Deník diabetika: Cestování si užívám i s cukrovkou. Nalehko ale nejezdím, říká Jitka

Deník diabetika: Cestování si užívám i s cukrovkou. Nalehko ale nejezdím, říká Jitka
Poznávání nových míst je mým koníčkem Zdroj: Freepik

Léto a cestování k sobě rozhodně patří. S tím se pojí spousta zážitků. Při cestování s diabetem je však potřeba myslet na několik základních pravidel, aby vaše letní radovánky nic nenarušilo. V tomto článku přináším pár osobních tipů, na co nezapomenout.

Léto je v plném proudu a s ním i letní radovánky, výlety, zahraniční cesty, dovolené, festivaly i neplánované akce. Moje nejoblíbenější roční období si užívám plnými doušky. Letní dny jsou energické, divoké, prosvětlené sluncem, dlouhými letními večery a voní svobodou. Rytmus roku se tak trochu rozplývá v časoprostoru – a s ním má člověk tendence zapomínat na to, že paní cukrovka je tady s námi pořád. A řád vyžaduje stejně jako v jarních či (pod)zimních měsících. 

Jaké jsou moje tipy?

Ať už jedu na výlet, cestuju po ČR, nebo letím na zahraniční dovolenou, nikdy nejedu nalehko. Cestování s batůžkem je mi velmi sympatické. Nicméně s diabetickými proprietami se i dvoudenní výlet arsenálem výbavy promění na malou pouť do Santiaga de Compostela. Balení je pro mě rozhodně jedna z nejmíň oblíbených věcí na cestování. Hlavně diabetických věcí. Na nic nezapomenout, mít všeho víc než dost a sbalit to do co nejmenšího zavazadla, to je občas výkon hodný zapsání do Guinessovy knihy rekordů. Svoje postřehy a zkušenosti, na co je třeba myslet a co zařídit před menší či větší cestou, přináším v následujících tipech. Třeba vám při balení dalšího batohu budou k užitku.

Čínský horoskop na srpen podle Jaroslava Vydržela: Otevírají se brány podzimu. Draci sestupují z nebes

Podzim patří v pěti elementech k proměnné fázi Kovu. Ta je mimo jiné spojena také se suchem, pálivou chutí, řádem a systémem, plícemi, tlustým ...

Diabetické věci

Mít u sebe dostatek naší diabetické výbavy je základ. Před každou cestou je dobré překontrolovat své zásoby. Ať už jste na inzulínové pumpě, či perech, vždy mějte dostatek inzulínu, kanyl, zásobníků. V případě léčby inzulínovými pery pak zkontrolujte jejich funkčnost a mějte dostatek jehliček do per. Glukometr by měl být součástí každé vaší cesty, i když jste na senzorech. 

U každé cesty dodržuju základní pravidlo – beru si zásob více, než budu reálně potřebovat. U zahraničích cest si zásobu všech výše zmíněných pomůcek dělám ještě o něco větší než v případě cesty v rámci ČR. 

Chlazení

V teplých měsících je potřeba dbát na správnou teplotu inzulínu. Inzulín je stabilní při pokojové teplotě do 25 stupňů během 30 dní. Nesmí být vystaven vysokým teplotám ani teplotám nízkým, přímému slunečnímu záření ani světlu. V letních měsících, obzvlášť při cestování, poměrně oříšek.

Naštěstí v dnešní době existuje celá řada šikovných cestovních pouzder, jejichž součástí je chladicí vložka, která zajistí požadovanou teplotu po dobu přesunů. Doporučuju mít vždy pár těchto pouzder v zavazadle. Zaberou minimum místa a minimalizují škody, které by přehřátí inzulínu mohlo přinést.

Cestovní připojištění

Před každou zahraniční cestou, i kdyby to mělo být jen na Slovensko, řeším cestovní připojištění. Stojí mě to průměrně 15 minut práce, pár stovek navíc a zajistí klid na duši, kdyby se v zahraničí cokoliv stalo. 

Při zřizování cestovního pojištění si však pečlivě zjistěte, zda daná pojišťovna pojistí v zahraničí i diabetika. Některé mají tuto nemoc uvedenou ve výlukách. U pojišťoven, které diabetika bez problémů pojistí, je třeba pamatovat na to, že musíte mít váš zdravotní stav 6 měsíců před započetím cesty stabilní a nesmí dojít ke změně léčby.

Jak se pojistit s cukrovkou? Nebo dokonce proti ní?

„Právě vysoké počty nemocných nás přiměly hledat řešení,“ říká Jitka Volná, manažerka životního pojištění v ČPP. „Vstupní zdravotní dotazník ...

Potvrzení o zdravotním stavu

Pokud se chystáte za hranice ČR, zařiďte si u vašeho diabetologa potvrzení, kde je uvedeno, čím jste léčeni a jaké léčebné pomůcky využíváte. Toto potvrzení může pomoci místnímu lékaři zorientovat se ve vašem zdravotním stavu a způsobu jeho léčby a v případě cestování letadlem projdete v klidu letištní kontrolou, a to i s plným batohem jehel a inzulínů. 

Časová pásma

Pokud víte, že vás čeká cesta do zemí, kde je větší časový posun, naplánujte vše dopředu s vaším ošetřujícím lékařem. Ten vám poradí, jak si dávkování inzulínu pomalu a postupně přizpůsobit novému časovému pásmu bez větších výkyvů glykemií. 

Opatrujte svoje chodidla

Nohy jsou tak důležitou součástí lidského těla. Bez nich bychom nikdy nevystoupali na vyhlídku, neprošli hory křížem krážem, těžce by se nám bez nich plavalo a provozoval jakýkoliv sport. Přesto je většina z nás bere jako samozřejmost, dokud slouží. Věnujte svým nohám větší péči zvláště tehdy, pokud výletujete či cestujete. Zátěž je vyšší a obzvlášť naše diabetické nožky jsou citlivější na jakýkoliv nekomfort. Pohodlná obuv je základ – stejně jako péče po celém dni, kdy nás nohy nosily za zážitky.

Sezóna otevřených bot je tady: Rady a tipy, jak na krásná a zdravá chodidla

I když jsou naše chodidla v létě více na očích, péči bychom jim měli dopřávat celoročně, a to i v zimě, kdy jsou schovaná v ponožkách a teplých ...

Strava a pitný režim

Ať už brázdíte kouty naší krásné české krajiny, nebo nasáváte atmosféru jiných zemí, nekašlete na zavedený režim “z domu”. I na dovolené diabetický režim dodržujte co nejlépe. Pomůže vám to vstřebat prožitky z cest o kus víc, protože s optimální hladinou cukru v krvi to jde rozhodně lépe. Navíc, kdo z nás chce na dovolené řešit rozhozenou kompenzaci?

Kontrola sacharidů

Cestování láká k ochutnávání místních pochutin a neznámých pokrmů. Tomuto sportu zcela fandím, sama ho na cestování miluju. I tady ovšem platí hlídat si sacharidy. Propočty mohou být někdy pěkná matematická úloha, zvlášť, když se nám na talíři objeví suroviny, které jsme nikdy neviděli. Pomocníkem mohou být různé mobilní aplikace, které obsahují širokou škálu běžných i nezvyklých pokrmů nebo jednotlivých surovin. 

Teď a tady

A nakonec nezbývá než říct tip nejdůležitější – užijte si to. Ať už jedete kamkoliv, užijte si ten moment naplno a nechte si jej zapsat do morku kostí. Zážitky nám nikdo nevezme a mají potenciál podržet nás až přijdou (pod)zimní chmury. 

Přeji vám příjemnou jízdu za zážitky. A pokud se vám bude chtít, budu ráda, když se v komentářích podělíte, kam se letos chystáte. 

Zdroj: osobní zkušenost autorky, redakce

5172

Diskuze k článku