Nové příspěvky pro diabetiky: Pojišťovna vám uhradí služby nutričních specialistů
Dejte šanci i zdravým zeleninovým pokrmům! Lilek nabídne (nejen diabetikům) pestrou paletu kulinářské tvorby!
Zdroj: Shutterstock
Lilek je jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny. Je vhodný pro přípravu chutných bezmasých jídel a také ke grilování. Představuje kromě jiného skvělý zdroj silných antioxidačních látek, které hrají podstatnou roli v managementu diabetu II. typu. A z jakých dalších důvodů si jej dopřát v jídelníčku?
Díky tomu, že lze lilek jíst jak v teplých, tak i ve studených variantách pokrmů, ozvláštní nejeden stůl milovníků chutného, a přesto zdravého jídelníčku. Dále výborně zasytí a dodá tělu mnoho prospěšných látek!
Lilek lahodí chuťovým pohárkům a zároveň je dekorativní
Existuje velké množství odrůd lilku, jejichž velikost se velmi liší. Stejně tak můžeme mluvit o široké škále barevných variant. Natrefit lze nejen na typicky fialové zbarvení, ale i oku lahodící zelené, růžové, žluté nebo oranžové (některé odrůdy lilku jsou malé, kulaté a připomínají tvarem rajčata), či velmi dekorativní žíhané lilky. Do receptů přináší nejen specifickou texturu, ale také typickou chuť, která si rozumí s kořením, masem, sýry a zeleninou. Z lilku se dají vykouzlit velmi chutné a zároveň zdravé pokrmy i pro diabetiky.
Už jste ochutnali čerstvé fíky? Ovocná perla Středomoří přinese prospěch i diabetikům!
Fíky jsou zajímavé nejen chuťově, ale také nutričně. Dodají totiž tělu mnoho zajímavých látek, které ho udrží v dobré kondici. Vychutnat si je ...
Co od lilku očekávat po zdravotní stránce?
Lilky jsou velmi doporučované nutričními terapeuty jako zdravé a prospěšné, a to z mnoha důvodů. Skýtají totiž nespočet výhod pro lidské tělo. Jsou zajímavé hlavně díky obsahu antokyanových pigmentů (které fungují jako antioxidanty), díky diuretickému účinku a dobrému zastoupení stopových prvků. Zajímavou složkou lilku je také jedna z fenolových kyselin, konkrétně kyselina chlorogenová, která je známá také svým výborným antioxidačním působením.
Antokyanové pigmenty se nachází ve fialové slupce lilku a pomáhají bojovat tělu proti poškození buněk v rámci působení volných radikálů.
Dalšími nespornými výhodami lilku je to, že:
-
má nízký obsah kalorií a je bohatý na vlákninu,
-
vykazuje výborné antioxidační schopnosti, tj. chrání buňky těla před působením volných radikálů a předčasným stárnutím,
-
i když není příliš bohatý na vitamíny, najdete v něm zajímavé minerály,
-
podporuje dobré trávení a zažívání,
-
lze jej používat také v rámci prevence různých chorob.
Mangan obsažený v lilku působí jako průvodní faktor u několika enzymů, které hrají roli v metabolických procesech lidského těla. Je účinný v boji proti volným radikálům.
Vařený lilek poskytuje též tělu vitamín B1 (nazývaný také thiamin), který se mimo jiné podílí na přenosu nervových vzruchů a podporuje normální růstové funkce. Lilek ve vařeném stavu dodá tělu i vitamín B6 (pyridoxin), důležitý pro dobrý metabolismus bílkovin a mastných kyselin, který také hraje roli při tvorbě neurotransmiterů.
Pyridoxin je také nezbytný pro přeměnu glykogenu na glukózu a přispívá ke správné funkci imunitního systému.
Kolové ořechy vám díky obsahu kofeinu vlijí energii do žil! Vědci odkryli, proč by měly zajímat i diabetiky
Do povědomí západního světa se kolové ořechy dostaly díky Johnu Pembertonovi, lékárníkovi, který z nich začal vyrábět dnes již celosvětově ...
Proč by měli jíst lilek diabetici?
Diabetici by měli zařadit lilek do stravy, protože má minimální obsah kalorií, je bohatý na vlákninu a dodá tělu také potřebné bílkoviny. Dobrý přísun vlákniny je pro diabetiky důležitý hlavně z důvodu její prospěšnosti pro zdravý trávicí systém. Jeho glykemický index je také nízký. Jako dobrý zdroj manganu navíc napomáhá podporovat sekreci inzulínu.
Podle studií provedených u diabetických pacientů bylo zjištěno například to, že jednou z výhod je také možné zmírňování potíží provázejících metabolický syndrom. Lilek je pak rovněž schopný snižovat hladinu krevních lipidů a má pozitivní vliv při vysokém tlaku. Jeho velkou výhodou pro diabetiky je i silné antioxidační působení.
Jak si lilek nejlépe užít v kuchyni?
Na lilku si pochutnají nejen milovníci středomořské kuchyně. Výběr toho správného kusu zeleniny není velkým problémem. Stačí se zaměřit na pár jednoduchých tipů. Slupka by měla být hladká, lesklá a kališní lístky zelené, přiléhající ke slupce. Naopak se vyhněte lilkům, které mají vrásčitou slupku, jsou matné a mají tendence hnědnout – dužina pak může být hořká a vláknitá. A nyní již několik kulinářských tipů:
-
Nejlepší je lilek spotřebovat hned po koupi, nebo nečekat moc dlouhou dobu s jeho přípravou. Můžete jej ale uchovat v lednici po dobu maximálně jednoho týdne.
-
Lilek si skvěle rozumí také s dýněmi. Můžete z nich udělat chutné vegetariánské lasagne, stejně jako je lze použít místo tradičních těstovin. Jsou vhodné také pro přípravu oblíbeného indického dhalu nebo kari. Tato jídla vás nejen zasytí, ale také zahřejí a podpoří dobrý tělesný metabolismus.
-
Typické chutné jídlo, které si užijí všichni milovníci paprik, rajčat a lilku, je francouzské ratatouille – výborně se hodí do nadcházejících podzimních dnů.
-
Oblíbené řecké plněné lilky jsou další až notoricky známou úpravou. Řekové pak podávají k předkrmům také jednoduchý, ale chutný lilkový dip.
Zdroj: Organicfacts, Mygreekdish, Ncbi.nlm.nih, Healthline
5212