Cukrovkou může onemocnět i váš čtyřnohý mazlíček. Rozpoznejte příznaky včas!
Cukrovka neboli diabetes je chronické onemocnění, které může postihnout nejen lidi, ale i zvířata. Zpozorovat příznaky nemoci lze například u některých koček, psů, prasat a koní. Nyní se ale zaměřme na čtyřnohého mazlíčka, který má největší zastoupení v českých domácnostech. Je to pes.
Zřejmě jste si pořídili psího kamaráda s vědomím, že se jedná o zcela zdravé zvíře. Ovšem i u těchto mazlíčků může kdykoliv dojít ke zdravotním komplikacím, jako třeba k již zmíněnému rozvoji cukrovky. Samozřejmě v tomto mohou hrát svou roli genetické dispozice, skladba jídelníčku a celková péče ze stran majitele.
Rizikové faktory pro rozvoj cukrovky u psa
Existuje několik rizikových faktorů, které mohou u psa podnítit rozvoj cukrovky. Můžeme mezi ně zařadit:
- Stáří psa: k vzniku diabetu jsou náchylnější zejména psi středního až seniorského věku. Nejčastěji je nemoc diagnostikovaná u zvířat ve věku 5 a více let.
- Pohlaví: až 2x vyšší riziko propuknutí cukrovky mají zejména nekastrované feny.
- Zánět slinivky břišní v anamnéze: pokud váš pes prodělal v minulosti pankreatitidu, může být taktéž více ohrožen diabetem.
- Obezita: není vhodné psy překrmovat. To vede k nadváze a leckdy i obezitě. Ta zatěžuje celý psí organismus. Kromě jiného přispívá i k inzulínovou rezistenci.
- Plemeno a genetické předpoklady: obecně se má za to, že čistokrevná plemena mohou být více náchylnější k rozvoji cukrovky oproti křížencům.
Jak poznat diabetes u psa?
Projevy cukrovky u psa jsou více méně obdobné, jako u člověka. Sledovat na svém čtyřnohém mazlíčkovi tedy můžete v počátku onemocnění následující:
- Nadměrná žízeň: pozorujte pravidelně misku s vodou a všímejte si, zda ji pes zcela vyprázdní i několikrát za den. Samo sebou byste měli brát v potaz i roční období, jelikož v létě vypijí psi více tekutin, než je obvyklé.
- Zvýšené močení: pokud váš pes vyžaduje větší frekvenci procházek během dne anebo dokonce dělá doma „loužičky“, zpozorněte. Je to podobné jako u člověka. Tělo se potřebuje přebytečného cukru v organismu nějak zbavit, proto jej vylučuje prostřednictvím moči a vody, která se váže na sacharidy.
- Ztráta optimální hmotnosti: vhodné je pravidelné vážení vašeho čtyřnohého mazlíčka. Tak zjistíte, zda nezvykle nehubne i přes běžnou konzumaci stravy. Pokud se tak děje, může jít u psa o diabetes.
- Zvýšená chuť k jídlu: obecně je známé, že psi jsou velmi mlsní. Ovšem jestliže pozorujete neustálé dožadování se potravy, napříč tomu, že jste psa nakrmili, je něco špatně.
Signální pes: Jak může pomoci člověku s cukrovkou?
Takzvaní signální psi pomáhají především u lidí se zdravotním postižením či s vážným onemocněním. V rámci výcviku se učí pomocí pachů rozpoznat i ...
Pokročilé příznaky cukrovky u psa
Výše zmíněné projevy lze pozorovat u psího společníka v raných fázích rozvoje cukrovky. Jenže když nemoc není podchycena včas, může docházet i k vážnějším příznakům v pokročilé fázi. Sem lze zařadit úplnou ztrátu chuti k jídlu, nedostatek energie, depresivní chování, zvracení, šedý zákal (vedoucí až k slepotě psa), zvětšená játra, infekci močových cest, selhávání ledvin a ketoacidózu. Proto neváhejte s návštěvou veterináře, kdykoliv se vám nebude zdát pes zdravotně v pořádku. Časnou diagnostikou psího diabetu můžete zabránit fatálním následkům.
Diabetes a chirurgický zákrok: Co očekávat před operací?
Kromě samotného chirurgického zásahu do organismu může přispět k dekompenzaci cukrovky i lačnění před zákrokem, změna diety nebo absence pohybu ...
Jak probíhá diagnostika psí cukrovky u veterináře a co obnáší léčba?
V momentu, kdy zavítáte do veterinární kliniky s podezřením na diabetes u psa, provede lékař celou řadu potřebných vyšetření, tj. odběr krve a moči k detekci hladiny cukru. U psí cukrovky může veterinář odhalit z krevního vzorku i zvýšené jaterní enzymy a nerovnováhu elektrolytů. Čím dříve se na onemocnění přijde, tím lepší prognóza pro zvíře. Po diagnostice se zahajuje optimální léčba. Ta spočívá v těchto krocích:
- Úprava stravy: veterinář u psa diabetika většinou doporučí potravu s nízkým obsahem tuku. Krmivo by mělo obsahovat též dostatek vlákniny, bílkovin a komplexních sacharidů, které pomohou zpomalit vstřebávání glukózy.
- Pravidelná aktivita: aby se hladina cukru udržela u psa v normě, je potřeba u něj dbát na dostatečný pohyb. Venčení i několikrát denně je na místě.
- Aplikace inzulínu: někteří psi vyžadují vzhledem k závažnosti diagnostikované cukrovky i aplikaci inzulínu pomocí stříkačky. Majitel zvířete se toto naučí ve veterinární ordinaci. Není na tom nic složitého. Vpich se provádí pod kůži.
Majitel zvířete musí rovněž počítat s pravidelnými kontrolami u veterináře. Pes diabetik musí být stále pod dohledem, aby byla jeho nemoc dobře kompenzovaná. Avšak není třeba panikařit. Správná péče o vašeho čtyřnohého mazlíčka zajistí dlouhé a šťastné společné roky.
Autor: Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Diabetes.co.uk, Petmd.com
1404