KVIFF: České herecké ikony Pavla Tomicová a Pavel Kříž obsazují přední role i s diabetem. Ve Varech jsou častými hosty
Con Air: Boj o inzulin ve vzduchu
V legendárním filmu Con Air kilometry nad zemským povrchem zachraňoval svoji zemi před násilníky a masovými vrahy. Zachraňoval i život svého kamaráda, který byl ohrožený nedostatkem inzulinu.
V legendárním filmu, který patřil mezi kasovní trháky druhé poloviny devadesátých let, byl diabetes pro děj rozhodující. Netrpěl jím hlavní hrdina, tedy Cameron Poe v podání Nicolase Cage (51), ale jeho parťák Baby- O, kterého si střihl Mykelti Williamson (58). Cameron Poe měl za sebou osm let za neúmyslné zabití. Za mříže se dostal tak, že bránil svoji těhotnou manželku před skupinkou násilníků, přičemž nedokázal udržet na uzdě své bojové instinkty průzkumníka armády USA.
ÚNOS MĚNÍ PLÁNY
Nastává den D. Cameron má být konečně propuštěn, nemůže se dočkat své milované a krásné manželky Tricie (Monica Potter, 44) a osmileté dcerky, kterou si jako táta ještě vůbec neužil, narodila se totiž tři měsíce po jeho odsouzení. Od sladké svobody a setkání s láskami ho odděluje jen několik hodin… Jenže speciální transportní letadlo, kterépřepravuje násilníky, vrahy a v klecích dokonce ty nejodpornější lidské bestie unese parta zločinců vedená ďábelským „virusem“ Cyrusem, kterého skvěle zahrál John Malkovich (62). Cameron by se sice v jednu chvíli měl šanci dostat na svobodu, ale rozhodne se nenechat v letadle kamaráda, který je diabetik a už několik hodin neměl inzulin.
PARŤÁK BEZ INJEKCE SE HROUTÍ
Zmínka o absenci inzulinu se objeví už na počátku filmu, teprve později pak zasahuje do dějové linky. Vlastně od jeho poloviny se Nicolas Cage nezabývá ničím jiným, než jak zachránit dozorkyni před znásilněním a snahou zajistit kamarádovi životadárnou dávku. 00:10:30: Baby-O: „Musím dostat dávku dřív, než vlezeme do letadla (…) Včera jsem svoji dávku nedostal.“ Dozorkyně: „Tak vy jste ten diabetik? Dostanete inzulin za letu, je na palubě.“ 00:21:22: Baby-O: „Kde je ten inzulin?“ Ošetřovatel: „Už jdu, už jsem tady. Levou ruku…“ 00:22:44: Lahvička s inzulinem padá z kufříku vězeňského lékaře a rozbíjí se. 00:30:02: Baby-O: „Mám sice svůj inzulin, ale zlámali mi všechny jehly. A jestli do dvou hodin nedostanu dávku, tak budeš muset mámě poslat parte.“ 00:30:40: Baby-O: „Do dvou hodin je po mně!“ 01:05:00: Diabetik je na tom stále hůř. Cameron ho přikryje košilí a vyráží obstarat jehlu.
POHLED DIABETOLOGA: MĚL BY VĚTŠÍ POTÍŽE
Obrátili jsme se na diabetologa as. MUDr. Jana Brože, aby posoudil, jak se autorovi scénáře podařilo ztvárnit scény, v nichž je cukrovka v hlavní roli. „Jedna z postav filmu Con Air je diabetik 1. typu, který je převážen vězeňským letadlem. Jedna z mnoha zápletek filmu tkví v tom, že nemá k dispozici svůj inzulin a je v průběhu letu odkázán na jeho aplikaci vězeňskou službou. Ta ovšem selže, inzulin se rozbije a pacient zůstává bez něj. Dle dialogů ve filmu je navíc v situaci, že již nedostal inzulin ani předchozí den. Pokud by tomu tak skutečně bylo, tak by pacient již měl výrazné potíže a jistě by nepůsobil tak svěžím dojmem, jakým působí na počátku letu. Vynechání každé dávky inzulinu je nebezpečné a může potenciálně vést ke ketoacidóze a pokud by pacient neaplikoval inzulin celý jeden den, dával by život v sázku. Dále se již situace odehrává tak, jak by skutečně mohla, a pacient projevuje slabost. Je zjevně ohrožen na životě.“
381
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný