Zákeřná retinopatie: Chodit k očaři byste měli i bez obtíží
Cukrovka a deprese: Psychické onemocnění komplikuje léčbu diabetu, je třeba rozpoznat příznaky
Zdroj: Pixabay
Mezi cukrovkou a depresí je prokázaná souvislost. Zatím však není jasné, zda diabetes zvyšuje riziko deprese, nebo je tomu přesně naopak. U diabetiků je přitom psychický stav nesmírně důležitý a negativní pocity v žádném případě není radno zlehčovat. Jak rozpoznat příznaky deprese a co dělat v případě psychických potíží?
Studie ukazují, že cukrovka zdvojnásobuje až ztrojnásobuje riziko vzniku deprese, přičemž většina případů zůstává nediagnostikována. Zatím není úplně jasné, proč tomu tak je. Někteří vědci se domnívají, že by to mohlo být způsobeno metabolickým vlivem cukrovky na funkci mozku a také zátěží, kterou s sebou nese každodenní léčba. Jaké jsou souvislosti mezi cukrovkou a depresí?
Lidé s depresí mají vyšší riziko komplikací diabetu
Předpokládá se, že změny v chemii mozku spojené s cukrovkou mohou souviset s rozvojem deprese. K rozvoji deprese u diabetiků může přispívat například poškození v důsledku diabetické neuropatie nebo zablokovaných cév v mozku. Naopak změny v mozku způsobené depresí mohou vést ke zvýšenému riziku komplikací, prokázal výzkum. Není však jasné, zda deprese zvyšuje riziko komplikací, nebo naopak. Příznaky deprese přitom ztěžují úspěšnou léčbu diabetu a prevenci komplikací souvisejících s cukrovkou.
Léčivý popenec: Na trávení, zánět průdušek, játra i křečové žíly. Možná vám roste na zahrádce
Popenec obecný (Glechoma hederacea L.) je plazivá trvalka, která dorůstá do výšky až 15 cm. Tato léčivá rostlina je v tradiční medicíně pověstná ...
Souvislost mezi diabetem a depresí
Už jen snaha vyrovnat se s chronickým onemocněním, jako je cukrovka, a správně ho zvládat může být pro někoho zdrcující. Pokud se cítíte psychicky špatně a váš splín se během několika týdnů nezmírní, může se jednat o depresi. Mezi běžné příznaky patří např.:
- přestáváte nacházet potěšení v činnostech, které vás dříve bavily,
- nespavost, nebo naopak přílišná spavost,
- ztráta chuti k jídlu nebo přejídání,
- neschopnost soustředit se,
- pocit letargie,
- přetrvávající pocit úzkosti nebo nervozity,
- pocit izolace a osamělosti,
- ranní smutek,
- pocit, že „nikdy nic neudělám správně“,
- myšlenky na sebevraždu,
- sebepoškozování.
Špatná kompenzace cukrovky také může vyvolat symptomy podobné příznakům deprese. Pokud je například hladina cukru v krvi příliš vysoká nebo příliš nízká, můžete mít zvýšené pocity úzkosti, neklidu nebo pocit nízké energie. Nízká hladina cukru v krvi může také vést k třesu a pocení, což jsou příznaky podobné úzkosti.
Pokud pociťujete příznaky deprese, měli byste se poradit s lékařem. Ten vám pomůže určit, zda jsou příznaky způsobeny depresí, a případně stanoví diagnózu. Může s vámi také vypracovat plán léčby, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.
Co je příčinou deprese u lidí s cukrovkou?
K depresi mohou vést už samotné nároky spojené s léčbou cukrovky II. typu. To může mít v konečném důsledku za následek potíže se zvládáním nemoci. Zdá se pravděpodobné, že obě onemocnění jsou způsobena a ovlivněna stejnými rizikovými faktory. Patří mezi ně např.:
- rodinná anamnéza obou onemocnění,
- obezita,
- hypertenze,
- nečinnost a nedostatek fyzických aktivit,
- ischemická choroba srdeční.
Deprese může ztěžovat zvládání cukrovky jak po fyzické, tak po psychické a emocionální stránce a má dopad na všechny úrovně péče o sebe sama. Má negativní vliv na stravu, cvičení a další faktory životního stylu. To následně může vést ke špatné kontrole hladiny cukru v krvi. A začarovaný kruh je na světě.
Léčba deprese
Deprese se obvykle léčí kombinací léků a terapie. Zmírnit příznaky a podpořit celkovou pohodu mohou také určité změny životního stylu.
Léky
Existuje mnoho typů antidepresiv. Nejčastěji se předepisují léky se selektivními inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI). Tyto léky mohou pomoci zmírnit příznaky deprese nebo úzkosti. Je důležité vědět, že některé léky předepisované na depresi mohou způsobit zvýšení tělesné hmotnosti a metabolické změny a některé léky mohou mít závažnější nežádoucí účinky. Proto je potřeba vše důkladně probrat s lékařem.
Psychoterapie
K dispozici je několik forem psychoterapie, včetně kognitivně behaviorální terapie a interpersonální terapie. Váš lékař může ve spolupráci s vámi určit, která možnost nejlépe vyhovuje vašim potřebám.
Celkově je cílem psychoterapie:
- rozpoznat potenciální spouštěče,
- identifikovat a nahradit nezdravé chování,
- rozvíjet pozitivní vztah k sobě samému a k ostatním lidem,
- podpořit zdravé dovednosti v oblasti řešení problémů.
Můj příběh: Mám cukrovku a neuropatické bolesti. Prý potřebuji pohyb, ale ujdu jen pár kroků, říká paní Marie (78)
„Kdo to nezažil, ten to nepochopí,“ říká paní Marie, která se s námi vloni podělila o svůj příběh. „Nějak jsem se s těmi bolestmi naučila žít, ...
Změny životního stylu
Pravidelné cvičení může pomoci zmírnit vaše příznaky tím, že zvýší množství chemických látek v mozku, které přispívají k pocitu štěstí. Mezi ně patří serotonin a endorfiny. Tato aktivita navíc spouští růst nových mozkových buněk stejným způsobem jako antidepresiva.
Fyzická aktivita může také pomoci při léčbě cukrovky tím, že zvyšuje váš metabolismus, upravuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje vaši energii a vytrvalost. Mezi další změny životního stylu patří např.:
- vyvážená strava,
- dodržování pravidelného spánkového režimu,
- snaha o snížení nebo lepší zvládání stresových faktorů,
- hledání podpory u rodiny a přátel.
Nebojte se o depresi mluvit
Rozpoznání rizika deprese je prvním krokem k zahájení léčby. Nejprve si o své situaci a příznacích promluvte s lékařem. Ten s vámi může v případě potřeby stanovit diagnózu a vypracovat pro vás vhodný léčebný plán. Léčba obvykle zahrnuje psychoterapii a některou z forem antidepresiv.
Zdroj: healthline.com, dále dle textu
3940