Datle: Prospívají mozku, snižují záněty a zkracují porod. Pomoci mohou i při cukrovce

Datle: Prospívají mozku, snižují záněty a zkracují porod. Pomoci mohou i při cukrovce
Datle prospívají zdraví, vhodné jsou i pro diabetiky Zdroj: azerbaijan_stockers/Freepik

Datle jsou mezi diabetiky tak trochu kontroverzním ovocem. Ti, kteří mají cukrovku, se jim zpravidla vyhýbají, a to kvůli jejich přirozené sladkosti. Dobrou zprávou však je, že tyto dužnaté plody datlovníku mohou být v přiměřené míře konzumovány i diabetiky. Můžete tak využít jejich zdravotní přínosy, za kterými stojí vysoký obsah některých živin, vlákniny a antioxidantů. Prospěšné mohou být pro celou škálu potíží, díky nízkému glykemickému indexu mají také potenciál pomoci s regulací krevního cukru.

Beduínský chléb, chléb pouště či chléb života – i tak se datlím někdy přezdívá. Toto sladké ovoce se pěstuje v mnoha kultivarech v tropických oblastech světa, přičemž v našich končinách se s ním setkáváme především v sušeném stavu. To, že byly datle vysušeny, poznáte podle jejich svraštělého vzhledu, čerstvé datle jsou na povrchu hladké.

Bohatý zdroj živin a tělu prospěšných látek

Datle mají vynikající nutriční profil a obsahují velké množství živin, vlákniny a antioxidantů. Z hlediska kalorií můžeme u datlí hovořit o podobném obsahu jako u rozinek či sušených fíků a většina z nich pochází ze sacharidů. Ve 100 gramech datlí Medjool, které patří mezi jedny z nejčastěji prodávaných, je obsaženo 277 kalorií a 66,5 gramu sacharidů. I když je množství sacharidů vysoké, obsahují datle také značné množství vlákniny a řadu vitamínů a minerálů.

Mezi nejvýznamnější vitamíny patří především vitamín B6 a vitamín A, z minerálů je pak značně zastoupena měď, draslík, hořčík, mangan či železo.

Z deníku diabetika: Zanedbat cukrovku byla velká chyba. Charcotova noha mě upoutala na vozík

„Bylo mi něco málo přes 45, když mi doktor řekl, že mám prediabetes,“ vypráví pan Milan. „Tehdy jsem to bral na lehkou váhu, protože mi nic ...

Nízký glykemický index a vysoký obsah vlákniny

Navzdory své sladkosti mají datle nízký glykemický index (GI), který se dle dané odrůdy pohybuje v rozpětí 44–53, a zároveň mají střední glykemickou nálož (GL). O nízký GI se stará především velký obsah vlákniny (cca 7 g na 100 g datlí). Ta zpomaluje trávení a může pomoci zabránit tomu, aby se hladina cukru v krvi po jídle příliš zvýšila. Zároveň je vláknina velmi prospěšná pro trávení – pomáhá jako prevence zácpy a podporuje pravidelné vyprazdňování.

Glykemický index je numerický ukazatel, který vyjadřuje rychlost, s jakou potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi v porovnání s referenční potravinou, kterou nejčastěji bývá glukóza či bílý chléb. Informuje tedy o tom, jak rychle se sacharidy z potraviny vstřebají do krevního oběhu.
Glykemická nálož informuje o absolutních hodnotách vzrůstu glykémie po konzumaci jídla a kromě samotného glykemického indexu potraviny zahrnuje také množství zkonzumovaných sacharidům.
Více o glykemickém indexu a glykemické náloži se můžete dočíst ZDE.

