Kvašená zelenina by měla být součástí zimního jídelníčku, pomůže zlepšit imunitu
Desatero péče o nohy pro diabetiky
Natrénuje-li si diabetik hned na počátku své nemoci pravidelný rituál péče o nohy, může předejít pozdějším vážným komplikacím.
1. Prohlížejte své nohy denně.
Pokud hůře vidíte, požádejte o pomoc partnera nebo někoho blízkého. Nemůžete-li si prohlédnout chodidlo zespodu, použijte zrcadlo. Nezapomeňte prohlédnout meziprstí, zda se tam nevytvořily praskliny, puchýře apod.
2. Nohy denně koupejte v teplé vodě.
Teplotu vody změřte teploměrem, nespoléhejte se na své pocity, mohlo by dojít k opaření. Voda má mít nejvýše 37°C. U velkého procenta diabetiků je přítomna diabetická neuropatie, aniž si to uvědomují. Proto mají sníženou citlivost na teplo, chlad, bolest a tedy hrozí vyšší riziko popálení,opaření, poranění z otlaku apod.
3. Po koupeli je osušte pečlivě měkkým ručníkem.
Nezapomeňte ani na meziprstí – jemně dotykem ne třením.
4. Nehty stříhejte rovně,
nejlépe kleštičkami nebo nůžkami s kulatou špičkou. Tvrdou kůži na patách a pod prsty odstraňujte pemzou. Nepoužívejte ostré nástroje – nože žiletky apod. Navštěvujete-li pedikúru, upozorněte svoji pedikérku, že jste diabetik. Pedikérka upraví teplotu vody, při ošetření dá větší pozor na případná poranění a pokud k nim přes všechnu opatrnost dojde, správně je ošetří.
5. Používejte zvláčňující krém na kůži nohou,
při jeho nanášení vynechejte meziprstí. V meziprstí je predilekčním místem pro vznik mykóz a přítomnost krému zvyšuje riziko mykotické infekce.
6. Noste ponožky z přírodních materiálů,
bavlny nebo vlny a bez škrtícího lemu nebo gumičky.
7. Boty diabetika by měly být pohodlné,
s kulatou špičkou, nejlépe na šněrování nebo suchý zip. Vhodné jsou speciální boty přímo určené pro diabetiky, které je možné koupit v prodejnách zdravotnických potřeb. Naopak naprosto nevhodnou obuví jsou lodičky na vysokém podpatku, boty s úzkou špičkou, sandály, holínky na dlouhodobé nošení.
8. Než si boty obujete, vyklepejte je a pro jistotu sáhněte dovnitř,
tak případně odstraníte kamínky a narovnáte shrnutou vnitřní vložku.
9. Jestliže otlak či oděrka již vznikly, vydezinfikujte je
a také bedlivě sledujte jejich hojení. Pokud se nehojí, okolí je zarudlé, oteklé, v ráně je hnis, bolí, vyhledejte co nejdříve chirurgickou ambulanci nebo svého ošetřujícího lékaře, aby poranění řádně ošetřil. Bolest není u diabetika spolehlivým příznakem, velmi často může chybět.
10. Nechoďte bosi ani naboso,
pokud toto činíte, zvyšujete mnohokrát riziko poranění.
Tato vyjmenovaná opatření mnohdy pro prevenci poranění diabetických nohou postačí. Když pacient těchto rad dbá, nemusí se obávat vzniku otevřené diabetické nohy a dlouhodobého léčení, často spojeného s hospitalizací nebo amputací dolní končetiny.
MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.
Trochu více o obuvi
Obuv pro diabetiky by měla poskytovat optimální komfort chůze, podešev a vložka má umožňovat optimální rozložení tlaku na plosku nohou, měkkost ve střihu, jistou chůzi i stání, vnitřní část boty má být polstrována, obuv má být prodyšná (použitý přírodní materiál, textil), podešev by měla mít protiskluzové vlastnosti, zapínání má být neškrtivé.
Při výběru vždy volte správnou velikost a šířku obuvi. Stejně jako „zdravý“ člověk se v botě musíte cítit dobře a musí se vám líbit. U výběru nedělejte kompromisy na vlastnostech boty. Vždy je výběr boty vhodné konzultovat s odborníkem, aby vám nohy „dobře chodily“. Obuv nikdy nenoste naboso, vždy je nutné mít na noze ponožku(nejlépe vhodnou pro diabetiky).
Každý diabetik by měl chodit ve speciálně upravených botách, které mu nohu ochraňují a až v 80 % případů mohou pomoci předcházet ulceracím.
Speciální obuv by měla být diabetikům doporučována již při diagnostice diabetu s informací,kde lze v daném regionu tuto obuv zakoupit.
1944
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný