Deník diabetika: Jak jsem našla nirvánu uprostřed džungle diabetické každodennosti

Deník diabetika: Jak jsem našla nirvánu uprostřed džungle diabetické každodennosti
Pobyt v přírodě pomáhá psychické pohodě Zdroj: Se souhlasem Jitky Kužílkové

Psychická pohoda je důležitou součástí našich životů a není radno ji podceňovat. U lidí s diabetem, potažmo chronickým onemocněním, to platí dvojnásob. Najděte díky následujícím tipům svou nirvánu uprostřed džungle diabetických každodenních povinností.

Asi se shodneme na tom, že mít vyrovnanou psychiku pomůže k radosti ze života. Když je v duši klid, život plyne v lehkosti. Prožíváme radost z maličkostí. Na co sáhneme, to se nám daří. Máme dostatek energie pro sebe i pro ostatní. A pokud trpíme dlouhodobým onemocněním, tak i toto onemocnění je mnohem lépe kompenzované a lépe se nám s ním žije.

Na teoretické úrovni to má většinou zvládnuté většina z nás. Víme, že se musíme starat nejen o svou fyzickou schránku, ale i o tu duševní. Protože jakmile je jeden z těchto pilířů zanedbaný, je nám o poznání hůř. Praxe už je ovšem jiný šálek kávy. Jak dosáhnout stavu, kdy je ve shonu běžných dní nás smrtelníků opečovaný i duch? To je otázka za zlatého bludišťáka. Pokud si i vy kladete tuto otázku, pohodlně se usaďte a začtěte se do následujících řádků. Možná vám několik mých tipů pomůže najít svou “nirvánu” uprostřed džungle každodenních povinností.

Spánek

Moje babička často říká: “Spaní je nad med lízání”. A má pravdu (ostatně, tu mají babičky vždycky). Kvalitní, dostatečně dlouhý a pravidelný spánek vás nabije pozitivní energií. Stojí tedy za to věnovat tomuto bodu zvýšenou pozornost. Jakmile vypozorujete, jaký spánkový rozvrh vám vyhovuje, poděkuje vám za to nejen vaše psychika, ale také vyrovnané glykemie. A to jsou benefity, do kterých se vyplatí investovat nemalé úsilí.

Modré květy čekanky lahodí očím, kořeny prospívají játrům. Sirup s inulinem je vhodnou součástí diabetické kuchyně

Čekanka (Cichorium intybus) je krásná, modře kvetoucí bylina, která se používá jako tradiční léčivo na mnoho neduhů. Své místo má v léčbě ...

Pobyt v přírodě

Příroda je nejlepší léčitel všemožných neduhů. Každodenní pobyt v přírodě prospěje vašemu zdraví, zklidní roztěkanou mysl a pomůže získat nadhled v situacích, které se zdají bezvýchodné. Jaro a léto je na tuto aktivitu tím nejlepším obdobím. Všechno se zelená, kvete, voní. Kolem bzučí včely, zpívají ptáci. Zkrátka venku je živo. Sbalte deku, svůj oblíbený hudební nástroj a vyrazte kamkoliv do přírody.

Sedněte si a jen vnímejte – teplé paprsky slunce, jak vám vyhřívají kůži, zpěv ptáků, zurčení potůčku, bzukot včel, šumění listů stromu ve větru. Doporučuju jen sedět a vnímat sebe a místo, kde se nacházíte. Zpočátku to může být těžké, ale až se naučíte opravdu nic nedělat, budete si tuhle chvilku užívat a ordinovat často.

Pravidelný pohyb

Zařazení pravidelného pohybu přispívá nejen k psychické vyrovnanosti, ale také k dobrému fyzickému zdraví. Ne nadarmo se říká, že ve zdravém těle je zdravý duch. Já bych ještě doplnila, že ve zdravém těle se skrývá kompenzovaná cukrovka a lepší citlivost na inzulín. Najděte si pohyb, který vás bude bavit.

Ať už je to běh, plavání, jóga, dovádění na trampolínách, tanec nebo cokoliv dalšího vás napadne. Vyhraďte si na pohyb čas několikrát týdně a uvidíte tu změnu. Tělo se vám odvděčí zlepšenou fyzičkou, lepší dlouhodobou kompenzací diabetu, a navíc se budete po každé aktivitě cítit skvěle. Takže konec výmluv, nazujte botasky a vzhůru do pohybu.

