Co může ničit psychiku diabetika? Nově diagnostikovaní se potýkají s problémy, o kterých nehovoří

Co může ničit psychiku diabetika? Nově diagnostikovaní se potýkají s problémy, o kterých nehovoří
Zdroj: Pixabay

Ať už je to neznalost, strach z inzulínu a jehel či psychická nepohoda, komplikací přichází u pacientů s nově diagnostikovanou cukrovkou mnoho. Podívejte se, co se honí hlavou těm, kteří se o své diagnóze právě dozvěděli a zjistěte, že v tom nejste sami.

Vyrovnaná psychika vám může pomoct k lepší kompenzaci diabetu, nenechte se tedy pohltit obavami

Pokud právě jdete od lékaře s diagnózou diabetes mellitus, může se vám v hlavě honit mnoho myšlenek, na které momentálně neznáte odpověď. S těmi lékařskými pomůže diabetolog. Ale co když hlava momentálně decimuje vaši psychiku a vy se necítíte dostatečně silní? Podívejte se, co se honí hlavou mnohým, kteří si prožívají úplně to samé.

Strach z jehel

Strach z jehel je jeden z nejčastějších, dá se ovšem překonat vhodným mentálním tréninkem | zdroj: Pixabay

Jímá vás hrůza i při představě, že jdete na odběr krve a teď se k tomu přidal inzulín? Jistě vás nepřekvapí, že nejste jediní, kterým tahle myšlenka proběhne hlavou jako jedna z prvních. Lékaři dokonce uvádí, že se s tímto problémem potýkají takřka neustále. Jedná se o jeden z hlavních strachů.

Jak na něj?

Pomůže vám mentální trénink, relaxační techniky i překonání bloku, který se momentálně tvoří ve vaší hlavě. Pomocí mentálního tréninku dojdete k sebepoznání, zjistíte, kde se ukrývá váš největší strach a naučíte se s ním pracovat.

Tip pro vás: Vypozorujte moment, kterého se nejvíce obáváte. Co ve vás budí emoci strachu? Uvědomte si, čeho se nejvíc bojíte (jehly, vpichu, očekávané bolesti). Pokud pojmenujete svůj strach, můžete s ním pracovat. Možná nakonec zjistíte, že vaše domněnka byla daleko horší než samotná skutečnost. Před aplikací injekce se vždy uklidněte, zhluboka dýchejte. Použít můžete rovněž meditační techniky. Koncentrujte se. Dobrým pomocníkem vám může být i populární jóga, která napomáhá duševní harmonii. Nakonec si vždy opakujte, že tu samou situaci zvládlo mnoho lidí před vámi. A vy ji zvládnete také.

Strach z doktorů a diagnóz

Pokud patříte mezi ty, kteří raději nejdou k lékaři, než aby se dozvěděli, že jejich tělo nefunguje, jak má, tato kategorie je přesně pro vás. Mnoho lidí se dokonce obává návštěvy lékaře a následně špatných výsledků, protože v nich vzbuzují pocit “neposlušného pacienta”. Lékař je tu vždy od toho, aby vám pomohl. Nejde o zkoušku z látky, za kterou dostanete pětku. Tíha spočívá i v tom, že diabetes vyžaduje přísnou sebekontrolu. U mnoha dospělých se však objevuje její absence.

“Úspěšné zvládnutí diabetu za účelem oddálení nástupu komplikací vyžaduje lékařskou péči, stejně jako řadu způsobů osobní péče, včetně sebekontroly glykémie, dodržování diety, fyzické aktivity a léčebných režimů. Mnoho starších dospělých s diabetem však náležitou sebekontrolu neprovádí,” uvádí ve své studii, která se věnuje strachu čerstvě diagnostikovaných dospělých diabetiků, skupina amerických doktorů. Publikována byla v Journal of applied gerontology (journals.sagepub.com).

Co s tím?

Vyberte si lékaře, kterému budete důvěřovat a nebudete mít potřebu mu lhát o svých příznacích, případně čemkoliv jiném. Pokud je pro vás návštěva lékaře stále příliš stresující, navštivte ho s osobou, které skutečně důvěřujete, a nechte ji, ať se ptá za vás na věci, kterým nerozumíte. V případě špatných výsledků nezmírníte jejich dopad tím, že je zatajíte. Převezměte zodpovědnost za situaci, ve které momentálně jste.

Strach z rozvoje dlouhodobých komplikací

Lékař je tu od toho, aby vám pomohl, lži jsou kontraproduktivní pro vás i samotnou léčbu | zdroj: Shutterstock

Ačkoliv jste sotva obdrželi svou diagnózu, už teď vás napadá, co vše se může pokazit a dopadnout mnohonásobně hůře. Pokud půjdete do boje s cukrovkou už předem jako poražení, bude pro vás život s ní mnohonásobně obtížnější. Znáte citát Henryho Forda? “Ať už si myslíš, že to dokážeš nebo nedokážeš, v obou případech máš pravdu.” Diagnostikovaní pacienti žijí při dodržování doporučených pravidel zcela běžný život, ve kterém mnohdy ani nezbývá prostoru na stížnosti a lítost.

Co pro to udělat?

Dodržovat, co vám lékař doporučí. Plnit to, co je vám uloženo a neobcházet žádná lékařská doporučení. Pokud nemáte ve svého diabetologa důvěru, změňte ho. Nikdy si však nezkoušejte určit svou vlastní diagnózu. Jen byste si tím ublížili a ztížili celou léčbu. Vyhněte se lžím a úmyslnému zkreslování výsledků. Jak už bylo řečeno výše, lékař je váš pomocník a nikoliv nepřítel.

Autor: Ing. Mgr. Denisa Zajíčková, foto: Shutterstock, Pixabay

Zdroj: Askapollo, Národní lékařská knihovna USA

1147

Diskuze k článku