Dá se pitný režim “ošidit” ovocem a zeleninou?

Dá se pitný režim “ošidit” ovocem a zeleninou?

Naprostá většina ovoce a zeleniny je tvořena převážně vodou, v průměru kolem 90 %. Díky konzumaci ovoce a zeleniny je bohatý na vodu i náš jídelníček. Jaký vliv to má na náš pitný režim? Dokáže zelenina a ovoce pokrýt naši potřebu vody?

“Ovoce i zelenina obsahují nejen vodu, ale také vlákninu, zejména rozpustnou. Ta je pro naše zdraví velmi důležitá – mimo jiné pomáhá snižovat hladinu krevního
cukru i cholesterolu. Vláknina však na sebe v trávicím ústrojí váže vodu, takže čím vyšší podíl vlákniny ovoce či zelenina obsahuje, tím je také větší potřeba tekutin. U běžných druhů ovoce a zeleniny (např. jablka, jahody, hrušky, mrkev, papriky, květák) pokryje voda v nich obsažená tak akorát potřebu současně přítomné vlákniny. U některých druhů, kde je vlákniny více (např. lilek, kedlubna), už je potřeba tekutiny přidávat. Pokud jsou součástí jídelníčku i luštěniny a celozrnné varianty potravin, potřeba tekutin se také zvyšuje,“ vysvětluje nutriční terapeutka Věra Boháčová, DiS., spolupracovnice AquaLife Institutu.

Jak se v našem těle chová vláknina?

Vláknina na sebe váže vodu, v trávicím ústrojí bobtná a zvětšuje svůj objem (až čtyřicetkrát), žaludek se rychleji zaplní a vysílá signál, že už je zasycený. To znamená, že pocit sytosti přichází po relativně menší porci jídla, respektive po snědení menšího množství energie, pokud je součástí jídel ovoce a zelenina. Vyšší podíl vlákniny ovšem znamená také větší potřebu tekutin.

K čemu naše tělo potřebuje vodu?

Tekutiny potřebuje každá buňka v těle, všechny systémy – díky tekutinám funguje termoregulace, tělo se zbavuje odpadních látek, krev a veškeré tělesné tekutiny jsou v základu voda. Mozek je velmi citlivý na nedostatek tekutin, svaly jej potřebují pro správný výkon. Bez tekutin to prostě nejde. „Základem pitného režimu by měla být čistá voda, minerálky a čaje. Minerální vody dobře poslouží i v rámci pravidelné pohybové aktivity, která v tomto období také přichází více ke slovu. Při sportu se více potíme, tělo ztrácí nejen tekutiny, ale i minerální látky. Minerálky tak mohou skvěle doplnit obojí,“ radí Věra Boháčová.
„Pro každodenní pití u lidí bez rozlišení věku a zdravotního stavu jsou vhodné slabě a středně mineralizované vody s obsahem rozpuštěných pevných látek do 1000 mg/l – mohou je pít bez omezení jako součást pravidelného pitného režimu. Silně mineralizované vody (obsah rozpuštěných pevných látek 1500–5000 mg/l) jsou vhodné při velké zátěži v letním období nebo při sportu,“ vysvětluje Ing. Jana Ježková, balneotechnik a předsedkyně Svazu minerálních vod.

Kolik snědí Češi ovoce a zeleniny?

  • V roce 2017 byla spotřeba ovoce v ČR 82 kg na osobu. 
  • Z toho 57,2 % tvořilo ovoce mírného pásma a 42,8 % jižní ovoce.
  • Spotřeba zeleniny byla 88,2 kg na osobu.
  • Denní průměrná spotřeba na osobu je tedy dle statistik v ČR necelých 225 g ovoce a necelých 242 g zeleniny.
  • Výživová doporučení pro obyvatelstvo ČR uvádí 200 g ovoce a 400 g zeleniny (včetně tepelně upravené)pro dospělé na den.

602

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku