Darování krve: Dárcem se může stát i diabetik, existují však určitá omezení
Každý rok daruje v České republice krev přibližně 225 tisíc dárců a zároveň přibudu asi 30 tisíc dárců nových. Přesto se však transfúzní zařízení potýkají s nedostatkem krve a musí být dokonce odkládány zdravotnické výkony. Kdo všechno může podpořit zdravotní systém a zachránit životy? A mohou darovat krev i diabetici? Pojďme se na toto téma podívat detailněji – a třeba zjistíte, že i vy můžete udělat tento jednoduchý a nezištný krok, díky kterému mohou přežít další lidé.
Věděli jste, že průměrně potřebuje každý člověk za svůj život 5 krevních transfúzí a 14× lék vyrobený z krve? Či že k provedení složitější operace je třeba i deset jednotek krve po 300 mililitrech? A že pouhý jeden odběr může zachránit i čtyři lidské životy? A přesto jen v České republice chybí přibližně sto tisíc dárců…
Lidskou krev neumí medicína nahradit
I když je medicína na velmi vysoké úrovni a dosahuje stále větších pokroků, lidskou krev nahradit neumí. Každý den jsou přitom potřeba litry krve, ať už při důležitých operacích, nebo transfúzích například po vážných autonehodách. Krevní konzerva navíc vydrží čerstvá pouhých 42 dní, proto je třeba získávat krev od dárců pravidelně.
Dva typy dárcovství
Na začátek je dobré objasnit, že krev lze darovat různými způsoby. Tím nejčastějším je takzvané darování plné krve, kdy je dárci během 5–10 minut odebráno 450 ml krve, která je následně rozdělena na krvinky a plazmu, případně i krevní destičky. Dalším způsobem dárcovství je takzvaná aferéza, kdy je dárce připojen k přístroji, jenž je schopen krev odebírat, separovat z ní krevní složky (vč. červených krvinek, krevních destiček a plazmy) a nepoužité složky vracet zpět.
Mango: Ovoce bohů prospěšné zdraví. Tropické potěšení si mohou dopřát i diabetici
I když mango pochází původem z Indie, v Evropě se s ním potkáváme již od 16. století díky portugalským průzkumníkům. A dnes je již běžně dostupné ...
Kdo může darovat krev
Obecně lze říci, že krev může darovat každý zdravý člověk ve věku 18–65 let s hmotností vyšší než 50 kilogramů (resp. 60 kg u darování krevních destiček či plazmy), přičemž ženy mohou darovat krev 3× ročně a muži 4× ročně. Mezi jednotlivými odběry však musí být minimální odstup 10 týdnů.
Dále platí pro provedení odběru krve řada předpokladů, jako jsou například následující:
- Dárce netrpí vážným kožním onemocněním či vážnou alergií.
- Dárce nemá infekční chorobu nebo chronické onemocnění.
- Dárce neprodělal zhoubné onemocnění, malárii, tyfus, paratyfus, TBC, pohlavní nemoci (kapavka, syfilis) či jakoukoliv tropickou nemoc.
- Dárce neprodělal zánět jater, ledvin, tularémii, brucelózu, leptospirózu či listeriózu.
- Dárce netrpí onemocněním srdce a cév, vředovou nemocí žaludku či slinivky, revmatickým onemocněním, onemocněním nervového systému (jako epilepsie či roztroušená skleróza) či zvýšenou krvácivostí (z nosu, dásní).
- Dárce zároveň nesmí být v době odběru nemocen, ženy nesmí menstruovat, být těhotné, mít méně než devět měsíců od porodu či méně než půl roku od ukončení kojení.
- Darování také není možné, pokud dárce v uplynulých 14 dnech užíval antibiotika, byl mu v uplynulém týdnu trhán zub, měl v uplynulém měsíci přisáté klíště či podstoupil v uplynulých šesti měsících operaci.
Darování krve při diabetu
Dobrou zprávou je, že k záchraně života darováním krve se mohou připojit i diabetici. Přesto však existují určitá úskalí. Abyste mohli jako diabetici darovat krev, musíte mít dlouhodobě svou cukrovku pod kontrolou a držet hladiny cukru v normě. Z možnosti dárcovství jsou však vyloučeni všichni diabetici, kteří si aplikují inzulín.
Vždy je ale vhodné poradit se ohledně dárcovství krve s ošetřujícím lékařem – ten vám na základě vašeho zdravotního stavu nemusí darování krve doporučit, i když potenciálně splňujete všechna obecná kritéria pro dárcovství. Kontaktovat můžete i odběrové centrum, jejichž seznam naleznete ZDE, a poradit se přímo s tamními pracovníky.
Jak probíhá odběr krve
Před samotným odběrem krve budete muset absolvovat předodběrové vyšetření, kdy se v laboratoři provede vyšetření krevního obrazu – analýza zabere přibližně 5 minut. Prvodárci pak také musí podstoupit vyšetření moči. Následně vám lékař zkontroluje krevní tlak, pulz a zhodnotí váš celkový zdravotní stav. Jsou-li všechna vyšetření v pořádku, může dojít k samotnému odběru.
Xerostomie jako doprovodná komplikace diabetu: Sucho v ústech může vést k parodontóze i refluxu jícnu
Ve chvíli, kdy slinné žlázy v ústech neprodukují dostatek slin, začínáme pociťovat sucho v ústech, které je nejen nepříjemné, ale v případě ...
Legislativa související s darováním krve
Kromě dobrého pocitu z toho, že vaše krev může zachránit životy, vám z dárcovství krve plynou i nejrůznější výhody. Jste-li zaměstnancem, máte v den odběru nárok na celodenní pracovní volno s náhradou mzdy (jestliže však odběr není realizován, náleží vám volno jen na nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti na pracovišti). Zároveň si také můžete snížit základ daně z příjmu o 3 tisíce korun za každý odběr krve. Po odběru dostanete přímo na odběrovém místě občerstvení, od své zdravotní pojišťovny můžete získat vitamíny a od Českého červeného kříže pak vyznamenání závislá na počtu odběrů. A nezpochybnitelnou výhodou je samozřejmě také to, že máte pravidelný přehled o svém zdravotním stavu.
Zdroje: prodarce.cz, cervenykriz.eu, transfuznisluzba.agel.cz, diastyl.cz, transfuznispolecnost.cz
Foto: Freepik
3252