Co ve vedrech raději nejíst?

Co ve vedrech raději nejíst?

Průjmy a zvracení dokáží dovolenkové dny pěkně pokazit. Co dělat, abychom se jich vyvarovali a jak se zachovat, pokud již propuknou, jsme se zeptali Lucie Michalů, vedoucí sestry lékařské služby první pomoci z EUC Kliniky v Praze – Malešicích.

“V létě není třeba se nějakým pokrmům úplně vyhýbat, ovšem měli bychom si dát pozor, jak bylo dané jídlo připraveno a kde byly skladovány suroviny. I nesprávně uskladněná smetanová zmrzlina vám může způsobit žaludeční problém. Já osobně se snažím v létě vyvarovat majonéz a u grilovaných potravin si dávám pozor, aby byly dostatečně tepelně upraveny. V létě se také rychleji kazí saláty se zálivkami. Obecně u potravin sledujte dobu spotřeby a zda byly uchovány v chladu, pokud je to u nich důležité,” zdůrazňuje Lucie Michalů.

Co dělat, když se vám udělá špatně od žaludku?

Pokud se u vás v létě projeví průjem či zvracení, spojené případně i se zimnicí, často stačí vytrvat 12 až 24 hodin, tlumit horečku, doplňovat tekutiny, odpočívat a nic nejíst. “Takový stav může být doprovázen bolestí břicha, ale pozor, pokud je bolest prudká a neustupující, je nutné vyhledat lékaře. A jedná-li se o prudké mnohonásobné zvracení – ztrátu tekutiny, kdy se do hodiny dostaví opakovaně průjem se změnou barvy stolice, popřípadě s krví, a cítíte-li se na kolaps, kontaktujte lékaře také,” uvádí Lucie Michalů.

Zvracení může být způsobené také horkem

Z vedra se nám v létě může udělat špatně, ať už jde o následek úžehu, který je způsoben horkem, nebo úpalu z dlouhého pobytu na slunci, který se může projevit i později
v nočních hodinách. „Přemohlo-li vás horko, je dobré být v klidu, doplnit tekutiny, osprchovat se studenější vodou a odpočívat – nejlépe v chladnějším prostředí. Na bolest
můžete použít analgetika či paralen. Je-li vám na zvracení, doplňte tekutiny, pokud možno vychlazeným nápojem, ale jen po malých douškách, aby jej žaludek dobře toleroval,” říká Lucie Michalů. Pokud se vám do několika hodin neuleví, nebo trpíte nějakou závažnou nemocí, konzultujte nebo vyhledejte raději lékaře. Vždy myslete na to, že závažné onemocnění může přijít i za horkého dne, kdy můžeme mít pocit, že vše je z horka.
„Chcete-li těmto problémům předejít, nechoďte na slunce v poledních hodinách, ale ráno a k večeru. Netravte na slunci veškerý čas, choďte se ochlazovat do stínu či do
klimatizované místnosti, nebo se osprchujte, případně si alespoň namočte ruce nebo nohy. Často také pijte chladnější, ale ne příliš studené nápoje,” radí Lucie Michalů.

Co tedy v létě pít a kolik?

Existují různá doporučení, kolik tekutin máte v létě vypít, ale měla by se brát spíše jako orientační. „Protože se v horku zpotíte, je určitě třeba pít více než obvykle. Především ale přizpůsobte svůj pitný režim tomu, kde se pohybujete a co děláte. A pijte vhodné nápoje: nealkoholické, neslazené, čistou vodu, chladný čaj, ovocné i zeleninové šťávy doplněné vodou,“ říká Lucie Michalů.
Máte-li problém vypít v horkých dnech více tekutin, zkuste to po malém množství: vypijte třeba půl deci každých patnáct až dvacet minut. „Jsou to jen tři loky, ale na konci dne budete sami překvapeni, kolik jste toho vypili,“ říká Lucie Michalů.

691

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku