Cukrovka v zaměstnání: Diagnóza diabetu může být rizikem při výkonu některých profesí

Cukrovka v zaměstnání: Diagnóza diabetu může být rizikem při výkonu některých profesí
Některé pozice nejsou pro diabetiky doporučovány Zdroj: senivpetro/Freepik

Diabetes nebolí, není vidět a zdánlivě se nijak neprojevuje. Může tedy být překážkou v práci? Musíte o svém onemocnění jakožto diabetik informovat zaměstnavatele? A má váš zaměstnavatel právo dát vám výpověď jen kvůli tomu, že vám lékař diagnostikoval cukrovku? To jsou časté otázky, které trápí nejednoho diabetika. Pojďme se proto podívat, jak to s cukrovkou ve vztahu k zaměstnání doopravdy je.

Zákoník práce nevnímá cukrovku jako překážku

Pokud byste se pustili v souvislosti s vaší diagnózou diabetu do studování zákoníku práce, nenašli byste v něm žádný paragraf, který by uváděl cukrovku jako překážku v zaměstnání. Stejně tak platí, že nejste jakožto diabetici povinni svého zaměstnavatele o cukrovce informovat – a ani on sám se vás nemůže na váš zdravotní stav ptát. Ale jak už to bývá všude – výjimky potvrzují pravidlo.

Vaše nemoc nesmí ohrozit bezpečnost vaši ani ostatních

I když tedy zdánlivě můžete s cukrovkou vykonávat všechna možná povolání, přeci jen existují určitá omezení, a to ve chvíli, kdy by vaše onemocnění mohlo mít přímý dopad na výkon vaší pozice, a omezit tak bezpečnost vaši či ostatních pracovníků nebo lidí v okolí. Pokud tedy vykonáváte činnost, při které by například těžká hypoglykemie mohla ohrozit jak vás samotné, tak ostatní, nebo kterou již nejste kvůli cukrovce schopni nadále vykonávat, je třeba o vašem onemocnění pravdivě informovat zaměstnavatele.

A rozhodně se nemusíte bát, že by vám kvůli tomu dal výpověď – jednal by totiž v rozporu se zákonem. Pokud totiž onemocníte v době, kdy jste již zaměstnancem daného zaměstnavatele, nemůže s vámi tento zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr jen z toho důvodu, že vám bylo diagnostikováno onemocnění diabetem. Rozvázání pracovního poměru je možné jen na základě důvodů, jež jsou stanoveny v zákoníku práce, což cukrovka není. Ve vašem případě je zaměstnavatel povinen přeřadit vás na jinou pozici odpovídající vaší pracovní způsobilosti.

Patří ovoce do jídelníčku diabetiků? Rozhodně ano, dokonce může snížit riziko rozvoje cukrovky 2. typu

Ovoce je skvělou volbou namísto nejrůznějších průmyslově zpracovávaných potravin, jelikož obsahuje řadu vitamínů, minerálů a vlákniny. Právě ...

Pozice, kterým by se diabetici měli vyhnout

Žádná pozice není diabetikům zakázaná, přesto však existují takové, které jsou nedoporučované. Mezi ně patří především práce ve výškách, nadměrně fyzicky či psychicky náročná práce, práce ve směnném provozu, zejména pak v noci, nebo řízení hromadných dopravních prostředků. Doporučovány pak nejsou ani pozice související s obsluhou velínů energetických zdrojů, jeřábů, důlních těžebních strojů atd., jakož ani s obsluhou a vedením plavidel či řízení nákladní dopravy. Diabetikům dále není doporučováno pracovat například jako potápěči z povolání, letecký personál či na pozicích, které jsou spojeny s rizikem nadlimitních vibrací přenášených na horní končetiny.

Důvodem, proč nejsou tyto pozice doporučovány, jsou především bezpečnostní rizika související s hypoglykemickými či hyperglykemickými stavy, jakož i možnost zhoršení zdravotního stavu. Pokud na takové pozici pracujete, nebo se o ni chcete ucházet, poraďte se primárně se svým ošetřujícím lékařem, zda je pro vás s ohledem na váš zdravotní stav daná pozice vhodná. Rozhodně byste se na tyto pozice neměli hlásit, pokud nemáte pod kontrolou své glykémie, nebo se potýkáte s častými nevolnostmi, nadměrnou únavou, závratěmi a dalšími komplikacemi, jež mohou s diagnózou cukrovky souviset.

Informujte o svém onemocnění nejbližší kolegy

I když pracujete na pozici, která nepatří mezi nedoporučované, nebo na které máte pocit, že vás cukrovka nemůže nikterak omezit, měli byste vždy informovat o svém onemocnění alespoň své nejbližší kolegy. Jsou to totiž právě oni, kdo vám může pomoci ve chvíli, kdy vám bude nevolno, nebo například upadnete do hypoglykemického šoku. Obzvláště tehdy, aplikujete-li si inzulin, byste měli své kolegy naučit, jak u vás mohou hypoglykémii rozpoznat a jak se v takovém případě zachovat.

Navíc díky tomu, že své kolegy o svém onemocnění informujete, se nebudete muset nikde skrývat při aplikaci inzulinu či měření krevního cukru, a vaši kolegové také snáze pochopí, že potřebujete více prostoru na pravidelné svačiny.

Černý čaj si dopřejte nejen o páté. Prospějete zdraví střev i srdce a snížíte riziko mrtvice

Černý čaj je skvělým nápojem nejen pro diabetiky. Svou chutí pohladí chuťové buňky, šálek horkého nápoje v zimě zahřeje, v létě si ho můžete ...

Výkon zaměstnání vám mohou usnadnit moderní technologie

Jestliže chcete mít svou cukrovku co nejvíce pod kontrolou, je třeba dodržovat lékařem doporučenou léčbu, jakož i pravidelný jídelníček zahrnující vyváženou stravu, dostatečný pitný režim a dostatek pohybu. Nejen při výkonu zaměstnání vám pak váš život s cukrovkou mohou usnadnit moderní technologie, jako jsou například senzory, pumpy či hybridní uzavřené smyčky. Jestliže vás váš lékař dosud o těchto možnostech neinformoval, požádejte ho při příští kontrole o více informací. Tyto technologie totiž mohou převzít při managementu cukrovky řadu starostí za vás.

Zdroje: zakonyprolidi.cz, freestylelibre.cz, diabinfo.de

7827

Diskuze k článku