Cukrovka a kouření: Efektivní způsoby, jak se zbavit závislosti

Cukrovka a kouření: Efektivní způsoby, jak se zbavit závislosti
O škodlivosti kouření už dnes nikdo nepochybuje. Přestat kouřit je ale velmi těžké Zdroj: Freepik

Kouření je celosvětově nejčastější příčinou nemocí a úmrtí, kterým lze předcházet. Navíc představuje jeden z rizikových faktorů přispívajících k rozvoji diabetu 2. typu. Je problémem i u osob, které se již s cukrovkou léčí, a proto by diabetici, kteří stojí o efektivní kompenzaci cukrovky, měli zvážit možnost úplně přestat s kouřením. Snadné to ovšem není, to je zřejmé.

Přestat kouřit přináší zdravotní výhody bez ohledu na věk, množství nebo délku kouření. Nová studie upozorňuje na tři nejúčinnější strategie odvykání kouření. Vědci zjistili, že tyto strategie mohou být ještě účinnější v kombinaci s behaviorálními terapiemi, které rovněž vykazují silný potenciál pro úspěšné odvykání kouření bez přidání léků.

V České republice kouří téměř čtvrtina obyvatel

Podle údajů Státního zdravotního úřadu je téměř čtvrtina obyvatel České republiky závislá na tabáku. V roce 2022 bylo v ČR celkem 24,4 % kuřáků různých typů tabákových výrobků a přibývá i uživatelů nikotinových sáčků a elektronických cigaret. Po alternativách často sahá zejména mladší populace (od 15 let). Více než čtvrtina (27,1 %) současných kuřáků udává, že se v průběhu roku 2022 pokusila přestat kouřit (muži 28,9 %, ženy 24,1 %). Největší procentuální zastoupení těch, kteří se pokusili přestat, bylo ve skupině nejmladších kuřáků ve věku 15–24 let (33,3 %). Nejvyšší snahu zanechat kouření mají respondenti s vysokoškolským vzděláním, s nižším vzděláním toto úsilí klesá.

Fenomén úsvitu postihuje skoro polovinu diabetiků

Fenomén úsvitu je stav, při kterém dochází k nárůstu hladiny cukru v krvi v časných ranních hodinách, obvykle mezi druhou a osmou hodinou ranní. ...

Cukrovka a kouření

Dnes už je známo, že kouření je jedním z faktorů přispívajících k rozvoji diabetu 2. typu. Kuřáci mají o 30–40 % vyšší pravděpodobnost, že onemocní diabetem 2. typu, než nekuřáci. Kouřící diabetici se navíc častěji potýkají s problémy při dávkování inzulínu a léčbě svého onemocnění. Vyšší množství vykouřených cigaret zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu.

Kouření nejenže zvyšuje riziko vzniku diabetu, ale také výrazně ovlivňuje průběh této nemoci. Diabetici již mají sami o sobě zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění, což je způsobeno poškozením cév aterosklerózou, která se rychleji rozvíjí při dlouhodobě zvýšené hladině cukru a cholesterolu v krvi.

Bez ohledu na typ diabetu, který máte, kouření ztěžuje jeho léčbu. Pokud máte diabetes a kouříte, je pravděpodobnější, že budete čelit vážným zdravotním problémům, jako jsou:

  • srdeční onemocnění,
  • onemocnění ledvin,
  • diabetická retinopatie, která může způsobit ztrátu zraku,
  • nedostatečné prokrvení nohou a chodidel, které může vést k infekcím, vředům a případné amputaci,
  • diabetická neuropatie, tedy poškození periferních nervů na rukou a nohou.

Pokud máte diabetes a kouříte, přestat kouřit bude pro vaše zdraví okamžitě přínosné. Kuřáci s diabetem, kteří se vzdají tabáku, mají lepší kontrolu nad hladinou cukru v krvi.

Olivový olej: Snižuje cholesterol, chrání před infarktem a pomáhá při cukrovce

Olivovník se vyznačuje obrovskou dlouhověkostí a odolností: i v těch nejdrsnějších létech a zimách stále roste a plodí. A podobný vliv má olivový ...

Nový výzkum nejefektivnějších metod, jak se zbavit závislosti na tabáku

Organizace Cochrane Tobacco Addiction Group, která sídlí na Oxfordské univerzitě ve Velké Británii, nedávno realizovala systematický přehled zaměřený na prevenci a léčbu závislosti na nikotinu. Zjištění z prací publikovaných v letech 2021–2023 naznačují, že úspěšnosti při odvykání kouření zvyšují:

  • vareniklin – perorální tableta na lékařský předpis určená k odvykání kouření. Jedná se o lék bez obsahu nikotinu, který je prvním parciálním agonistou nikotinových receptorů,
  • cytisin – perorální tableta s rostlinnou látkou, která díky inovativnímu mechanismu účinku na straně jedné výrazně potlačuje vznik abstinenčních příznaků (stimulace stejných receptorů v mozku, na které působí nikotin) a na straně druhé zásadně snižuje požitek z vykouřené cigarety, a
  • nikotinové e-cigarety.

Ze závěrů rovněž vyplývá, že mezi účinné strategie pro odvykání kouření patří i antidepresivum bupropion, náhradní nikotinová terapie (NRT), behaviorální poradenství a finanční pobídky. Studie byla zveřejněna v časopise Addiction.

Autoři studie vyjádřili názor, že je zapotřebí provést více studií, které by porovnávaly léky na odvykání kouření a uváděly údaje o bezpečnosti. Doufají také, že budoucí studie budou zkoumat individuální přizpůsobení behaviorální podpory. Prioritní oblastí výzkumu podle nich zůstávají elektronické cigarety, zejména jejich dlouhodobá bezpečnost a účinnost z hlediska podpory při odvykání kouření. Výzkumníci z CTAG také zmínili potřebu více důkazů o zahřívaných tabákových výrobcích, které nejsou dostatečně prozkoumány.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

1784

Diskuze k článku