Nebojte se nahlédnout do svého nitra. Pomůže vám meditace laskavosti
Cukrovka a emoce: Rozlišujte věci na ty, které můžete ovlivnit, a na ty, které nikoliv
Zdroj: Shutterstock
Diabetes je vždy zásah do života. Najednou člověk stojí tváří v tvář nové situaci, což může být následně spouštěčem stresu, nepřiměřených reakcí těla nebo dokonce až deprese. Podívejme se na to, jak se cukrovka dotýká lidských emocí a jakým způsobem můžeme pomoci sami sobě zvládnout vše, co přichází. Ovládnout svou hlavu je první krok k úspěšnému životu s cukrovkou. A pravda je, že i s ní se dá plnohodnotně žít!
Myslet si, že diabetes ovlivňuje jen fyzickou stránku člověka, by bylo naivní. Ať už čelíte nově vyřčené diagnóze, nebo už máte nějaký čas s cukrovkou za sebou, pravděpodobně budete potřebovat oporou ve chvílích, kdy vám dobře nebude. A to zejména na duši. S diabetem přichází mnoho různých pocitů. Vztek, zmatení, stres. Stejně tak deprese nebo pocit úplného vyhoření. To vše prožívají i ostatní, nejste v tom sami. Je dobré rozlišovat, jaké situace jsou ve vaší moci, a které nikoliv. Potom si lépe rozmyslíte, do čeho vkládat svou energii a jak pracovat sami se sebou.
Velký rozhovor s Kateřinou Fortelkovou o studiu ve Francii, festivalech i běžných starostech diabetika: “Není nic, co bys kvůli cukrovce nemohl. Jednou to zvládneš.”
Podle Kateřiny u nás ještě chybí mnoho informací, jak cukrovku opravdu zvládnout. K osvětě se snaží přispívat na svém profilu. Kateřinu ...
Co můžete ovládnout?
Možná máte v hlavě chaos a na bedrech spoustu starostí. Bojíte se. Máte pocit, že už vám nikdy nebude dobře a nemůžete to zvládnout. Avšak opak je pravdou. Myslete na to zásadní: vaše hlava je něco, co musíte dostat pod kontrolu stejně rychle jako glykémii. A víte, co je důležité? Že se to dá zvládnout, pokud víte, jak na to. Níže najdete několik tipů, s čím můžete začít.
- Znejte svá pravidla pro běžný den. Nastavte si svou rutinu, která vám bude vyhovovat a podřizujte jí svůj den.
- Navštěvujte pravidelně svého lékaře. Pokud jste jedním z těch, kteří jdou k lékaři až ve stavu nejvyšší nouze, může vás četnost pravidelných kontrol mírně popudit. Vždy byste si měli uvědomit, že to děláte primárně pro své zdraví a má to svůj pádný důvod. Pokud nejste vystudovaný lékař, sotva rozpoznáte jakýkoliv problém.
- Řekněte v práci, s čím se potýkáte. Neděste se. Nemusíte všem vyprávět každý detail. Pokud však v práci svou diagnózu přiznáte, mohou vám být kolegové nápomocní. Zjistěte si, na co máte vzhledem k cukrovce v práci nárok. A poproste někoho, aby na vás dával pozor a pomohl vám v případě hypoglykémie.
- Vždy mějte u sebe důležitá čísla. Na své blízké, svého lékaře, případně osobu, která zná vaši zdravotní situaci. Pokud budete mít věci pod kontrolou, uleví se vám. Zároveň tím zajistíte v případě krizové situace, že druhý bude vědět, kam se obrátit. Také je dobré mít u sebe kartičku s informací, že jste diabetik.
- Ujistěte se, že máte dostatečné zásoby všeho, co potřebujete. Nenechávejte nic na poslední chvíli a buďte zodpovědní.
- Pečujte o své tělo s láskou. Vybírejte si kvalitní potraviny, buďte aktivní a hodně spěte. Říká se, že spánek má být poděkováním tělu za to, že celý den dobře fungovalo. Tak děkujte!
- Naučte se nové recepty. Bude se vám to hodit. Inspirovat se můžete například na našich webových stránkách.
- Nezanedbávejte svůj psychický stav. Vaše hlava má daleko větší vliv, než si dokážete představit.
- Řekněte si o pomoc, pokud ji potřebujete. Nemusíte být věčnými hrdiny, abyste nikoho neobtěžovali. Naopak.
- Informujte se o svém stavu z kvalitních zdrojů. Ať už to bude lékař nebo informace na internetu, vždy si je ověřujte z více zdrojů. Využívejte kritické myšlení a zbytečně si nevyvářejte domněnky. Pracujte s fakty.
Mladá maminka vychovává dvouletého syna s diabetem: “Svou cestu sdílím s ostatními, je to moje terapie. Nikdo pro mě není větší hrdina, než můj syn.”
Frázi, že zdraví je nejdůležitější, oceníte nejvíce právě ve chvíli, když máte dítě. Pro Terezu jsou sociální sítě terapie, jak se s diagnózou ...
Všechny své pocity neovládnete, svou reakci na ně však ano
Nebudeme vám lhát. Nebude vždy jednoduché čelit tomu, co vás v životě s cukrovkou potká. Buďte k sobě však laskaví a soucitní, abyste zastavili nával pocitů úzkosti a strachu. Mluvte o tom, jak se cítíte, ale neberte si k srdci negativní reakce okolí. Vždy bude něco, co nemůžete ovlivnit. Něco, s čím uvnitř sebe budete bojovat. Důležité je uvědomit si, že své pocity neovládnete. To, jak se s nimi vyrovnáváte, však ano.
S čím se často diabetici potýkají?
- Stres. Nelze se mu v životě vyhýbat na 100 %. Pro diabetika by však mělo být zásadní, že ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Je tak naprosto zásadní rozpoznat, kdy ve stresu skutečně jste a jak se uklidnit. Zkusit můžete například meditaci.
- Neschopnost přijmout novou diagnózu/nemoc. Může trvat, než se cukrovka stane vaší součástí života. Cítit šok, přemožení nebo dokonce vztek je naprosto normální. Může se stát, že tyto pocity nezmizí hned. Důležité je najít si podporu. V rodině, přátelích nebo lékaři. Některým pomůže, pokud se spojí s těmi, kteří prožívají totéž.
- Deprese. Existují situace, kdy mohou těžkosti každého dne přerůst až v depresi. Ta je u cukrovky častější, než byste si mysleli. Existují výzkumy, které uvádí, že pravděpodobnost vzniku deprese je u lidí s cukrovkou až dvakrát vyšší než u těch, kteří cukrovku nemají. Nebojte se obrátit na svého lékaře.
- Strach z “hypo”. Hypoglykémie, často nazývána hovorově “hypo”, je stav, kdy hladina glukózy v krvi příliš klesne. Každý s diabetem hypoglykémii prožít nemusí, ale může se jí i tak obávat. Pokud takové obavy ovládají váš každodenní život, promluvte si s někým.
- Emoce a jídlo. Diabetes vás nutí, abyste se více zaměřovali na svou stravu a kontrolovali ji. To může být pro někoho zátěž, které zkrátka nechce čelit. Může to být stresující a únavné. Nedovolte diabetu, aby podpořil váš nezdravý vztah k jídlu. I diabetické recepty mohou být skutečně chutné!
Vaše hlava je nástroj, který bude sloužit vám, pokud se s ním naučíte pracovat. Nechat se ovládnout emocemi je hazard s vaším psychickým zdravím. Proč se trápit, když na to můžete jít zkrátka jinak?
Zdroj: diabetes.org, as1diabetes.com, diabetes.co.uk
1199