Cuketa je zázrak přírody. Padne do sladkého perníku i naslano do placek
Ve své variabilitě geniální zelenina, jejíž sezóna je právě teď v plném proudu, se určitě hromadí nejednomu z nás v lednici. Přitom právě cuketa se dá využít nasladko i naslano, a to díky své příliš nevýrazné chuti, která se snese s čokoládou i pořádnou dávkou koření. Navíc její kalorický profil a zdravotní benefity ocení všichni diabetici i „dietáři“.
V letní sezóně se nezdravíme pozdravem, ale rovnou se ptáme: „Nechceš cuketu?“ Pokud si tedy nevíte rady, jak cuketu správně využít, vyzkoušejte ji v perníku, který nejenom skvěle chutná, ale zároveň neohrozí ani vaši dietu, ani zdravý životní styl.
Pod drobnohledem
Cuketa patří do čeledi tykvovitých a její název „zucchini“ pochází z italštiny – doslova znamená malá dýně. Její barva může být od tmavě zelené přes strakatou až po méně známou žlutou odrůdu. Její předci pocházejí ze Střední Ameriky, ale vyšlechtěna byla u nás v Evropě.
Co obsahuje?
Cuketa obsahuje velké množství vitamínů a minerálů – především tedy vitamínu A, B, C, E a K a z minerálů je v této zelené plodině nejvíce obsaženo hořčíku, draslíku, vápníku a zinku. Můžete v ní také ale nalézt beta-karoten a slušnou dávku vlákniny.
Cuketa je však ceněna pro svůj kalorický profil – je velmi nízkokalorickou a lehce stravitelnou zeleninou, a stává se tak čím dál častěji vyhledávanou zeleninou všemi výživovými poradci.
Energie na 100 g
-
- Kcal: 19
- Tuky: 0,4 g
- Bílkoviny: 1,6 g
- Sacharidy: 2,2 g
- Vláknina: 1,1 g
Zajímavost: Cuketa je z 90 % tvořena vodou, a je tak možné ji započítat do svého denního příjmu tekutin.
Čemu pomáhá?
V první řadě dokáže hojit střevní výstelku, posiluje imunitní systém a brání překyselování organismu. Tím, že je schopna odvádět škodlivé látky z těla a má minimum kalorií, hodí se také k filozofii zdravého hubnutí a detoxikace těla.
Cuketa, díky vitamínu A, chrání naše střeva a sliznice před nemocemi – posiluje je, chrání a v kombinaci s dalšími živinami vytváří v trávicím prostředí tu správnou mikroflóru. Je tak vhodná i v případě zažívacích potíží. Dále:
- aktivuje látkovou přeměnu v buňkách,
- zvyšuje výkonost mozku a schopnost soustředit se,
- působí uklidňujícím způsobem na naše nervy,
- zvyšuje schopnost metabolizovat bílkoviny v těle,
- posiluje svaly a srdce,
- působí jako skvělý „detoxikátor“,
- posiluje sliznice a příznivě působí na únavu očí.
Cuketa a diabetes
Cuketa, kromě jiného, je dobrým společníkem při léčbě diabetu, a to především 2. typu. Pomáhá totiž se stabilnější glykémií, a to díky přítomnosti hořčíku a zinku, který má schopnost regulovat cukr v těle. Navíc je díky obsažené vláknině cuketa schopna zamezit vysokému nárůstu hladiny cukru. Její obsah kalorií navíc zamezuje obezitě a vysokým hladinám cholesterolu.
Jedlé dárky pro diabetiky: Flaškou neurazíte, oříšky nadchnete a cukrem překvapíte
Na začátek je potřeba říct, že byste měli jakoukoliv diagnózu respektovat a nekupovat dárky bezhlavě. Kornoutek s čokoládou a bonbony by potěšil ...
Její využití v kuchyni
Cuketa je opravdu variabilní plodina, kterou můžete využít v pikantních pokrmech, s masem, syrovou v salátu, ale i ve sladkých moučnících – jako jsou různé koláče a perníky. I její příprava je možná na několik způsobů – je možné ji dusit, smažit jako řízky, přidat do polévek nebo grilovat.
Vybírejte spíše menší kusy, které neobsahují takový nadbytek tekutiny. Je skvělé, že pokud je pořádně umyjete, můžete je konzumovat i se slupkou, ve které se nachází nejvíc živin.
Fakt: Nikdy nekonzumujte cuketu, která je hořká. Za to mohou tzv. kukurbitaciny, které mohou způsobit těžké žaludeční obtíže.
Recept: Vláčný cuketový perník s čokoládovou polevou
Neuvěřitelně dobrý cuketový perník, u kterého neuvěříte, že je vhodný i do redukčního a diabetického jídelníčku? Máme!
Suroviny:
- 350 g cukety
- 180 g sladila
- 250 g hladké špaldové mouky
- 2 vejce
- 100 ml roztaveného kokosového oleje
- 100 ml vody
- 2 lžíce kakaa
- 1 prášek do pečiva
- džem dle chuti (s nízkým obsahem cukru)
- 100 g hořké čokolády
Postup:
- Cuketu nastrouhejte na jemném struhadle do mísy, posolte a nechte minimálně 15 minut „vypotit“.
- Mezitím si smíchejte všechny suché ingredience, tj. sladidlo (kokosový cukr, Xylitol nebo Erythritol), špaldovou celozrnnou mouku, kakao a prášek do pečiva.
- Dále přidejte kokosový olej (můžete ale nahradit jiným olejem), vejce, vodu a úplně nakonec přimíchejte vymačkanou cuketu.
- Pekáček o rozměru 30 × 20 cm vyložte pečicím papírem a vlijte do něj těsto. To pak pečte 40 minut při teplotě 180 °C.
- Nezapomínejte, že perník má být uvnitř trochu lepivý.
- Ještě vlažný koláč potřete slabou vrstvou džemu s nízkým obsahem cukru a polijte kvalitní hořkou čokoládou, kterou rozpustíte se lžící kokosového oleje.
Dobrou chuť.
Zdroje: nzip.cz, healthline.com, spektrumzdravi.cz
2070