Každodenní kotvy

Hledejte a tvořte si malá zastavení v průběhu každého dne. Vůbec se nemusí jednat o nic velkolepého. Ráno může příjemně nastartovat pětiminutové protažení nebo chvilka klidného rozjímání před tím, než váš dům ožije a vy budete hozeni do koloběhu pracovních a domácích povinností. Přes den to může být desetiminutovka, kdy si v klidu vypijete kávu nebo přečtete jednu kapitolu knížky. Večer můžete završit koupelí nebo čtením knihy. Nevymlouvejte se na nedostatek času. Hledejte vědomě chvilky v průběhu celého dne a zařazujte si do nich aktivity, u kterých víte, že vás pohladí na duši a dočerpají potřebnou energii.

Staňte se biohackerem a doplňte do těla histidin, ten pomůže s obezitou i citlivostí na inzulín

Není žádným tajemstvím, že obezita a cukrovka spolu úzce souvisí. Stát se biohackerem tak může znamenat vnést i trochu zábavy do jinak zavedených ...

Dechová cvičení

V životě jsou chvíle, kdy se zdá, že nic nefunguje. A tak je to v pořádku. Zažíváme to všichni. Já, vy, dokonce i ten úspěšný člověk, co má time managment a životní filozofii v malíčku. Pokud tato situace přijde, a věřte, že přijde víckrát, než by vám bylo milejší, vždycky máme při sobě jeden důležitý, a zároveň tolik podceňovaný nástroj. Náš dech. Dýcháme, když se rodíme, a vydechujeme, i když umíráme. Je tady s námi po celý den, v každé chvilce našeho života. Tak ho pojďte zapojit a využít jej pro sebe. Několik hlubokých nádechů a výdechů okysličí mozek, zklidní rozbouřené emoce a uvolní napětí. Takže až vám srdce zase sevře ledová ruka úzkosti, vzpomeňte si na nástroj, který máme všichni při sobě. Hluboký nádech. Hluboký výdech.

Strava

Pravidelná a vyvážená strava dělá s psychikou divy. A s glykemkami taky. To všichni víme. Proto se vyplatí investovat svůj čas do přípravy jídla a stravu neflákat. Vypozorujte, co vašemu tělu vyhovuje, dopřejte mu dostatek živin, vlákniny a vitamínů. Nejezte málo, ale ani moc. Pocit lehkosti v žaludku se pak velmi hravě a lehce přenese i do vašeho života a glykemií.

Stanovení priorit

Uvědomění, že nemusím být všude, nemusím vyjít každému vstříc, nemusím se s každým kamarádit a dost možná nemusím být každému sympatická, je dovednost, kterou se stále učím. Její ovládnutí s sebou přináší velkou úlevu a pocit svobody. Uvědomte si, že v každé situaci jste v první řadě důležití vy, a to, jak se cítíte. Tohle není sobectví, tohle je zdravá míra sebehodnoty. Jedině, když jste vy spokojení a vnitřně naplnění, může být spokojené a šťastné i vaše okolí.

Vděčnost

Vděčnost. Esence šťastného a naplněného života i duševní pohody. Uvědomte si, za co všechno můžete být v životě vděční. A tím nemyslím jen velké věci. Myslím tím každodenní maličkosti. Máte střechu nad hlavou. Teče vám doma voda. Máte dostatek jídla. Máte milující rodinu a přátele. Teplou a měkkou postel. Probudili jste se do nového dne. Tohle všechno jsou okamžiky, za které může člověk pociťovat hlubokou vděčnost.

Když se ohlédnete a uvědomíte si, co všechno od života každý den dostáváte, a projede vámi hřejivá vlna vděku, je to ten nejlepší lék na bolavou duši. Obzvlášť tu naši diabetickou. Rozpíchanou od kanyl, unavenou z neustálého vstávání, hlídání glykemií a počítání sacharidů. A pokud se vám vděčnost nedaří pozvat do svého života, mám pro vás jednu techniku, která ji podpoří. Vezměte si papír a tužku a každý den si zapište alespoň dvě věci, za které jste ten den opravdu vděční. Uvidíte, že se vděčnost velmi brzy nastěhuje do vašeho srdce a na duši bude klid.

Krásné dny a díky, že čtete tyhle řádky.

Zdroj: Jitka Kužílková

3014

Diskuze k článku