Jídlo budoucnosti: Už brzy budeme jíst larvy a rostlinné maso. Pro diabetiky je to skvělá strava
Dejte si zelené fazolky: Pomáhají zkrotit hladinu krevního cukru a jsou zásobárnou vitamínů i minerálů
Zdroj: Pixabay
Zelené fazolky se dostaly do našich končin z Peru a Mexika. Staly se nedílnou součástí evropských kuchyní. Rovněž si získaly oblibu v naturopatii, převážně jako dobrý zdroj cenných vitamínů a minerálů, a to nejen pro diabetiky. Vůbec nejlépe si je vychutnáte v jejich sezóně.
Pro diabetiky představují silného spojence nejen díky nízkému glykemickému indexu. Jsou ideální jako součást podzimních jídel, plné vlákniny a můžete si je vychutnat v překvapivých kombinacích, které určitě nezklamou vaše chuťové pohárky.
Proč by měly zelené fazolky zajímat diabetiky?
Zelené fazolky jsou v prvé řadě pro diabetiky úžasným zdrojem vlákniny. Ta je důležitá nejen k podpoře dobrého trávení, ale rovněž hraje velmi podstatnou roli při udržení krevního cukru na uzdě. Díky ní se totiž zpomalují trávicí procesy, a tím pádem dochází k postupnému uvolňování glukózy do krevního oběhu. Tím se snižuje riziko vzniku hyperglykémie po jídle.
Diabetici ocení zelené fazolky rovněž jako potravinu s nízkým glykemickým indexem (GI30) i kalorickou zátěží.
Zelené fazolky obsahují oba typy vlákniny (rozpustnou a nerozpustnou). Nerozpustná vláknina podporuje zvýšení objemu stolice a zabraňuje vzniku zácpy. Rozpustná forma pak prospívá prevenci vzniku kardiovaskulárních onemocnění a podporuje úspěšný management hladin krevního cukru u diabetu.
Kopr vonný: Nečekaný zdroj esenciálních vitamínů a minerálů, který prospěje diabetikům
Výhody kopru jsou mnohé. Je například velmi kvalitním zdrojem minerálních látek a vitamínů důležitých pro zachování dobrých funkcí vašeho ...
Jak co nejlépe využít jejich kuchyňský potenciál
Zelené fazolky nejsou vůbec nudnou potravinou. Nemusíte je totiž připravovat jenom klasicky jako tradiční českou omáčku. Překvapivě nabízejí mnoho radosti v obměně jídelníčku a poskytují tomu, kdo je konzumuje, jeden z klíčů k udržení dobrého zdraví. Jejich sezóna je v létě a protahuje se do podzimních dnů. Nejlepší jsou lusky, které jsou jemné a šťavnaté.
Pro vaření si vyberte fazolky, které jsou tmavě zelené, pevné a křupavé, s hladkou, napnutou slupkou.
Vyhněte se zeleným fazolkám se žlutavým nebo nahnědlým nádechem, které jsou suché, tvrdé a tuhé. Čerstvé vydrží v lednici bez úhony maximálně 4 dny. Jinak je zamrazte, poslouží vám pak až po dobu 12 měsíců. Můžete je rovněž zavařit.
S čím je kombinovat, aby byly co nejchutnější:
- Uvařené v páře si rozumí s řeckým jogurtem, citronem, česnekem, solí, pepřem a trochou citronové šťávy. Můžete je podávat k zelenině nebo tortillám.
- Hodí se jako přílohy ke všem druhům masa, kuřecímu, jehněčímu, hovězímu i vepřovému.
- Můžete je blanšírovat, pak nakrájet na kostičky a přidat do studených polévek.
- Jsou ideální pro přípravu zeleninových salátů. Rozumí si s rajčaty, quinoou, kuskusem, bulgurem, různými druhy ořechů.
- Dochucují se koriandrem, bazalkou, petrželí, různými druhy octů.
- Houbaři je mohou zkusit uvařit s červenou cibulí a poklady, které nasbírali při podzimní procházce.
Podpořte imunitu přírodními prostředky: Vyplatí se začít už od září, nejen diabetikům
Imunitní systém je obrovská síť buněk a orgánů přítomných v celém těle, jejich cílem je odvracet ataky patogenů. U diabetiků obou typů je potřeba ...
Oblíbené jídlo nejen naturopatů
Zelené fazolky jsou doporučovány pro všechny věkové kategorie. Jako ideální zdroj minerálních látek a vitamínů v těhotenství, pro děti i seniory, při hubnutí a rovněž pro posílení imunitních funkcí organismu. Fungují jako zásobárna vitamínu B9 (kyselina listová) pro budoucí matky. V rámci epidemiologických studií byly zkoumány i jako pomocník v prevenci rakoviny.
Díky bohatosti na silný antioxidant – vitamín A – prospívají imunitě i pleti, chrání buňky organismu před působením škodlivých volných radikálů.
Vitamín A je totiž vynikajícím spojencem neprůstřelné imunity. Je to výborný posilující prostředek proti únavě, zlepšuje celkovou obranyschopnost proti působení virů i bakterií.
- Fungují jako zdroj vitamínů C a K. Vitamín C je známý pro své imunostimulační schopnosti a funguje jako prekurzor tvorby kožního kolagenu. Vitamín K je důležitý pro tvorbu bílkovin, které se podílejí na srážení krve (jak stimulaci, tak inhibici srážení krve). Hraje také roli při tvorbě kostí.
- Obsahují karotenoidy a lutein.
- Draslík se podílí na mnohých procesech probíhajících ve vašem těle, pro diabetiky představuje spojence v ochraně ledvin. Zároveň je důležitý pro udržení zdravého kardiovaskulárního systému a v prevenci mozkové mrtvice a infarktu myokardu.
- Hořčík je důležitý pro zachování dobré činnosti nervosvalové soustavy (přenos nervových vzruchů), energetického metabolismu a rovněž úspěšný management glykémie. Podílí se na vývoji kostí, stavbě bílkovin, enzymatických reakcích, je důležitý pro zdravé svalové kontrakce, zachování dobrého stavu zubů a fungování imunitního systému.
- Mangan podporuje normální metabolismus sacharidů, aminokyselin a lipidů, rovněž hraje roli při udržení vyrovnaných energetických zásob organismu. Působí jako kofaktor pro několik enzymů, které usnadňují tucet různých metabolických procesů. Pomáhá také předcházet škodám způsobeným volnými radikály.
- Zinek příznivě ovlivňuje hladiny cukru v krvi u diabetiků, nedostatečné hladiny zinku jsou u těch, kteří se léčí s cukrovkou, spojeny se sníženou sekrecí inzulínu, zhoršení citlivosti buněk na tento hormon a zvýšenými zánětlivými biomarkery v organismu.
- Syrové i vařené zelené fazolky jsou výborným zdrojem železa. To je nejen pro diabetiky důležitým spojencem zachování energetických rezerv, podílí se na zdravém okysličování buněk a tvorbě červených krvinek, zachování správných funkcí nervosvalového systému. Hraje také roli při produkci nových buněk, hormonů a neurotransmiterů (posly nervových vzruchů).
- Díky obsahu vápníku se na ně zaměřily některé studie, které vykázaly výsledky, že konzumace zelených fazolek pomohla zlepšit hustotou kostí u dospělých ve středním věku.
Zdroje: Sciencedirect.com, Onlinelibrary.wiley.com, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
23787