Cílem diatáborů je vypustit do světa samostatnější děti, říká předseda sdružení Dia děti Kladno

Cílem diatáborů je vypustit do světa samostatnější děti, říká předseda sdružení Dia děti Kladno
Na táborech jsou vždy přítomni také lékaři Zdroj: časopis DIAstyl, se souhlasem autora M. Dandy

Dia tábory pro děti diabetiky a jejich rodinné příslušníky jsou v mnohém přínosné. Děti se učí samostatnosti a mají příležitost přiučit se i něco o své nemoci. To je jedním z hlavních cílů dia tábora, který pořádá kladenské sdružení Dia děti Kladno.

Občanské sdružení Dia děti Kladno patří mezi nejstarší občanské sdružení v České republice. Původními zakladateli byli Vladimír Žák, MUDr. Pavel Skála a Alena Walzová. „O.P.S. byla založena 24. 2. 1993 původně jako Nadace Diabetické děti okr. Kladno a Rakovník. Změnou zákona o nadacích a nadačních fondech původní zakladatelé přetransformovali nadaci na „Diabetické děti okresu Kladno a Rakovník, o.p.s.“, která je od 13. července 2001 zapsána v rejstříku o.p.s., vedeného Městským soudem v Praze,“ říká současný předseda sdružení Miroslav Danda. Hnacím motorem pro založení sdružení bylo pořádání diatáborů, edukací, víkendových pobytů a pomoc pro rodiče diabetických dětí.

Diatábory jsou bezva: Připraví dětem pestrý program, naučí zvládat vlastní cukrovku i přinesou nová přátelství

Odpočinek a zábava pro děti To je jejich hlavním posláním. Základem je snaha připravit pro děti pestrý program her, výletů, sportů, soutěží a ...

Chcete se zapojit? Pojedete na tábor

Členem sdružení se může stát kdokoli, ale je potřeba počítat s tím, že součástí ročního členství a členského poplatku je účast na Dia táboře. „To znamená, že přihláška na tábor se zálohou obsahují i členský poplatek a přihlášku do našeho sdružení,“ doplňuje pan Danda. Historie dia táborů v tomto spolku sahá daleko do minulosti. Letos se bude pořádat už 35. ročník. „Od začátku na naše dia tábory jezdí celé nebo jen část rodiny i se zdravými sourozenci. Na tábor jezdí okolo 70 lidí, včetně diabetických dětí, studentů a dospělých diabetiků. Máme za ta léta i dost diabetických dětí, které na našich táborech vyrostly a stále s námi jezdí, i když jsou už dospělé,“ říká ředitel. Tábor běžně trvá jeden týden a v rámci roku je doplněn také o jarní a podzimní dia víkendy.

Odborný zdravotnický dohled

Na táborech jsou vždy přítomni také lékaři. „Jezdí s námi diabetolog z kladenské nemocnice. Dříve to byl MUDr. Pavel Skála, jeden ze zakladatelů, a pak ho nahradil MUDr. Pavel Sázavský. Ještě s námi jezdí zdravotní sestřička z kladenské nemocnice, která je také maminkou diabetika. V řadách rodičů máme ještě další zdravotní sestřičky,“ vyjmenovává předseda spolku. Běžný den dětí se tolik neliší od běžných dětských táborů. Rozdíl je pouze v dopoledních edukacích pro děti i rodiče nebo akcích se zástupci firem zabývajících se pomůckami pro diabetiky. „S dalšími aktivitami, jako je například celotáborová hra, nám pomáhají i ostatní rodiče.“

Bojujeme se stresem: Dechové cvičení uklidňuje, a dokonce může snížit glykemii

Jak s dechovým cvičením začít? Důležité je, abyste to v začátku takříkajíc „nepřepálili“. Začněte se dvěma až pěti minutami denně. S tím, jak ...

Zábava i edukace

Cílem táborů je vypustit děti do světa sebevědomější a jistější, co se týče léčby a kompenzace diabetu, a najít si přátele, kteří řeší stejné problémy. „Největší přínos pro rodiče je výměna zkušeností, které jsou důležité hlavně po prvozáchytu. Maminky si vyměňují zkušenosti ohledně potravin, vaření a pečení. Tatínkové většinou řeší technické věci ohledně inzulinových pump a senzorů,“ říká Miroslav Danda. Sám předseda sdružení se diabetického tábora účastnil se synem, když mu diagnostikována cukrovka, a pomoc, které se mu dostalo od ostatních účastníků, mu ukázala, jak přínosné tyto akce jsou. Pro děti i pro samotné rodiče. A nejen to. „Tábor hodně pomohl i našemu staršímu synovi, který vůbec nevěděl, jak se má k bratrovi chovat a vypadal dost ztraceně. Teprve na táboře pochopil, o co jde, a dokázal se srovnat s Tomášovou nemocí.“ Jde o zkušenosti, které jsou neocenitelné, a proto se je vyplatí předávat také dalším lidem.

foto užito se souhlasem Miroslava Dandy

Miroslav Danda

Miroslav pracuje na pražském letišti, ale v rámci pracovních povinností také často cestuje po letištích po celé České republice i na Slovensku. Před 10 lety převzal od původních pořadatelů společně s manželkou Vlaďkou a dalšími kamarády sdružení Dia děti Kladno, protože má letité zkušenosti s vedením dětských oddílů na různých táborech i s péčí o syna s diabetem 1. typu.

Zdroj: časopis DIAstyl,

autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autora Miroslava Dandy

614

Diskuze k článku