Cukrovka a pečivo: Žitný chléb je správná volba. Má nízký GI a je zdravější než pšeničný
Co je diabetes?
Diabetes mellitus, český název úplavice cukrová (odtud pochází často užívaný název cukrovka), je chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Jedná se o celosvětově rozšířené onemocnění, které postihuje obě pohlaví a všechny věkové kategorie.
Diabetes je onemocnění metabolismu, které je nevyléčitelné, ale dá se s ním žít. Onemocnění ovlivňuje život nemocného i jeho nejbližšího okolí, mění životní návyky a postoje k jídlu, pití i celému životnímu stylu.
Příčiny vzniku cukrovky:
- Slinivka přestává produkovat inzulin
- Slinivka produkuje inzulin ve špatný čas
- Inzulin neplní svou úlohu (inzulinová rezistence)
- Nespotřebovaná glukóza se hromadí v krvi a její hladina se každým jídlem zvyšuje = velké množství glukózy v krvi velmi pomalu ničí krevní cévy a nervový systém
Diabetes 1. typu:
- Buňky slinivky jsou zničené, neprodukují žádný inzulin
- Postihuje většinou hubenější osoby, mladšího věku nebo děti
- Léčba: vždy nastupuje léčba dietou a inzulinem
Diabetes 2. typu:
- Buňky slinivky nejsou zničené, produkují inzulin v nesprávném množství
- Postihuje většinou obéznější osoby, zpravidla nad 40 let, ale mladší osoby též nejsou výjimkou
- Léčba: dieta nebo tablety na podporu aktivity slinivky či podporu vstřebávání, inzulin
Rizikové faktory vzniku diabetu
MÝTUS:
Lidé mají stále ještě pocit, že diabetes – cukrovka – vzniká díky tomu, že nemocný konzumuje více sladkostí. Cukr ale není hlavním viníkem.
Diabetes 1. typu nemá zatím zcela jasné všechny rizikové faktory, které podmiňují a způsobují jeho propuknutí. Velkou roli u této nemoci hraje genetická dispozice, a protože se jedná o autoimunitní onemocnění, spouštěčem může být relativně nevinná virová infekce. U tohoto typu diabetu nezáleží na stavbě těla ani hmotnosti, vliv na jeho vznik nemá ani životní styl nebo způsob stravování.
U diabetu 2. typu je naopak hmotnost jedním z výrazných rizik. Faktory pro vznik tohoto typu onemocnění jsou nadváha nebo obezita, nezdravý životní styl – tedy nedostatek pohybu, nesprávná strava, dlouhodobý stres. Na rozdíl od diabetu 1. typu se vzniku dá předcházet, a to právě vyváženou stravou a dostatkem pohybových aktivit.
Proč je důležitá léčba?
Neléčený diabetes vede k závažným komplikacím, které mohou skončit fatálně – je tedy životně důležité dodržovat léčbu. Při dlouhodobé chybné kompenzaci diabetu dochází ke změnám malých cév a to poté může vést k postižení srdce, cév v dolních končetinách i k postižení mozkových cév a následným mozkovým příhodám. Cílem léčby je umožnit diabetikovi plnohodnotný aktivní život. Úspěšná terapie se skládá ze tří základních věcí: inzulinu, diety a fyzické aktivity.
3754
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný