Paracetamol: bezpečná léčba spočívá v jeho správném užívání
Cukrovka a domácí mazlíčci: Psi i kočky podávají diabetikům pomocnou packu
Zdroj: Pixabay
Bezvýhradná láska, ochotná společnost ve chvílích osamělosti, útěcha a zklidnění během stresujících okamžiků. To jsou jen některé z přínosů domácích mazlíčků. Boj se stresem a úzkostmi je obzvlášť důležitý u diabetiků, u nichž je pohoda a klidná mysl jedním z předpokladů pro glykémii v normě.
Lidstvo se dělí na pejskaře a kočkomily. Určitá část lidí má doma namícháno obojí. V podstatě ale na tom, zda máte doma kočku, nebo psa, zas tolik nezáleží. Podle průzkumu, který v únoru provedla společnost Morning Consult mezi 2 200 osobami, má většina domácích mazlíčků pozitivní vliv na duševní zdraví jejich majitelů. Téměř dvě třetiny majitelů domácích mazlíčků uvádějí, že jim jejich zvířata poskytují společnost (65 %), jsou opravdovým přítelem (65 %) a poskytují bezpodmínečnou lásku a podporu (64 %).
Pomocná packa v boji se stresem a úzkostmi
Respondenti v rámci průzkumu uvedli, že jim domácí mazlíčci poskytují uklidňující přítomnost (62 %), pomáhají snižovat stres a úzkost (62 %), povzbuzují je k fyzické aktivitě (35 %), dodávají pevný řad jejich dennímu rozvrhu (29 %), zlepšují jejich sociální vazby s jinými lidmi (19 %).
Zejména otázka stresu je nesmírně důležitá pro prediabetiky i diabetiky. Dlouhodobý stres totiž může zvyšovat riziko inzulínové rezistence a vést k vysoké hladině cukru v krvi. To může přispět k rozvoji cukrovky II. typu.
Ještě škodlivější je stres pro jedince, kteří již cukrovku mají diagnostikovánu. Zvyšuje totiž sekreci hormonů, které působí proti účinku inzulinu a snižují jeho uvolňování. V těle se projeví zejména zvýšením hladiny cukru v krvi, která je právě kvůli hormonální podpoře obtížně zvladatelná běžnou úpravou léčby, jako je zvýšení dávky inzulinu. Při zjišťování příčin hyperglykemie u diabetiků je tedy potřeba vzít v úvahu i stres a intenzivně jej řešit.
„My veterinární lékaři jsme přímými svědky silného pouta mezi lidmi a jejich zvířaty a pozitivního vlivu, který mohou mít domácí zvířata na jejich emocionální pohodu. Domácí zvířata mohou být neocenitelným zdrojem útěchy a podpory, od poskytování společnosti a bezpodmínečné lásky až po snižování stresu a úzkosti.“ – prezidentka Americké asociace veterinárních lékařů (AVMA) Rena Carlson, D.V.M.
Život s cukrovkou: Stigmatizace a mýty panující kolem diabetu II. typu ztěžují diabetikům život
Stigma je postaveno na nepravdivých přesvědčeních, která pramení z nedostatku informací. Lidé, kteří věří mýtům a předsudkům panujícím kolem ...
Více pohybu pro zdraví
V boji se stresem mohou diabetikům pomoci jak psi, tak kočky. Ostatně o příznivých účincích zooterapie dnes už nikdo nepochybuje. Jak terapie s využitím koček (felinoterapie), tak terapie s využitím psů (canisterapie) je dnes uznávána a hojně využívána.
Diabetikům navíc prospívá více pohybových aktivit. Pohyb je pro každého diabetika jedním z prostředků pro dosažení remise. Na každý diabetik se ale k většímu pohybu sám přiměje. Někdy tomu brání pracovní vytíženost, jindy lenost nebo zdravotní potíže, které pohyb ztěžují. Pes v domácnosti svého majitele ke zvýšenému pohybu prostě donutí – a příjemnou formou. Sledovat psa šťastně pobíhajícího na dlouhé procházce naplní člověka radostí.
Cukrovka a deprese: Psychické onemocnění komplikuje léčbu diabetu, je třeba rozpoznat příznaky
Studie ukazují, že cukrovka zdvojnásobuje až ztrojnásobuje riziko vzniku deprese, přičemž většina případů zůstává nediagnostikována. Zatím není ...
Domácí mazlíčci jsou členy rodiny
Z respondentů, kteří se zúčastnili amerického průzkumu, 72 % uvedlo, že mají doma domácí zvíře: 52 % psy, 37 % kočky, 7 % ryby, 4 % ptáky a necelé 3 % želvy, kuřata, koně, hady, ještěry, králíky, morčata nebo křečky.
Necelá polovina (44 %) se pak označila spíše za pejskaře, 15 % za kočkomila, 30 % inklinovalo k oběma zvířatům a 10 % ani k jednomu z nich. Majitelé psů a koček častěji (v 85 %) uváděli, že jejich mazlíček pozitivně působí na duševní pohodu než ti, kteří chovají jiná zvířata (55 %).
Závěr je jasný. Domácí mazlíčci nejsou jen chlupatí tvorové žijící s lidmi. Jsou to členové rodiny, terapeuti a společníci. Jejich přítomnost má významný vliv na každodenní život jejich majitelů a může přispívat ke zlepšení jejich duševního zdraví, a dokonce – díky zvýšení pohybových aktivit – i toho fyzického.
Zdroj: psychiatry.org, dále dle textu
2529