Cukrovka a kouření: Diabetici by se měli tabáku vyhýbat velkým obloukem

Cukrovka a kouření: Diabetici by se měli tabáku vyhýbat velkým obloukem
O škodlivosti kouření se hodně mluví. Diabetici jsou ale ohroženi mnohem víc než zdraví lidé Zdroj: Pixabay

Tabák je zdraví nebezpečný, ať už jej kouříte, nebo žvýkáte. Tabákové výrobky obsahují nebezpečné látky – od acetonu přes dehet až po nikotin a oxid uhelnatý. Vdechované látky mohou mít vliv na plíce a další orgány v těle. To, že kouření škodí zdraví, se obecně ví, a přesto je mezi námi obrovská spousta kuřáků. Diabetikům ale škodí kouření ještě více než zdravým jedincům.

Kouření může vést k trvalým komplikacím a dlouhodobým účinkům na lidský organismus. V průběhu let může kouření zvýšit riziko řady zdravotních potíží, jako je zelený zákal, rakovina a problémy se srážlivostí krve.

V cigaretách je až 600 složek, spousta z nich je škodlivá

Tabákový kouř je velmi škodlivý a neexistuje žádný bezpečný způsob kouření. Pokud cigaretu nahradíte doutníkem, dýmkou, elektronickou cigaretou nebo vodní dýmkou, zdravotním rizikům se nevyhnete.

Podle Americké plicní asociace obsahují cigarety přibližně 600 složek. Mnoho z těchto složek je také v doutnících a vodních dýmkách. Při jejich hoření vzniká více než 7 000 chemických látek, z nichž mnohé jsou toxické. Nejméně 69 z nich je karcinogenních, tedy takových, o nichž je známo, že způsobují rakovinu.

Od revmatitidy až po rakovinu

Kouření může poškodit orgány v těle a negativně ovlivnit vaše celkové zdraví. Navíc zvyšuje záněty v celém těle a může mít negativní vliv na imunitní systém, takže organismus je následně náchylnější k infekcím.

Kouření je rizikovým faktorem rovněž pro onemocnění, jako je revmatoidní artritida, ačkoliv vědci zatím nechápou mechanismus, který za touto souvislostí stojí.

Dobře prozkoumaná souvislost existuje také mezi kouřením a celou řadou druhů rakoviny. Kouření může zvýšit riziko vzniku rakoviny téměř kdekoli v těle. Pokud přestanete kouřit, riziko vzniku většiny těchto typů rakoviny se sníží přibližně za 10 až 20 let, v závislosti na typu rakoviny. Vaše riziko však bude stále vyšší než u lidí, kteří nikdy nekouřili.

Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky

Podle Státního národního ústavu má více než 60 % Čechů nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a ...

Souvislost mezi kouřením a cukrovkou

Dnes víme, že kouření je jednou z příčin vzniku diabetu 2. typu. Lidé, kteří kouří cigarety, mají o 30–40 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine diabetes 2. typu, než lidé, kteří nekouří. Lidé s diabetem, kteří kouří, mají častěji než nekuřáci problémy s dávkováním inzulínu a s léčbou svého onemocnění. Čím více cigaret vykouříte, tím vyšší je riziko vzniku diabetu 2. typu.

Nejen, že kouření zvyšuje riziko vzniku diabetu, ale při již stávajícím diabetu má i výrazný vliv na průběh tohoto onemocnění. Diabetici mají již sami o sobě zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. To je způsobeno poškozením cév aterosklerózou, která se rychleji vyvine při dlouhodobě zvýšené glykémii a hladině cholesterolu v krvi.

Bez ohledu na to, jaký typ cukrovky máte, kouření ztěžuje její léčbu. Pokud máte cukrovku a kouříte, je pravděpodobnější, že budete mít v důsledku cukrovky vážné zdravotní problémy, včetně těchto onemocnění:

  • srdeční choroby,
  • onemocnění ledvin,
  • nedostatečné prokrvení nohou a chodidel, které může vést k infekcím, vředům a případné amputaci,
  • diabetická retinopatie, která může způsobit slepotu,
  • diabetická neuropatie, tj. poškození periferních nervů na rukou a nohou.

Pokud máte cukrovku a kouříte, přestat kouřit vašemu zdraví prospěje hned. Lidé s cukrovkou, kteří přestanou kouřit, lépe zvládají hladinu cukru v krvi.

Ukončení kouření může snížit riziko rozvoje DM2 o 30–40 %

Nová zpráva, kterou společně vypracovaly Světová zdravotnická organizace (WHO), Mezinárodní diabetologická federace (IDF) a Univerzita v Newcastlu, odhaluje, že odvykání kouření může snížit riziko vzniku diabetu 2. typu až o 30–40 %.

Zanechání kouření nejen snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, ale také podstatně zlepšuje kvalitu života, management cukrovky, a navíc snižuje riziko komplikací diabetu. „Mezinárodní diabetologická federace důrazně vyzývá lidi, aby přestali kouřit, a snížili tak riziko onemocnění cukrovkou, a pokud cukrovkou trpí, aby pomohli předejít komplikacím. Vyzýváme vlády, aby zavedly politická opatření, která budou lidi odrazovat od kouření, a odstranily tabákový kouř ze všech veřejných prostor,” vysvětluje profesor Akhtar Hussain, prezident Mezinárodní diabetické federace.

Poselství je jasné. Přestat kouřit neznamená jen zdravější plíce a srdce. Je to také konkrétní krok ke snížení rizika onemocnění cukrovkou 2. typu.

Kategorie tabákových výrobků

Kouřené tabákové výrobky: jakýkoli výrobek vyrobený nebo získaný z tabáku, který vytváří kouř. Příklady zahrnují cigarety, tabák na ruční výrobu cigaret, doutníky, vodní dýmku, kretky a indické cigarety bídí.

Pasivní kouření: kouř vycházející z hořícího konce cigarety nebo jiných tabákových výrobků, obvykle v kombinaci s kouřem vydechovaným kuřákem. Pasivní kouření je někdy označováno jako „nedobrovolné kouření“.

Bezdýmný tabák: jakýkoli výrobek sestávající z řezaného, mletého, práškového nebo jiného tabáku, který je určen k aplikaci do ústní nebo nosní dutiny. Příklady zahrnují šňupací tabák, žvýkací tabák, tabákový přípravek gutka, mishri a porcovaný tabák neboli snus.

E-cigareta: zařízení, které zahřívá tekutinu a vytváří aerosol, který uživatel vdechuje a který obvykle obsahuje nikotin a toxické látky, jež jsou škodlivé pro uživatele i neuživatele, kteří jsou aerosolu vystaveni pasivně; tekutina je často aromatizovaná.

Zahřívané tabákové výrobky: tabákové výrobky, které při zahřívání tabáku nebo aktivaci zařízení obsahujícího tabák vytvářejí aerosoly obsahující nikotin a toxické chemické látky. Tyto aerosoly vdechují uživatelé během procesu sání nebo kouření s použitím zařízení. Obsahují vysoce návykovou látku nikotin a také netabákové přísady a často jsou aromatizované. Nezaměňovat s elektronickou cigaretou.

Shelley Duvall: Hvězda z Kubrickova hororu Osvícení zemřela na komplikace spojené s cukrovkou

Odešla další z hereckých hvězd. Pravdou je, že Shelley Duvall se posledních pár let už na veřejnosti neobjevovala. Před její smrtí se navíc hodně ...

Pasivní kouření také škodí

Škodlivé je ale nejen aktivní kouření, ale i to pasivní. O tom se přitom ve společnosti tolik nediskutuje, což je škoda. Ve skutečnosti totiž také představuje značný rizikový faktor pro vznik diabetu 2. typu.

Například francouzští vědci v roce 2013 publikovali výsledky, které se týkaly konkrétně žen – pasivních kuřaček a jejich rizika pro vznik cukrovky 2. typu. Studie se zúčastnilo cca 37 tisíc respondentek, které odpovídaly na otázky, zda byly v dětství vystaveny cigaretovému kouři (například rodič kuřák) a jak moc je kouř zasahoval dále v dospělém věku (partner nebo manžel). Výsledky byly průkazné:

  • Ženy, které měly v dětství alespoň jednoho rodiče kuřáka, byly ohroženy diabetem 2. typu o 18 % více než ty, jejichž oba rodiče byli nekuřáci.
  • Expozice pasivnímu kouření u dospělých je dle všeho spojena s vyšším výskytem diabetu 2. typu. Samozřejmě zde ale hraje významnou roli i životní styl, např. zvýšená konzumace alkoholu, kávy, červeného masa a rovněž případná chronická onemocnění v anamnéze, jako např. vysoký krevní tlak či zvýšený cholesterol v krvi.

Negativní vliv pasivního kouření na zdraví (případný rozvoj cukrovky) v každém případě potvrdily i výsledky dalších výzkumů.

Zdroje: who.int, dále dle textu

2288

Diskuze k článku