Cévní mozková příhoda jako vykřičník u lidí s cukrovkou
Čichový systém je důležitý i pro diabetiky: Terapie je účinná při odstraňování bloků i špatných vzpomínek
Zdroj: Freepik
Aromaterapie je široce známá a uznávaná terapeutická metoda. Ale už jste slyšeli o olfaktoterapii? Mimo Českou republiku si získává mnohé příznivce díky jednoduché aplikaci a dobrým výsledkům práce s klientem.
Léčení vůněmi je čím dál oblíbenější a stalo se vyhledávaným doplňkem celkové péče o zdraví člověka. Velkými odborníky na něj jsou Francouzi, kteří dali světu nejen klinickou aromaterapii, ale také psycho-energetickou léčebnou metodu olfaktoterapii.
Může diabetes ovlivnit čichové funkce?
Než se dostaneme k olfaktoterapii jako metodě práce s limbickým systémem, je důležité zmínit, že osoby, které se léčí s diabetem, často své lékaře informují o určitých potížích s čichem. Mnozí diabetici také trpí přímou čichovou dysfunkcí. Ta je poměrně častá u diabetiků II. typu.
Může vést ke zvýšeným rizikům, která ohrožují jejich zdraví. Lékaři se snaží zjistit, zda lze pro tento problém najít vhodnou terapii, jež by diabetikům pomohla lépe zvládat denní režim – obzvlášť v návaznosti na stravovací návyky.
Mezi poruchy čichu, které mohou souviset s diabetem, se řadí také fantosmie (čichové halucinace). Ty jsou obecně spojené s dalšími potížemi, obzvláště psychickými, mohou vzniknout například při prodělaném traumatu. Potíže s nimi mají také lidé trpící Parkinsonovou chorobou. Jde o vnímání pachu, který neexistuje, a cítí jej pouze konkrétní jedinec.
Za poruchami čichu mohou stát také následující příčiny:
- Nenávratnost čichu po infekcích horních cest dýchacích, který může trvat až dva roky.
- Potíže s nosními dutinami.
- Neznámé příčiny, které nelze efektivně definovat.
- Poranění hlavy.
- Absence čichu může být také vrozená.
- Vystavení účinku toxické látky.
- Přílišná konzumace alkoholu a cigaret.
- Léčba chemoterapií.
Fototerapie je léčebná metoda, která může zlepšit spánek. U diabetiků se podílí na úspěšné léčbě ran
Zima sice ještě neřekla poslední slovo, ale již se můžete radovat z pomalu se prodlužujících dnů a nenápadného sílení slunečních paprsků. Ty ...
Olfaktoterapie pracuje s čichem a vzpomínkami
Olfaktoterapie je psychoenergetická metoda, která vznikla ve Francii. Využívá vůně esenciálních olejů k lepšímu řízení emocí. Protože čich je přímo spojen s oblastí mozku zodpovědnou za paměť, vůně a pachy mohou silně ovlivňovat naše vzpomínky nebo být spojeny s určitými traumatickými reakcemi, na které jste třeba již zapomněli, ale vaše tělo si je stále pamatuje.
Čichová terapie hledá klíč k jejich odemknutí, a tak pomáhá osvobodit se od emocionálních blokád spojených s minulostí, abyste se mohli cítit lépe v nynějším období života.
Olfaktoterapii zkombinoval v 90. letech 20. století francouzský terapeut Gilles Fournil. Dá se o ní mluvit jako o jednom z podoborů aromaterapie. Ta ale kromě vůní řeší také biologické působení esenciálních olejů a jejich komponent na zdraví člověka jako celku a zajímá se o to, jak jednotlivé aromatické molekuly pracují v součinnostmi s chemickými reakcemi vašeho těla. Olfaktoterapie je velmi blízko aromapsychologii, ale používá jiný model práce s vůněmi. Na rozdíl od aromapsychologie neřeší vliv pachů a vůní na konkrétní chování člověka. Výběr aromat je více omezený, používá se pouze 16 esenciálních olejů. Je často kombinovaná s dalšími naturopatickými postupy.
Mnohé výhody esenciálních olejů pro psychiku
Esenciální olej je nejprve definován jako aromatická látka. Každý rostlinný druh má svůj specifický zápach, který se liší díky složení chemických molekul obsažených v rostlině. Specifické části složení esenciálního oleje působí nejen na hmotu (snižují bolest nebo zánětlivé reakce organismu).
