Co nás čeká ve zdravotnictví v roce 2020?

Co nás čeká ve zdravotnictví v roce 2020?

České zdravotnictví čeká v letošním roce pár zásadních novinek. Připravili jsme pro vás jejich přehled.

1. ELEKTRONICKÉ NESCHOPENKY

Pacient už může od lékaře odejít přímo domů. Nemusí již předávat, posílat ani jinak doručovat zaměstnavateli papírovou neschopenku. Umožňuje to systém elektronických neschopenek, který se spustil hned od začátku roku. Lékař také předá pacientovi průkaz práce neschopného, ve kterém bude zaznamenán termín příští návštěvy lékaře, čas povolených vycházek a podobně.
Zaměstnanci už nemusí sami žádat o náhradu mzdy ani o nemocenskou. Podklady pro výplatu obou částek jsou obsažené v e-neschopence. I nadále ale mají povinnost neprodleně nahlásit pracovní neschopnost zaměstnavateli, ať už prostřednictvím telefonátu, SMS nebo e-mailu.

2. PŘEHLED O UŽÍVANÝCH LÉCÍCH

Digitalizace zdravotnictví se projeví i v tzv. lékovém záznamu. Od 1. června 2020 má sdílený seznam předepsaných medikamentů, který uvidí lékař a lékárník, zabránit nežádoucím kombinacím některých léků. Pacient totiž často vyjmenuje některé léky, které pobírá, ale nedovede je říct přesně nebo si splete název. Pokud někdo svá data nechce do nového systému dávat k dispozici, musí o to požádat.

3. ODŠKODŇOVÁNÍ RODIČŮ DĚTÍ S NÁSLEDKY PO OČKOVÁNÍ

Poslanci schválili odškodňování rodičů, jejichž dítě bude mít po povinném očkování vážné zdravotní potíže anebo zemře. Stát plánuje odškodňovat nejen rodiče, ale i další blízké osoby. V případě uznání nároku by mělo vyplácet peníze ministerstvo zdravotnictví. Výše odškodného by se měla řídit občanským zákoníkem.

4. PŘÍSPĚVEK NA LÉČEBNÉ KONOPÍ

Pacientům, u kterých už nezabírá standardní forma léčby a konopí pro ně představuje poslední možnost, jak projevy nemoci zmírnit, stát přispěje. Současná cena konopí je totiž příliš vysoká. Nyní bude srovnatelná s doplatky u léčby chronických onemocnění a pacienti zaplatí maximálně pár stovek měsíčně. Podle nových pravidel činí úhrada ze strany zdravotních pojišťoven až 90 procent s limitem množství 30 gramů měsíčně. Doplatek pacienta slouží podle ministerstva jako pojistka proti nadměrnému užívání a úniku na černý trh.
V Česku předepisuje konopí stále více lékařů. Nejčastěji se jedná o neurology, onkology, revmatology a lékaře z ambulancí. Počet těchto pacientů se oproti minulému roku téměř zčtyřnásobil. Je jich téměř tři tisíce! Konopí se testuje u lidí trpících roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, migrénami, alergiemi, astmatem, depresí, ale i u pacientů s cukrovkou.

302

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku