Diabetici, nezapomínejte na zuby. Cukrovka zvyšuje riziko zubního kazu i onemocnění dásní
Čtyři znaky metabolického syndromu: Dysfunkčnímu tělu pomůžete skutečnými potravinami
Zdroj: Freepik
Ze všech stran slýcháváme o metabolickém syndromu a o jeho spojení s diabetem 2. typu. Málokdo ale ví, co to neobvyklé spojení dvou slov opravdu znamená. Metabolický syndrom se totiž zdaleka neopírá jen o zvýšenou hladinu cukru v krvi, ale je jednoznačně multifaktoriální. K jeho vzniku přispívá několik špatných návyků, které si s sebou neseme často už z mládí. Vyloženě alarmující je, že se v posledních letech tento syndrom vyskytuje už i u dětí.
Metabolický syndrom není jednorázovým onemocněním, na které si vezmete léky a ono zmizí. Jedná se spíš o několik rizikových faktorů, které neřešíme, a ty se následně kumulují. Prevence je velmi jednoduchá, alespoň na papíře. Zbavit se zlozvyků a zařadit do svého jídelníčku nezpracované jídlo.
Zaměřit se na skutečné potraviny znamená omezit nákup těch zpracovaných. Skutečné potraviny následně zpracujete doma – nejvhodnější je syrové maso, ryby, brambory, rýže, hodně zeleniny a ovoce. Vyhněte se rafinovaným tukům, ale je dobré vynechat i různé smetany na vaření, dochucovadla (kečup, majolka) a přílohy v podobě knedlíků.
Co to je metabolický syndrom?
Nesprávné stravovací návyky přetrvávají u některých lidí celý život, což je základem nejenom tohoto syndromu, ale i dalších problémů. Zkombinujte to s nadváhou, kouřením, alkoholem – a na světě je poměrně velký problém. Tento syndrom totiž kombinuje několik metabolických poruch, které v našem těle dokáží nadělat pořádnou neplechu – od srdečních chorob přes diabetes 2. typu až po další závažná onemocnění.
Metabolický syndrom je definován těmito faktory:
Co přispívá k rozvoji?
Primárně jsou to příznaky, které každý z nás může ovlivnit. Čím dál častěji se však ozývají hlasy odborníků, že kromě klasických rizikových faktorů bychom se měli zaměřit i na tzv. „úsporné“ geny – ty se evolučně uplatnily především v období energetického nedostatku (z toho důvodu mohla významná část populace přežít hladomor nebo světovou válku).
Základem těchto úsporných genů, které se zachovaly po generace, je ukládání veškeré energie z potravy do tukových zásob, a to i v době, kdy nám žádný nedostatek nehrozí. Tak jako tak jsou stále primárními znaky k rozvoji metabolického syndromu tyto faktory:
-
- obezita, která je hlavní příčinou metabolického syndromu, a to především tehdy, pokud se vám tuk ukládá v oblasti břicha,
- nezdravá strava bohatá na nasycené tuky a rafinované cukry,
- nedostatek fyzické aktivity a sedavý životní styl,
- stres a nedostatek spánku, které přispívají ke zvýšené hladině cukru v krvi,
- věk a pohlaví (nejčastěji se vyskytuje u starších osob a u mužů),
- kouření a nadměrná konzumace alkoholu,
- některá onemocnění ledvin a jater,
- léčba kortikosteroidy, diuretiky, beta-blokátory a antidepresivy.
Poslední štace = diabetes
Všechny výše zmíněné faktory předcházejí i diabetu. Z toho důvodu jsou tyto dva syndromy úzce propojeny, dokonce se mohou i ovlivňovat (tedy metabolický syndrom může přejít v diabetes – a naopak). Nadměrná hmotnost a konzumace nezdravých potravin mohou totiž vést k rezistenci na inzulín. V krvi je přílišný nadbytek glukózy a tělo je nuceno stále podporovat slinivku k produkci dalšího a dalšího inzulínu, ale buňky na něj už přestávají reagovat.
Metabolický syndrom se tak mimo zvýšený krevní tlak, obezitu a narušený metabolismus lipidů projevuje také jako hyperglykémie. Tyto faktory se však stále ještě dají zvrátit. Jakmile vám ale je diagnostikován diabetes, jde to mnohem hůře (z článku o remisi však víme, že to není nemožné).
Fakt: Riziko kardiovaskulárních onemocnění a diabetu 2. typu je s metabolickým syndromem až třikrát vyšší než u zdravé populace.
Jak se stanoví diagnóza?
V první řadě je nutné navštívit svého praktického lékaře hned poté, co jste pojali podezření na metabolický syndrom. Ten bude potřebovat rodinnou anamnézu a odebere vám vzorek krve, kde stanoví hladiny krevních lipidů, glukózy, cholesterolu, kyseliny močové a zánětlivých markerů.
Lékař se vás také bude ptá, zda u sebe nepozorujete spánkové apnoe (chrápání je prvním příznakem), a u žen, zda není přítomen syndrom PCOS.
Fakt: Mezi prvními příznaky metabolického syndromu a rozvojem diabetu může uplynout i několik let.
Jak probíhá léčba?
Ta se soustředí spíše na léčení následků, tedy užívání antidiabetik, případně léků na vysoký krevní tlak nebo cholesterol. Pro své zdraví však můžete udělat mnoho věcí i vy sami:
-
- snížit hmotnost,
- zvýšit pohybovou aktivitu,
- omezit alkohol a kouření,
- vyhnout se vysoce zpracovaným potravinám,
- dostat do těla pořádnou dávku vlákniny.
Zdroje: nzip.cz, psychiatriepropraxi.cz, nhs.uk
2027