HemaGel Banner

Citronová tráva: Voňavá bylina snižuje cholesterol a vysoký tlak a pomáhá i při cukrovce

Citronová tráva: Voňavá bylina snižuje cholesterol a vysoký tlak a pomáhá i při cukrovce
Citronová tráva nabízí široké využití v léčbě, kuchyni i kosmetickém odvětví Zdroj: Freepik/jcomp

Voní po citronu, ale nemá s ním nic společného. Nádherná svěží vůně ovšem ani zdaleka není jedinou devizou této úžasné byliny. Citronová tráva je skvělou léčivkou, která nám díky vysokému obsahu antioxidantů a dalších důležitých sloučenin může pomoci s celou řadou zdravotních potíží – od zažívacích potíží přes vysoký cholesterol až po vypadávání vlasů. A také diabetici by měli zbystřit, protože i jim může být citronová tráva prospěšná.

Za svou vůni vděčí citronová tráva silicím, které obsahuje. Jde zejména o citral, nerol, limonen, linalool a geraniol. Intenzivní vůně je ovšem to jediné, co citronovou trávu spojuje s citrusovými plody. Patří totiž do čeledi lipnicovitých a je tedy příbuzná bambusem, rýží, kukuřicí a dalšími obilovinami. Vlastně se ani nejmenuje citronová tráva. Správný český název rostliny Cymbopogon citratus, které se někdy říká také citronela nebo vousatka, je voňatka citronová. Je to statná, vytrvalá trsnatá tráva, která může v tropech dosahovat výšky až 2 m.

Léčebné využití citronové trávy

Citronová tráva je zásobárnou řady antioxidantů, takže se odjakživa používá jako léčivá bylina na celou škálu zdravotních problémů. Časté je využití ve formě esenciálního oleje, který:

Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky

Podle Státního národního ústavu má více než 60 % Čechů nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a ...

Citronová tráva a cukrovka

Také diabetici tuto nádherně voňavou rostlinu ocení. Vědci v rámci studie z roku 2024 totiž prokázali účinnost esenciálního oleje z citronové trávy při zmírňování chronických metabolických změn spojených s diabetem 1. typu, zejména při ovlivňování glykemických, lipidových a jaterních parametrů. Podle výzkumných pracovníků to poukazuje na potenciál perorálního využívání esenciálního oleje z citronové trávy k léčbě cukrovky 1. typu. K podobným závěrům ostatně došli výzkumní pracovníci i v rámci studie z roku 2021. V jejích závěrech se praví, že citronová tráva má potenciál při léčbě cukrovky, protože její flavonoidní glykosidy mají hypoglykemický účinek a mohou být dále zkoumány jako kandidáti na léčiva, která působí jako inhibitory α-glukosidázy při léčbě diabetu.

Vypěstujte si citronovou trávu doma

Chcete-li svůj domov provonět nádherně osvěžující vůní, můžete si citronovou trávu pěstovat třeba v květináči na zahradě a na zimu květináč přenést domů. Citronová tráva je nenáročná na pěstování. Upřednostňuje přímé slunce a stanovisko chráněné před větrem. Půda by měla být výživná, mírně vlhká, propustná.

Citronová tráva roste bujně a vyžaduje prostor zhruba 80 cm. Proto by květináč měl mít v průměru i na výšku minimálně 50 cm. Modrozelené, světlé, mírně stočené listy mohou běžně dosáhnout délky až 60 cm, někdy i více. V případě, že se vám tato nádherně voňavá rostlina příliš rozroste, můžete ji na jaře rozdělit na více trsů.

Citronová tráva začíná nakvétat na přelomu léta a podzimu, kdy se začnou objevovat drobné, nenápadné kvítky. Pokud citronovou trávu letníte na zahradě nebo na terase, nezapomeňte ji ještě před prvními mrazíky přesunout do domu. V polovině května, lidově řečeno „po zmrzlých“, kdy už nehrozí jarní mrazíky, ji můžete zase dát zpátky ven.

Využití v kosmetickém odvětví

Také v kosmetickém průmyslu má citronová tráva své nezastupitelné místo. Používá se k výrobě parfémů, mýdel, solí do koupele, esenciálních olejů svíček a oleje do aromalamp. V kosmetice je citronová tráva nesmírně oblíbená – a zcela oprávněně:

  • díky obsaženým flavonoidům pomáhá v boji s volnými radikály a zpomaluje stárnutí pokožky,
  • pomáhá při kožních potížích, jako je lupenka či ekzém,
  • posiluje vlasové kořínky, a pomáhá tak bránit ve vypadávání vlasů,
  • díky protizánětlivým a antibakteriálním účinkům je výborná na mastnou pleť s akné,
  • působí proti nadměrnému pocení,
  • repelentní účinek – odpuzuje komáry a další obtížný hmyz.

Chmel má protizánětlivé a antidiabetické účinky a přispívá k lepšímu spánku

Chmel otáčivý (Humulus lupulus) je vytrvalá bylina. Je to liána, která šplhá ve směru hodinových ručiček kolem jakékoli dostupné opory pomocí ...

Kuchyňské využití citronové trávy

Citronová tráva je oblíbenou součástí asijské kuchyně. Uplatnění v kuchyni ale nacházejí pouze spodní části listů. Pokud chcete vyzkoušet některý asijský recept s citronovou trávou, seřízněte stonky citronové trávy přímo nad zeminou a odstraňte listy. Měl by vám zůstat silný stonek dlouhý cca 10 až 15 cm. Takto připravené stonky oloupejte a bílý vnitřek nakrájejte na malé kousky nebo rozdrťte. Pokud se rozhodnete použít stonky vcelku, můžete je vařit s ostatními surovinami. Nejchutnější jsou vždy mladé výhonky, starší – dřevnatější – části vždy před konzumací odstraňte.

Kromě asijských pokrmů můžete citronovou trávu použít také jako skvělou komponentu do koktejlů a marinád, případně si z ní můžete uvařit čaj. Ten připravíte tak, že jednu až dvě čajové lžičky sušené byliny zalijete 200 ml vroucí vody. Nechte louhovat zhruba 10 minut, a pak odvar přeceďte. Čaj popíjejte nejlépe po večeři.

Zdroj: healthline.com, dále dle textu

Foto: Freepik/jcomp

1514

Diskuze k článku