HemaGel Banner

Chůze pro zdraví: Dopřejte si pět kilometrů denně.

Chůze pro zdraví: Dopřejte si pět kilometrů denně.

Organizmu nejvíce prospěje rychlá chůze. Dokáže současně rozhýbat až 700 svalů a 100 kloubů! Povzbuzuje také prokrvení chodidel, posiluje zádové svaly a podporuje funkci svalové pumpy, která je důležitá pro meziobratlové ploténky.

Při třicetiminutové chůzi se chodidlo dotkne země asi čtyřtisíckrát. Znamená to velký nápor nejen pro chodidlo,ale i pro kotník, koleno,bedra a páteř. Před chůzi je proto třeba rozhýbat a rozehřát celý organizmus. Vhodné jsou krouživé pohyby trupu, boků, kolen a kotníků.
Pozor!Kroužení není pro diabetiky a seniory vhodné z důvodu možného poškození cév.

NEPODCEŇUJTE VÝBĚR OBUVI

Pro chůzi je třeba zvolit vhodnou obuv. Diabetická obuv má být pevná, pohodlná, vzdušná, s dostatečným místem pro prsty a má vyhovovat případným deformacím dolních končetin. Diabetikům se známkami diabetické nohy zdravotní pojišťovna diabetickou obuv hradí. Po amputaci části nebo celé dolní končetiny hradí zdravotní pojišťovna i individuálně zhotovenou odlehčenou obuv.

IDEÁLNÍ OBLEČENÍ NEŠKRTÍ

Při jakékoliv pohybové aktivitě, tedy i při chůzi, je důležitý i výběr oblečení. Mělo by být vzdušné, ale současně by mělo udržovat tělesnou teplotu. Velký význam má pro diabetiky zejména výběr ponožek nebo podkolenek. Zaměřte se na bavlněné, s antibakteriální úpravou a nepříliš těsnou gumou. Ideální jsou bílé ponožky pro diabetiky, na kterých je možné rychle zjistit případné poranění dolních končetin.

NABOSO RADĚJI NE

Diabetici by si měli po každé náročnější chůzi nebo alespoň jednou denně zkontrolovat své nohy pomocí zrcadla a ošetřit případné otlaky. Právě z důvodu možného poranění se diabetikům nedoporučuje chůze naboso, a to ani v domácím prostředí nebo na pláži.
Navíc je třeba věnovat pozornost důslednému odstranění bariér, jakými jsou kabely, krabice, šňůry, bačkory, práh nebo koberec, o které je možné zakopnout. Vyhnete se tak nepříjemným úrazům a poraněním, které bývají u diabetiků poměrně časté.

CHŮZE VHODNÁ PRO DIABETIKY JAKO PLÁNOVANÁ FYZICKÁ AKTIVITA :

  •  rychlá
    Je pohybově nejméně náročným sportem. Její význam je univerzální. Diabetici by měli denně ujít rychlou chůzí alespoň pět kilometrů. Hlavu, krk a trup přitom držte vzpřímeně a ramena tlačte dolů s pocitem rozšířeného hrudníku. Břicho se snažte vědomě zatahovat. Chodidla směřují rovně vpřed. Došlapujte na patu a pak přeneste váhu až ke konečkům prstů, od nichž se noha odrazí.
  • pomalá
    Zatěžuje svaly, vazy a kosti dolních končetin současně staticky i dynamicky. Snižuje tím riziko vzniku osteopenie a osteoporózy a posiluje kardiovaskulární a respirační systém. Jejím rizikem je možnost přetížení kloubů poškozených artrózou a otok dolních končetin.
  • severská – nordic walking
    V současnosti velmi oblíbená chůze se speciálními chodeckými holemi. Aktivizuje se při ní až 90 % svalů dolních končetin, ale i zad a hrudníku. Na rozdíl od pomalé chůze se při ní organizmus odlehčí, a dochází tak k menšímu zatížení kloubů. Výdej energie při severské chůzi je vyšší než při pomalé chůzi. Severská chůze je bezpečná, jednoduchá, efektivní a zábavná. Lze ji provádět bez ohledu na věk, pohlaví nebo tělesnou kondici. Poskytuje pocit bezpečí před pádem, smykem nebo zakopnutím při chůzi.
  •  s rehabilitačními pomůckami
    Rehabilitační zdravotnické pomůcky, jako jsou berle, hole, chodítka, dvojkolky, tříkolky a čtyřkolky, podporují motoriku, stabilitu a udržují rovnováhu při chůzi. Kromě potřebné fyzické aktivity pomáhají uživatelům k samostatnosti a zvyšují jejich bezpečnost a pohodlí.

VÍTE, ŽE…

důležitým prostředkem podpory cílevědomé chůze je krokoměr (pedometr)?
Je to jednoduchý přístroj, který dokáže spočítat nejen počet kroků, čas strávený chůzí, ale i spotřebované kcal nebo kJ.

PhDr. Andrea Bukovská

1115

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku