Víte, co může zvýšit hladinu cukru v krvi? Vedle stravy třeba i stres, bolavé zuby či popáleniny
Co vše vydrží váš senzor? Masáž ani sauna nevadí!
Zdroj: Shutterstock
Diabetik bývá nezřídka kdy zavalen stresem z neustálé zodpovědnosti. Ten častokrát negativně ovlivní psychiku či stravovací a spánkové návyky. Masáž, pobyt v sauně nebo ve vířivce však může představovat skvělou relaxaci vedoucí k uvolnění vnitřní tenze. Naskýtá se ale otázka: smí diabetik navštěvovat taková zařízení? A co když má ještě k tomu aplikovaný senzor?
Na českém trhu se prozatím objevují dva typy senzorů – od společnosti FreeStyle Libre a Dexcom. Jejich hlavním úkolem je měřit hladinu glykémie u diabetiků a ochránit jejich bříška prstů od bolestivého vpichu jehly. Mnozí diabetici se domnívají, že je senzor překážkou k vykonávání relaxačních činností. Většinou takové situace testují metodou “pokus-omyl”, či vyhledávají zkušenosti jiných diabetiků prostřednictvím sociálních sítí. Podle výrobců se však není čeho obávat. Pojďme si tedy osvětlit to, co si může diabetik dovolit se snímačem krevního cukru a čemu by se měl raději vyhnout.
V jakých situacích není senzor překážkou?
Celoročně je senzor vystaven riziku odloupnutí. Diabetici se tak v létě mohou záměrně vyhýbat koupání, sportu, cestování a v zimě zase pobytu v lázních. Při správné aplikaci ale pot ani voda nevadí. Proto se klidně můžete oddávat i příjemným vířivkám. Dále neškodí ani ultrafialové záření, infrasauna nebo opalování. Vždy je však lepší chránit senzor pomocí dostupných diabetických pomůcek, tj. náplastí, tejpovacích pásek, plastových držáků, případně si naplánovat návštěvu sauny či vířivky až ke konci trvanlivosti snímače glykémie. Vyplatí se též řídit doporučeními daného výrobce (např. produkt od FreeStyle Libre vydrží ponor až do hloubky 1 m po dobu třiceti minut).
Tip: Před první návštěvou lázní a před první masáží se vždy poraďte se svým diabetologem. Ten vzhledem k vašemu aktuálnímu stavu tyto procedury buď doporučí, či nikoliv.
Kdy se vyplácí obezřetnost?
Diabetici se senzorem by měli dbát zvýšené obezřetnosti a opatrnosti například při zobrazovacích vyšetřeních. Vždy tedy informujte zdravotnického pracovníka o tom, že se léčíte s cukrovkou a snímač glykémie používáte. Měli byste jej sejmout především tehdy, pokud absolvujete vyšetření využívající silné magnetické nebo elektromagnetické záření, CT a větší rentgen (rychlý letištní rentgen nevadí). Pozor si pak dejte i ve finské sauně, kde se teplota těla (a tedy i senzoru) může dostat přes 45 °C. Vlivem vysokých teplot se můžete vystavit nejen riziku poškození senzoru, ale i rozvoji hyperglykémie nebo hypoglykémie.
Kontraindikací pro vstup do sauny můžou být i závažnější kardiovaskulární poruchy a výrazné polyneuropatie. Dále se také zvyšuje riziko kontaminace plísňovými infekcemi, což zhoršuje stavy neuropatie.
Legislativa o diabeticích za volantem. Při řízení pozor na hypoglykémie!
Zdravotní způsobilost diabetiků je zkoumána vždy při podání žádosti o vydání řidičského průkazu, a poté minimálně každé tři roky. Nejčastějším ...
Infrasauna nebo masáž poskytne diabetikovi mnoho přínosů
Saunování je největší blaho a zároveň největší zátěž pro kardiovaskulární systém – teplo urychluje většinu metabolických procesů (např. rychlejší vstřebávání inzulínu), kůže se prokrvuje a zvyšuje se srdeční frekvence. Z tohoto důvodu je pro diabetiky nejvhodnější infrasauna, kde je o několik desítek stupňů méně. Současně můžete s cukrovkou uvažovat i o masážích. Obě formy této relaxace přináší hned několik benefitů. Jaké tedy konkrétně?
- Saunování může fungovat jako náhrada fyzického tréninku pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí cvičit. Infrasauna kromě jiného zvyšuje citlivost na inzulín a prokazatelně zlepšuje stav diabetické neuropatie, což je skvělý přínos pro lidi se špatným krevním oběhem v končetinách. Závěr kanadské studie z roku 2009 též uvádí, že infračervená sauna zlepšuje kardiovaskulární systém u pacientů s diabetem 2. typu, normalizuje krevní tlak, pomáhá zvýšit kvalitu života, snižuje stres a únavu a celkově je spojena s kvalitnějším životem lidí s diabetem.
- Masáže jsou pro lidi s diabetem také přínosné. Zlepšují příznaky neuropatie, normalizují hladinu glukózy v krvi a zvyšují citlivost na inzulín. O diabetu a aplikovaném senzoru je záhodno maséra informovat. Také mějte na paměti, že masáž místa vpichu bezprostředně po aplikaci inzulínu není vhodná. Zvýší se tím totiž vstřebávání léčebné látky.
Tip: Před a po každém saunování či masáži si přeměřte krevní cukr, aby vás později nepřekvapila hypoglykémie.
Saunování s diabetem aneb Několik doporučení závěrem…
Do sauny nechoďte hned po aplikaci inzulínu – při zahřátí organismu se hormon vstřebává rychleji, a to může vést k hypoglykémii (s sebou byste si měli vždy vzít nějakou energetickou tyčinku). Mezi amatérskými nadšenci převládá názor, že čím déle v sauně zůstaneme, tím lépe. Není to tak úplně pravda. Deset až patnáct minut vám z počátku bohatě postačí. Zdravotní benefity jsou neoddiskutovatelné pouze v případě, že chodíte pravidelně. Jednou za zimu vám to bohužel nepomůže! Pravidelným saunováním si však tělo přivykne, odbourá stres a zůstane jen skvělý pocit.
Zdroje: diabete.qc, goodhealthsaunas.com, portal.diakobraz.cz, freestylibre.cz
4603