
Deset způsobů, jak se motivovat ke cvičení

Chcete začít pravidelně cvičit, ale nevíte, jak se k tomu přimět? Přinášíme vám deset tipů, které vám pomohou najít chuť k pohybu a zároveň disciplínu, aby vám vaše snaha co nejdéle vydržela.
1. Stanovte si dosažitelné cíle
Když člověk začíná se cvičením, má tendenci nasadit si laťku příliš vysoko. Hlavně nováčci si často naplánují cíle, které nejsou schopni zvládnout, alespoň ne pravidelně. Zkuste zpočátku cvičit místo hodiny denně 20 až 30 minut dvakrát nebo třikrát týdně, navyknete si na pravidelnost a časem můžete prodloužit délku cvičení.
2. Sledujte, jak se zlepšujete
Mapujte si každé zlepšení. Nezáleží na tom, jestli si pořídíte online aplikaci do mobilu, nebo si budete dělat zápisky do diáře. Důležité je, že budete motivováni svými pokroky, což vás povzbudí k tomu, abyste ve cvičení pokračovali.
3. Nevyvolávejte v sobě pocit viny
Buďte realističtí. Každému se někdy stane, že den či dva cvičení vynechá. Pokud se smíříte s tím, že každý má slabší chvilky, budete lépe připraveni na případné nezdary. Nedopusťte, aby se jeden neúspěch stal záminkou pro to, abyste se cvičením přestali úplně.
4. Soustřeďte se jen na sebe
Vždycky se najde někdo, kdo je rychlejší, pružnější nebo v lepší kondici. Nenechte se tím odradit. Zapomeňte na ostatní a s nikým se neporovnávejte. Čas, který věnujete cvičení, je pouze váš. Soustřeďte se tedy pouze na sebe a své vlastní cíle.
5. Najděte si v okolí podporu
Rodina, přátelé, kolegové, sousedé – kdokoliv z nich může být tou pravou osobou, která vás bude na vaší cestě k pohybu podporovat. Nebojte se je o to požádat. Nevybírejte si však nadměrně kritické osoby, které by vás mohly ve vašem snažení zbytečně znejisťovat.
6. Dělejte, co vás baví
Pokud stále nemůžete najít motivaci ke cvičení, možná se věnujete špatné aktivitě. Vyberte si tu pohybovou aktivitu, kterou děláte nejraději a na kterou se můžete vždy těšit. Pamatujte, že cvičení se nemusí odehrávat pouze v tělocvičně. Když vás nebaví chodit do posilovny, můžete zkusit například chůzi, tanec nebo třeba jízdu na koni.
7. Rozdělte si cvičení do kratších úseků
Přimějte se zpočátku alespoň k několika minutám cvičení vícekrát denně. Třeba vás to začne bavit a budete chtít dál pokračovat. Déle trvající cvičení pro vás nemusí být to pravé, a bude tak lepší si ho rozdělit do několika kratších úseků v průběhu celého dne.
8. Přizpůsobte cvičení svým časovým možnostem
Pokud jste velmi zaneprázdněni, neztrácejte čas tím, že pojedete půl hodiny do fitcentra. Místo toho raději zkuste cvičit podle online videí. Jestli se večer cítíte už příliš unavení na to, abyste si zasportovali, vstávejte o něco dříve a zacvičte si ráno. Snažte se cvičení přizpůsobit svým časovým možnostem, lépe tak zapadne do vaší každodenní rutiny.
9. Neohlížejte se do minulosti
Možná jste na základní škole nevynikali v tělocviku a od té doby je vám pohyb cizí. To už je ale dávno. Vaším cílem teď není, abyste získali dobrou známku nebo nad někým zvítězili. Cvičíte proto, abyste byli zdraví a užívali si života, hoďte proto svá dávná traumata za hlavu a nechte se zaplavit příjemnou únavou i hormony štěstí.
10. Dopřejte si odměnu
Odměňujte se za dosažené pokroky i vytrvalost. Kupte si třeba nový kousek oblečení, zajděte si na masáž, podívejte se na oblíbený film, prostě si dopřejte cokoliv, co vám udělá radost a bude adekvátní odměnou za vaši námahu.
Vlasta Vítková, www.uLekare.cz
640
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný