Dentální hygiena při diagnóze diabetes mellitus

Dentální hygiena při diagnóze diabetes mellitus

Dentální hygiena je jakýmsi základem v životě každého člověka. Udržuje nejen oslnivý a krásný úsměv, ale také dobrý zdravotní stav. Pravidelnou hygienou dutiny ústní lze předejít mnoha závažným nemocem.

Zvláštní pozornost by pak orálnímu zdraví měli věnovat diabetici, kteří jsou mnohem více náchylnější k zdravotním obtížím v dutině ústní. Potýkat se mohou například s kvasinkovými infekcemi, parodontózou anebo zhoršeným hojením sliznice.

Proč jsou lidé s diabetem tak náchylní k zhoršenému orálnímu zdraví?

Nejprve si povězme, proč je vlastně diagnóza diabetes mellitus v souvislosti s orálním zdravím tak riziková. Primárně je důležité si říct, že cukrovka způsobuje výkyvy glykémie (hladiny cukru v krvi). A jak je známo, diabetici mají hladinu cukru vyšší než zdraví jedinci. Proto jim hrozí mnohem více obtíží v dutině ústní, obzvlášť pokud je nemoc dekompenzovaná. Vliv na celý proces mají ostatně i bílé krvinky diabetika, které jsou v tomto případě oslabené a tím pádem nedokážou dokonale ochránit před bakteriálními infekcemi. Důkladná dentální hygiena je tedy ve všech případech základ.

Jaké obtíže v dutině ústní mohou člověka s diagnózou diabetes mellitus potkat?

Pokud je diabetes mellitus dekompenzovaný a hladina cukru v krvi výrazně kolísá, můžete se diabetik potýkat s následujícími zdravotními problémy v souvislosti s dutinou ústní:

  • Zánět dásní neboli paradontóza: toto bakteriální onemocnění vzniká zpravidla nedostatečnou dentální hygienou. Zubní plak a kámen se nahromadí kolem chrupu a následně se dostaví zánětlivá reakce dásní. Ta je spojená se zvýšenou krvácivostí, bolestivostí a dojít může v nejtěžších případech i k vypadávání zubů. Velmi ohrožení parodontózou jsou diabetici – kuřáci. Ti mají až 20x větší pravděpodobnost onemocnění parodontu oproti nekuřákům.
  • Zvýšená suchost v dutině ústní: dekompenzovaný diabetes mellitus může ovlivnit negativně i produkci slin. Těch je minimum, proto má diabetik pocit suchosti v ústech. V této souvislosti může docházet i k vzniku vřídků na sliznici dutiny ústní, k zubním kazům anebo k infekcím.
  • Kvasinkové infekce a pálení v ústech: kvasinkovými infekcemi v ústech jsou nejvíce ohroženi diabetici, kteří užívají antibiotika v souvislosti s probíhající bakteriální infekcí anebo ti, kteří nosí zubní protézy. Objevit se však mohou i v případě, že hladina cukru v krvi značně kolísá (je vyšší než obvykle). Pálení v ústech se pak dostavuje jako přídatný příznak přítomnosti kvasinek v dutině ústní.
  • Zhoršené hojení sliznice: lidé s diagnózou diabetes mellitus mají obecně problémy s pomalým a obtížným hojením ran a ranek. A totéž tedy platí i v dutině ústní. Hůř se jim totiž prokrvuje sliznice, tudíž po zubních zákrocích (např. trhání zubu, zavedení implantátů a podobně) se ošetřovaná místa hojí daleko déle než u zdravého člověka.

Dentální hygiena jako podstatná prevence zdravotních neduhů u diabetiků

Aby diabetik zabránil komplikacím v dutině ústní, měl by se v první řadě soustředit na kompenzaci svého metabolického onemocnění. S tím tedy souvisí dodržování diabetické diety, pravidelné měření hladiny cukru v krvi a také užívání předepsaných léků/inzulínu. Rovněž by neměl opomínat důslednou dentální hygienu, s kterou mu může poradit odborník dentální hygienista anebo hygienistka. Návštěvu jeho ordinace je vhodné absolvovat dvakrát ročně (1x za 6 měsíců) před preventivní zubní prohlídkou u stomatologa. To je ovšem jen základ. Vše ostatní je pak na dotyčném a jeho ochotě udržet si orální zdraví. Chrup je nutné čistit dvakrát denně vhodným zubním kartáčkem a zubní pastou s obsahem fluoridu. Diabetik by zároveň neměl opomínat i mezizubní prostory (použití mezizubních kartáčků anebo nitě).

1808

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku