Horoskop zdraví (nejen) pro diabetiky do konce roku 2023: Zařaďte dostatek pohybu, odpočinku i techniky proti stresu
Co neříkat diabetikovi? Tipy, jak se vyhnout trapné situaci během konverzace a zachovat dekórum
Zdroj: Pixabay
Existuje mnoho možností, jak se dostat do situace, ve které bude oběma stranám trapně a nepříjemně. Dorozumíváme se prostřednictvím komunikace. Našim vyjadřováním můžeme však druhého potěšit a nebo také urazit. Podívejte se na několik vět, kterým byste se při konverzaci s diabetikem měli rozhodně vyhnout.
Komunikační šum může způsobit mnoho problémů v mezilidských vztazích. Pokud se k tomu přidá ožehavé téma, jako je chronické onemocnění, je třeba slova volit obzvlášť pečlivě.
Říká se, že slovo je mocný nástroj, který rezonuje v mysli druhého člověka ještě dlouho po tom, co jej vyřknete. Můžete povzbudit, ranit nebo zasadit semínko pochybností na celý život. S otázkami, které se týkají zdraví, je to ještě citlivější. Co člověku s cukrovkou nikdy neříkat a proč mohou takové věty ublížit?
“To jsi jedl hodně sladkostí, viď?”
Zkoumat příčinu cizího onemocnění je nevkusné už samo o sobě. Cukrovka s sebou však nese dogma pojící se s nadměrným jezením sladkého. Častokrát vám v hlavě naskakují myšlenky typu „Píchá si inzulín, hm, tak to nejspíš přeháněl v dětství s čokoládou…“ Tak v tom případě jsou tyto řádky přímo pro vás.
Diabetes I. typu se vyznačuje nedostatkem inzulinu v těle. Jde o autoimunitní onemocnění. Oproti tomu diabetes II. typu se vyvíjí z rezistence na inzulín a jde o onemocnění metabolické. Slinivka u tohoto typu diabetu inzulin vylučuje, ale buňky v těle na něj nereagují. Pokud pacientovi lékař diagnostikuje cukrovku, na vině bude souhrn rizikových faktorů, nikoliv pouze jeden. Může být způsobena obezitou, genetikou a mnoha dalšími faktory. Některé nejsou dodnes dostatečně prozkoumány. Neexistuje jedna příčina či jedna strategie prevence pro všechny. Proto nesuďte.
“A můžeš to vůbec jíst?”
Diabetik přemýšlí o svém jídle i ve chvílích, ve kterých vy myslíte na letní dovolenou nebo večerní program. Musí se držet dietního plánu a každé jídlo pro něj znamená měření hladiny cukru v krvi. Vše, co sní či vypije, mu glykémii ovlivní. Nestavte se do role osoby, která mu bude pomáhat plnit výživový plán, diabetik to od svých přátel či kolegů nepotřebuje. Lidé s cukrovkou vědí, co je v sázce a je jim známo, že musí pracovat se svou pevnou vůlí. Raději naservírujte zdravé jídlo sami sobě, prospějete tak svému zdraví a vyhnete se komplikacím.
“To bych do tebe neřekl, že máš cukrovku.”
Jak vlastně poznáte nemocného člověka? Kolik lidí kolem vás svádí každý den boj s věcmi, o kterých nehovoří? Umíte snad „číst myšlenky“ u druhých, z kterých vydedukujete problém? Podle čeho soudíte, že vypadá člověk s cukrovkou? Měl by být obézní, protože jí příliš cukru?
Pravda je taková, že všeobecně může nadváha či obezita přispět ke vzniku diabetu 2. typu. Není však pravidlem, že každý člověk léčící se s touto diagnózou je obézní. Mějte na paměti, že váš blízký hledá podporu, nikoliv soud. Navíc, pokud nejste znalí problematiky daného onemocnění, sotva poznáte, jaký typ cukrovky má člověk naproti vám.
“Máš vysoký cukr. To jsi asi udělal něco špatně, viď?”
Představte si, že se perete s nově diagnostikovaným onemocněním a každý výkyv glykémie vás neuvěřitelně děsí. Vzbuzuje pocit neúspěchu a podněcuje strach, že to zkrátka nezvládnete. Do toho přijde druhý člověk, který takový váš pocit ještě umocní. Zbytečné a nevyžádané. Nekomentujte zdravotní stav druhého, pokud jste nebyli tázáni. Hladinu cukru v krvi ovlivňuje daleko více faktorů a je pouze jednou ze sledovaných metrik.
“Tak to doufám, že na tom nebudeš tak zle jako Karel.”
Sdílení hrůzostrašných zkušeností je často výsadou mnohých dramatiků, kteří chtějí přispět svou trochou do mlýna. Ať už se jedná o jakýkoliv zdravotní problém, nikdo nechce slyšet, že znáte někoho, kdo je na tom ještě hůř. Netřeba předjímat tragické scénáře. Ty totiž duševní pohodě diabetika rozhodně nepřidají.
Lidé s diabetem jsou si dobře vědomi komplikací, které s sebou onemocnění může přinést a proto se jim snaží ideálně předejít. Dokonce probíhá mnoho výzkumů a experimentů, které do budoucna lidem s cukrovkou život ulehčí. V roce 2016 například schválila americká FDA (Food and Drug Administration) první umělou slinivku břišní, která neustále sleduje hladinu cukru v krvi a umí automaticky upravit inzulín.
Autor: Ing. Mgr. Denisa Zajíčková, foto: Shutterstock, Pixabay
Zdroj: healthpartners.com, diabetes.org, webmd.com, communityaccessnetwork.org
1716