Cukrovka a bylinky: Meduňka lékařská zmírňuje stres a zlepšuje náladu i spánek
Meduňka lékařská nádherně voní po citronu, má uklidňující účinky, zlepšuje spánek a pomáhá i při špatném zažívání. Tradičně se používá ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a kognitivních funkcí. Tím ale její potenciální přínosy zdaleka nekončí.
Jaro je v plném rozpuku a čas na pěstování bylinek je tady. Vypěstovat si je může každý, tedy i ten, kdo nemá zahrádku. Většina bylinek se totiž spokojí se slunným místem na okenním parapetu. Meduňka lékařská není žádnou výjimkou – a dokonce jí stačí i polostín.
Historie používání meduňky
Rodové jméno Melissa znamená v řečtině „včela“. Rostlina byla takto pojmenována zřejmě díky své schopnosti přitahovat včely. Bylinné využití meduňky je staré více než dva tisíce let. K léčbě ji používali již staří Řekové a Římané, první písemné zmínky o této bylině pocházejí z roku 300 před naším letopočtem. Rostlina pravděpodobně pochází z jižní Evropy a do Španělska ji nejspíš přivezli Maurové. Ve středověku se už pěstovala a používala po celé Evropě.
„Meduňka činí srdce veselým a radostným.“ – staré arabské přísloví
Prvním zastáncem používání meduňky při léčbě melancholie (dnes bychom řekli deprese) byl v jedenáctém století perský lékař a filozof Avicenna. Řecký lékař Dioskoridés zase napsal, že meduňka podporuje menstruaci a zlepšuje její průběh, a kromě toho působí také proti dně, bolestem zubů a po smíchání s vínem se používá k léčbě bodnutí štírem a kousnutí psem. Švýcarský lékař a alchymista Paracelsus (1493–1541) zase věřil, že meduňka je „elixír života“ a zvyšuje sílu a prodlužuje život.
„Meduňka opilá vínem je dobrá proti uštknutí jedovatými šelmami, uklidňuje srdce a zahání veškerou melancholii a smutek.“ – anglický bylinkář John Gerard (1545–1612)
Členové karmelitánského řeholního řádu vytvořili lektvar známý jako karmelitánská voda neboli Eau de Melisse de Carmes, který měl podporovat dlouhověkost a zlepšovat bolesti hlavy a neuralgie. Jeho hlavní složkou byla právě meduňka. Kromě ní obsahoval lektvar také citronovou kůru, muškátový oříšek a kořen anděliky.
Cukrovka a jogurt: Rozdíly mezi řeckým a islandským typem najdete snadno
Díky mikroorganismům mléčného kvašení dochází u jogurtů k přeměně mléčného cukru na kyselinu mléčnou, což zajišťuje lehkou stravitelnost ...
Léčivé látky obsažené v meduňce
Meduňka je zdrojem celé řady bioaktivních látek:
- Esenciální oleje: Obsahují terpeny, aldehydy a jiné sloučeniny, které se podílejí na uklidňujících a antivirových schopnostech meduňky. Tyto složky jsou rovněž odpovědné za charakteristickou vůni meduňky. Terpeny mají navíc silné protizánětlivé a antiseptické vlastnosti.
- Flavonoidy: Flavonoidy jsou skupinou polyfenolů známých svými antioxidačními, protizánětlivými a kardioprotektivními vlastnostmi. Patří mezi ně například kvercetin, který se využívá při léčbě zánětů (antihistaminické vlastnosti) či apigenin, který je známý svými mírně sedativními účinky.
- Kyselina rozmarýnová: Pomáhá chránit tělo před oxidativním stresem a má protizánětlivé schopnosti.
- Taniny: Mají antibakteriální a adstringentní (stahující) vlastnosti, takže mohou přispívat k léčbě drobných poranění, podráždění kůže nebo zánětů.
Výše uvedené látky patří mezi nejdůležitější léčivé složky, ale nejsou zdaleka jediné. Je důležité uvědomit si, že synergický efekt všech těchto složek nabízí daleko větší léčivé účinky než součet jednotlivých oddělených částí.
S čím může meduňka pomoci?
Bylo prokázáno, že meduňka přispívá ke zmírnění stresu a zlepšuje náladu. Může pomoci také lidem, kteří trpí úzkostí. Z výzkumů vyplývá i schopnost meduňky zlepšit kognitivní funkce. Kromě toho má pozitivní vliv na spánek a působí proti nespavosti. Mezi její další výhody patří pomoc při léčbě nachlazení, chřipky a zažívacích potíží. Poradí si ale také s bolestmi – ocení ji zejména ženy, které mají bolestivou menstruaci, případně jedinci, kteří trpí migrénami.
Jarní cibulka: Pikantní zelenina pomůže s cholesterolem, při cukrovce a prospěje i zraku
Jarní cibulka se do značné míry podobá běžné cibuli, ale je zde několik zásadních rozdílů. U jarní cibulky se nevyvíjí plná cibule jako u ...
Domácí přípravky z meduňky
Meduňka je naprosto mimořádná bylina s celou řadou zdravotních přínosů. Její protistresový účinek ocení zejména diabetici. Těm totiž stres nesmírně škodí. Zvyšuje sekreci hormonů, které působí proti účinku inzulinu a snižuje jeho uvolňování a v těle se projeví hlavně vzestupem glykemie. Meduňka sice nevyřeší příčinu stresu, ale může pomoci k jeho zmírnění. Pokud si na zahrádce nebo na parapetu pěstujete meduňku, můžete vyzkoušet některý z níže uvedených receptů.
Meduňkový sáček do koupele při chřipce a nachlazení
- 2 šálky sušené šalvěje
- 2 šálky sušeného tymiánu
- 2 šálky sušené meduňky
- 6 mušelínových sáčků
Všechny bylinky dobře promíchejte. Do každého sáčku dejte 1 šálek směsi. Před koupelí dejte do vany 1 sáček a nechte louhovat.
Meduňkový olej
Naplňte půllitrovou sklenici sušenou meduňkou. Bylinu zalijte olivovým nebo mandlovým olejem a sklenici uzavřete. Denně protřepávejte po dobu 2 týdnů. Poté bylinky sceďte přes čisté plátýnko. Pro prodloužení trvanlivosti přidejte několik kapek vitaminu E a uložte do chladničky.
Balzám na rty
V hrnci rozpusťte 30 gramů včelího vosku. Přidejte 1 šálek meduňkového oleje. Promíchejte a zahřívejte při nízké teplotě, dokud se vše nepromísí. Hotový balzám rozlijte do malých nádobek.
Zdroj: herbsociety.org, dále dle textu
12850