V naturopatii jsou brány také jako podpůrné prostředky pro energetickou harmonizaci těla, v psycho-emocionální rovině podporují odeslání nervové zprávy do limbického systému, oblasti lidského mozku, která je spojována mimo jiné s vašimi emocemi.
Olfaktoterapie pracuje se souborem esencí, ty libovolně kombinuje podle potřeb klienta. V rámci sezení dostane k očichání esence, z kterých si pak vybere ty, které jsou mu blízké pro další léčbu. Terapeut také musí mít na paměti možné kontraindikace jednotlivých esenciálních olejů a brát v potaz celkový zdravotní stav jedince.
Které se používají v olfaktoterapii?
- Levandule lékařská působí jako výborný relaxant, zvyšuje koncentraci, podporuje klidný spánek.
- Kadidlo podporuje celkovou koncentraci, používá se pro nastolení meditačního úsilí.
- Ylang ylang je dobrou náladu stimulující esenciální olej, příjemný, hluboký, květinový, sladký, podporuje uvolnění přetížené psychiky. Používá se například při problémech mužského libida.
- Hřebíček působí jako nervové tonikum, uvolňuje psychické vyčerpání.
- Růže damašská je typická ženská květina, která se indikuje při traumatech (poporodní deprese, potíže při medicínsky vedeném porodu), napomáhá ženám získat klid a sebevědomí.
- Cedr atlaský je symbolem mužské síly, podporuje nalezení vlastního mužského já.
- Další, které se používají podle potřeby klienta nebo pro větší léčivý potenciál v různých kombinacích (samozřejmě se vzájemně nesmí vylučovat působením jako například rozmarýn a levandule lékařská: rozmarýn zvyšuje krevní tlak, levandule ho snižuje) jsou rozmarýn verbenon, růžové geranium a šalvěj muškátová (ženské obtíže), eukalyptus radiata, santalové dřevo, máta zelená, máta peprná, myrha, jasmín, bergamot.
Bioterapie jsou doplňkové naturopatické techniky. Mají za cíl podpořit zdraví člověka jako celek
V klasické medicíně jsou bioterapie techniky patřící do genových terapií. Ty se týkají přenosu a manipulace s geny. Patří do nich substituční ...
Co se děje ve vašem nose a mozku, když cítíte vůně?
Za to, že jste schopni vnímat vůni, kterou vdechujete, může čichový epitel umístěný v horní části nosní dutiny. Na této sliznici shromažďují čichové řasinky chemické informace, které jsou přenášené vůní a posílají je do mozku. Čichová žárovka je zodpovědná za příjem a zpracování informací o vůni. Poté je zpráva přenášena přímo do limbického systému, oblasti našeho mozku, která hraje klíčovou roli ve vývoji lidské paměti, našich emocí a našeho chování. Tím pádem vznikají vaše čichové zážitky.
Vjemy vůní jsou jedinou smyslovou zprávou, která má přímý přístup k lidským emocím, pachy a vůně vás mohou ovlivňovat, aniž byste si to cíleně uvědomovali.
Nosem si do určité míry vybíráte partnera, někteří lidé vám prostě nevoní, a tím pádem pro vás nejsou přitažliví. Znát čichovou informaci znamená lépe pracovat s vlastními emocemi a využít tyto zkušenosti k účinnému seberozvoji a léčbě možných traumatických zážitků.
Olfaktoterapie je použitelná v těchto případech:
- Léčba po prožitém šoku a traumatu (úmrtí v rodině, problematický porod).
- Pro podporu kognitivních funkcí u pacientů s Alzheimerovou chorobou.
- Po úrazech nebo mozkové příhodě pro podporu učení a lepšího navrácení mluvy.
- Zkrocení stresu a psychického nepohodlí.
- Podpora zdravého sebevědomí.
- Při léčbě závislostí na alkoholu, jídle, drogách nebo tabáku.
- Jako podpůrný prostředek paliativní péče.
- Při strachu z osamění a smrti, smutku a nedostatku chuti do života.
- Může být tedy velmi dobrým průvodcem ve všech aspektech lidského bytí, ať už potřebujete povzbudit a dodat ztracenou energii, nebo bojujete se strachy a nepříjemnými pocity. Je však nutné poznamenat, že v České republice se olfaktoterapie nestuduje. Zdejší aromaterapeuti se ale poměrně hodně věnují aromapsychologii.
Zdroje: Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Mayoclinic.org, Nhs.uk, Britannica.com.
918