Co dělat, když nám chybí déčko?
Nedostatkem vitamínu D trpí lidé především v zimních a jarních měsících. Jsou tak mnohem častěji ohroženi respiračními onemocnění nebo zlomeninami, protože chybějící „déčko“ oslabuje náš imunitní systém a naše kosti. Co nám při jeho nedostatku hrozí? A jak ho bezpečně doplňovat? Na to jsme se zeptali prof. MUDR. Elišky Sovové, Ph.D. MBA.
V literatuře se uvádí, že na světě má každý sedmý obyvatel nedostatek vitamínu D. Podle prof. MUDR. Elišky Sovové, Ph.D. MBA ale nemáme k dispozici přesná čísla pro Českou republiku. „Příčin nedostatku je asi více, je to kombinace nízkého příjmu v potravě a nedostatečného slunění, kdy množství vitamínu D vznikající v kůži je vyšší než jeho příjem v potravě,“ vysvětluje lékařka.
Proč je vitamín D důležitý?
Vitamín D je nezbytný nejen pro zdravý kostní metabolismus, ale má také vliv na funkci svalů, stimulaci diferenciace buněk, sekreci inzulínu a stimulaci imunitního systému. Jednoduše řešeno vitamín D podporuje vstřebávání vápníku a fosforu ve střevě a má vliv na zdraví kostí a zubů. Podílí se také na správném fungování imunitního systému a slouží jako prevence a součást léčby při mnoha onemocněních včetně diabetu I. a II. typu. „Hypovitaminóza D vitamínu pak bývá spojena nejen s poruchou kostního metabolismu, ale i s výskytem kardiovaskulárních onemocnění, arteriální hypertenze, dyslipidemie, diabetu mellitu II. typu, nádorových onemocnění, depresí, demencí, psychiatrických onemocnění a dalších,“ vyjmenovává profesorka Sovová.
V minulosti byly publikovány studie, které prokazovaly vliv suplementace vitamínu D na výskyt akutních respiračních infekcí, kdy osoby se suplementací měly menší výskyt akutních respiračních infekcí než osoby, které užívaly placebo. „V recentní metaanalýze z roku 2022 byl pak hodnocen vliv deficitu vitamínu D na mortalitu pacientů s nemocí covid-19, kdy bylo hodnoceno 17 studií u 2756 pacientů, a deficit vitamínu D byl spojen se signifikantně vyšší mortalitou, vyšší hospitalizací na JIP a delší hospitalizací,“ dodává odbornice.
Duben je měsíc Draka: Přichází čas proměny a potenciál ke změně, říká Jaroslav Vydržel
Znamení Draka se přátelí s Krysou a Opicí. Lidé narození pod vládou těchto dvou znamení mohou v tomto měsíci získat přízeň štěstěny. Krysa vládne ...
Když vitamín D chybí
Nedostatek vitamínu D lze jen těžko poznat, a přitom právě v Evropě je jeho deficitem ohroženo 30-50 % populace včetně dětí. Proto je dobré u rizikových osob na tento nedostatek myslet a případně použít substituci. Diabetici taktéž patří k rizikovým osobám.
U dětí může vést jeho nedostatek ke křivici. „U dětí je suplementace prevencí poruch kostního vývoje, z minulosti známe nemoc rachitis – křivici, kdy při nedostatku vitamínu D vznikaly různé deformity kostí,“ vysvětluje Eliška Sovová. U dospělých hrozí riziko častějších zlomenin v důsledku narušení skladby kostí. U starších lidí tak souvisí například s osteoporózou, nižší svalovou silou a s tím spojenou menší fyzickou aktivitou a častějšími pády.
Stejně tak těhotné a kojící matky jsou zařazeny do rizikové skupiny, a tak by měly v této době užívat substituci a také se snažit doplnit vitamín D přirozeným způsobem.
Doplňujte déčko pravidelně
Doplňování vitamínu D je nejvhodnější přirozenou cestou stravou a sluněním. Právě sluneční záření je tím nepřirozenějším zdrojem, který chybí právě v zimním období. V tom případě je třeba použít suplementaci. Lékařka k tomu říká: „V letošním roce vyšlo doporučení pro substituci vitamínu D pro střední a východní Evropu. Pro sledování dostatku vitamínu D je nejlepší sérová hladina 25(OH)D. Plošný screening deficitu 25(OH)D není doporučen, ale je nutno ho provádět pouze u rizikových osob.“ K suplementaci je doporučen většinou cholekalciferol v různém režimu – denní, týdenní, měsíční.
U vitamínu D může jen stěží dojít k předávkování. Při užití doporučovaných dávek je to prakticky nemožné. „Může se vyskytnout pouze při velmi vzácné genetické chorobě nebo při užití neadekvátně vysokých dávek,“ říká Eliška Sovová. Projevuje se jako nevolnost, závratě, slabost, zvracení.
Kdy pomůže diabetikům?
Protože patří právě diabetici mezi ohrožené osoby, je potřeba vitamín D pravidelně doplňovat. „Přirozený příjem je nejlepší, pokud nestačí, tak použijeme substituci,“ radí lékařka. Existuje také studie, která naznačuje, že nově diagnostikovaným dětem s diabetem 1. typu může užívání vitaminu D prodloužit fungování zbytku beta buněk. „Vzhledem k imunomodulačním vlastnostem vitamínu D byly zahájeny studie, které ukazují na možný vliv polymorfismu genů ovlivňujících metabolismus vitamínu D na vznik diabetu mellitu 1 typu, dále jsou prováděny studie vlivu substituce vitamínem D u pacientů s diabetem mellitem 1 a 2. typu, nicméně studie zatím nemají jasné a jednoznačné závěry,“ uvádí profesorka Sovová na pravou míru.
DIAmáma Hedvika: Dceřino plavání s diabetem nám přineslo rodičovskou výhodu u bazénu
Kurzy nám začaly v září 2021 a my z nich byli nadšení. Jen nálada se Aničce měnila čím dál tím více. Na konci října 2021 jí byl diagnostikován ...
Slunce a jídlo. Jde to?
Jak už jsme napsali výše, nejpřirozenějším způsobem doplnění vitamín D je sluneční záření a strava. Je ale možné doplnit déčko pouze pomocí stravy v dostatečném množství? Podle odbornice je vždy třeba kombinovat slunění a stravu. „Nejvíce vitamínu D je v tučných rybách, ve vejcích, kvasnicích, mléku. Existují také fortifikované potraviny, které jsou uměle doplněny o vitamín D,“ uzavírá profesorka Sovová.
Seznam potravin bohatých na vitamín D najdete na stránkách Státního zdravotnického ústavu.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky prof. MUDr. Elišky Sovové, Ph.D., MBA
5907