Datle obsahují řadu prospěšných antioxidantů

Vedle výše uvedených obsahových látek obsahují datle také velké množství antioxidantů. Ty chrání buňky před volnými radikály, jež způsobují v organismu škodlivé reakce a mohou vést k rozvoji různých onemocnění. Mezi nejvýznamnější antioxidanty obsažené v datlích patří:

  • karotenoidy, které mohou snižovat riziko očních poruch, jako je makulární degenerace, a také celkově prospívají zdraví srdce;
  • flavonoidy, což jsou velmi účinné antioxidanty, které jsou schopny snižovat zánět v těle, a zároveň je zkoumán jejich potenciál snižovat riziko diabetu a dalších onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba;
  • fenolové kyseliny – významný antioxidant, který snižuje oxidační stres, má protizánětlivé vlastnosti a zároveň snižuje riziko rozvoje srdečních onemocnění i rakoviny.

Vliv datlí na zdraví

Obsažené tělu prospěšné látky v datlích s sebou nesou řadu benefitů i pro zdraví:

  • Jelikož jsou datle bohaté na obsah minerálů, zejména fosfor, vápník a hořčík, mohou prospívat zdraví kostí a pomáhat předcházet problémům, jako je například osteoporóza.
  • Zejména díky vysokému obsahu polyfenolů může denní konzumace datlí zlepšit hladinu celkového a HDL cholesterolu u lidí s cukrovkou, jak zjistily randomizované studie.
  • Vysoký obsah vlákniny a antioxidantů společně s nízkým GI může pomoci s regulací krevního cukru a podpořit management cukrovky.
  • Laboratorní studie zjistily, že datle jsou užitečné pro snížení zánětlivých markerů v mozku, jako je interleukin 6 (IL-6), jejichž vysoké hladiny jsou spojeny s vyšším rizikem neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.
  • Studie provedená na zvířatech, jimž byly podávány datle přimíchané do stravy, prokázaly výrazně lepší paměť a schopnost učit se. Zároveň se u nich projevovalo výrazně méně úzkostné chování.
  • Datle také obsahují taniny, což jsou sloučeniny, u kterých bylo prokázáno, že pomáhají usnadňovat kontrakce. Konzumace datlí během několika posledních týdnů těhotenství může podpořit dilataci děložního čípku, a usnadnit tak přirozený porod. Zároveň bylo v této studii zjištěno, že těhotné ženy, které konzumovaly 70–76 gramů datlí denně od 37. týdne těhotenství, měly v průměru o 4 hodiny kratší porod než ty, které datle nekonzumovaly. Vzhledem k tomu, že tyto studie byly provedeny na poměrně malém vzorku žen, je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se tyto účinky potvrdily.

Cukrovka ohrožuje ledviny: Jejich zdraví můžete podpořit nejen stravou

Ledviny jsou velmi důležitým párovým orgánem, který se nachází v zadní části dutiny břišní, v oblasti beder, po obou stranách páteře. Tvarem ...

Datle při diabetu

Jak už vyplynulo z předchozích řádků, datle díky svému nutričnímu profilu představují zdravou potravinu. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny a nízkému glykemickému indexu se mohou stát součástí zdravé stravy i u diabetiků, pokud je budou konzumovat střídmě. Vhodná je pak konzumace datlí společně se zdrojem bílkovin, jako je hrst ořechů, které vašemu tělu pomohou trávit sacharidy o něco pomaleji, což dále pomáhá předcházet výkyvům hladiny cukru v krvi. Kromě samotné konzumace se datle také mohou stát náhražkou bílého cukru v nejrůznějších receptech, a to zejména v podobě datlové pasty, kterou si jednoduše připravíte tak, že rozmixujete datle s trochou vody. I tak je ale jako diabetici používejte s mírou a hlídejte si svůj denní příjem sacharidů.

Pozor na doslazované datle
V obchodech můžete narazit také na proslazované datle, které obsahují přidaný cukr. Těm je třeba vyhnout se – obzvláště jakožto diabetici. Proto vždy pečlivě čtěte složení na obalu.

Zdroj: autorský článek

16442

Diskuze k článku