trvá pořád. Nejde do ní nic dostat. Je mimo, jen kouká, nemluví a nepolyká. Nespolupracuje ani trochu. Máme jet do státní nebo soukromé nemocnice?“. Úplně se probudím. Váhám: „No asi spíš do té státní. Prosím zavolejte, jak jste dopadly“. Copak vím, která nemocnice je na Rhodosu lepší? Volají znovu za čtyři hodiny. „Jsme v pohodě. Byly to nervy. Ve státní nemocnici nás nevzali. Nemají v neděli pediatra ani diabetologa. V té soukromé hned zavolali doktora na telefonu. Přijel odněkud na motorce. Zuzance vzali krev, poslali ji do laboratoře a vše bylo normální. Dostala infuzi glukózy a pak dobrý. U nás ve špitále by se udělalo vše hned. No a víte kolik jsme zaplatily? 610 euro. Jsem zvědavá, zda nám účet pojišťovna doma proplatí? Hlavně, že je Zuzanka v pořádku. Děkujeme.“ „Pak vše probereme a dávejte na sebe pozor“, říkám při loučení. Probrali jme to v ordinaci. Zkušená matka i já jsme zapomněli dát Zuzance Glucagen. Měly ho pochopitelně s sebou. „Měly jsme předem vědět, kam se v nouzi obrátit“, dodává matka.
Spolu s edukačními sestrami a matkou Zuzanky se proto zamýšlíme nad tím, na co všechno bychom měli pamatovat před cestou a během pobytu u moře. Dáváme dohromady následující:
Na co pamatovat před cestou
Výběr zájezdu
Vyberte civilizovanou, bezpečnou zemi s vyspělým zdravotnictvím. Levný zájezd do exotické tramtárie, který se nedá pro lákavou cenu odmítnout, nemusí být skutečně pro dítě nejvhodnější. Zájem dítěte je na místě prvním! Nechejte si raději destinaci předem schválit ve své ordinaci.
Kontrola dokladů
Kromě dokladů totožnosti s sebou nezapomeňte přibalit průkazky zdravotní pojišťovny a pro vstup do letadla potvrzení o nutném vybavení diabetika v palubním zavazadle (požádejte o ně ve své ordinaci).
Peníze v záloze
Pro případnou přímou platbu za ošetření ve zdravotnickém zařízení byste měli mít s sebou v záloze dostatečný obnos peněz v hotovosti nebo k dispozici na kontě (pro jistotu minimálně tisíc euro).
Zmapování terénu
Na případu rodiny malé Zuzanky jsme se přesvědčili, že je dobré dopředu vědět, kde a jaké je v místě pobytu nejbližší zdravotnické zařízení, fungující nepřetržitě.
Náhradní vybavení
Pro případ (mimořádného) selhání techniky je dobré mít s sebou náhradní režim léčby inzulínem. Tedy kromě pumpy, kontinuálního monitoru glykemie případně „flash“ čtečky si přibalte i pero, náplně inzulinu a glukometr. S sebou si vezměte i proužky na stanovení ketolátek v moči nebo v krvi. Na doplnění chybějících pomůcek se domluvte včas ve své ordinaci.
Glucagen HypoKit
Rozhodně nezapomeňte na Glucagen HypoKit. Při jeho použití postupujte dle návodu, tj. prášek rozpusťte. Stává se, že je sice Glucagen s sebou, ale není aplikován vůbec (jako v případě Zuzanky) nebo je píchnuta pouze voda z injekce a na prášek aktivní látky se zapomene. V dramatické situaci, jakou dovede hypoglykemie v cizině být, lze tuto chybu pochopit.
Dostatek jídla
Vždy mějte při ruce dostatek jídla. V autě jde o obvyklý návyk, ale na palubě letadla dnes již občerstvení nebývá nebo je jen velmi skromné.
Časový posun
Předem si uvědomte, jak velký časový posun vás při cestování čeká. Detaily podávání inzulinu při významném časovém posunu prodiskutujte ve své ordinaci.
Detektor kovů
Detektor kovů na letišti pumpy ani kontinuální monitory glykemie nepoškodí. Při nejistotě neváhejte včas konzultovat své firemní zástupce, kteří vám tuto technologii dodali a v jejím používání zacvičili.
Vybavení hotelu
Nezapomeňte, že pro skladování inzulinu budete potřebovat lednici. Zjistěte si předem, zda ji budete mít určitě k dispozici.
Na co pamatovat u moře
Úprava dávek inzulinu
Počítejte s tím, že glykemie mají tendenci klesat a stejně tak potřené dávky inzulinu. Je obtížné předvídat, jak moc. Snížení dávek inzulinu může dosáhnout 50 % i více. Leckdy vídáme, jako by dítě u moře žádný inzulin ani nepotřebovalo. Zejména, pokud nemá cukrovku delší dobu a tvoří si ještě vlastní inzulin. Záleží na míře fyzické zátěže, době strávené ve vodě a změně složení stravy. Flexibilní režim je pro pobyt u moře velkou výhodou. Pamatujte na možnost hypoglykemie nejen během dne při koupání, ale také následně během noci.
Monitorace glykemie
Pečlivá monitorace glykemie je nezbytná, zejména zpočátku v období adaptace na přímořský život. Může trvat několik dnů a nocí. Vše je velmi individuální. Poraďte se určitě v případě prvního pobytu u moře ve své ordinaci.
Koupání s pumpou
Koupání s pumpou je možné. Většina však dává přednost odpojení pumpy během pobytu ve vodě. Před odpojením pumpy může, nebo také nemusí být aplikován malý bolus inzulinu, podobně po jejím připojení s cílem doplnit bazální dávku, která po dobu odpojení pumpy nebyla dodána. Je zajímavé, že u moře při koupání to často není třeba. Praktické zkušenosti se ale mohou lišit. Doporučuji také vše prodiskutovat předem v ordinaci.
Výměna inzulinu
V horkých přímořských podmínkách je vhodná častější (časnější) výměna inzulinu v perech nebo pumpě. Pozor na teplo, které účinnost inzulinu snižuje nebo zcela ničí!
Krádeže
Zkušení cestovatelé doporučují, aby pomůcky pro monitoraci glykemie, inzulin a vybavení k jeho aplikaci nebyly všechny v plném množství uloženy na jediném místě (v jednom zavazadle atp.) Případná krádež zavazadla může způsobit drama, v nejlepším případě jen zkazit dovolenou.
Ochrana před sluncem
Zde platí stejná opatření (opalovací krémy, pokrývky hlavy, sluneční brýle aj.), jako u ostatních Čechů u moře bez cukrovky, kteří se vydali za sluncem. Již u nás doma v Čechách začínají přibývat „tropické dny“, a tudíž získáváme zkušenosti, jak ve vedrech. 7
Dostatek tekutin
Zajištění plynulého pitného režimu při nabídce lákavých nápojů a dostatku financí není problém. V extrémních podmínkách sucha a horka (na cestě v poušti) nás domorodci a průvodci nabádali pít každých 20 minut minimálně několik doušků vody, i když nemáme pocit žízně!
Na co pamatovat vždy – před cestou, na cestě a po cestě
Dávejte na sebe „prostě“ pozor. Předvídejte, koukejte kolem po okolí, buďte ostražití, opatrní a nebuďte nikde sami. Zkuste přežít v klidu chvíli bez signálu mobilní sítě…
Užijte si léto podle svých snů.
MUDr. Jaroslav Škvor
605
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný