Chutné, šťavnaté a zdravé třešně: Studie poodhalují, jak mohou pomoci udržet diabetes na uzdě

Chutné, šťavnaté a zdravé třešně: Studie poodhalují, jak mohou pomoci udržet diabetes na uzdě
Třešně obsahují chemické látky, které zvyšují produkci inzulínu a pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi. Zdroj: Shutterstock

Za chvíli je tady sezóna třešní v plné parádě. Jejich osvěžující chuť v sorbetech, nepečených dezertech nebo smoothies pomůže lépe zvládnout letní horka také diabetikům. Toto letní ovoce však nabídne mnohem víc! Nahlédněte společně s námi na to, jaké benefity třešňové hody skýtají.

Třešně jsou díky obsahu vitamínu C i výborným kosmetickým prostředkem. Fungují totiž jako prekurzor tvorby kožního kolagenu a napomáhají snižovat viditelnost vrásek. Pomohou tedy nejen tělu, ale také pokožce.

Třešně jsou oblíbené v lidové medicíně

V ájurvédě, unani medicíně (perso-arabská forma bylinné medicíny) nebo tradiční čínské medicíně mají třešně neotřesitelné postavení. Indikují se proti kašli, pro posílení nervového systému, a působí také jako mírné sedativum či svíravý prostředek. Používá se kůra, listy i plody v závislosti na druhu onemocnění. V plodech najdete výrazné zastoupené polyfenolů a flavonoidů, včetně antokyanů, kyseliny hydroxyskořicové a kvercetinu. Kromě toho jsou třešně také dobrým zdrojem tryptofanu, serotoninu a melatoninu, které hrají důležitou roli při udržení dobré nálady a psychické rovnováhy.

Zvýšený LDL cholesterol ohrožuje i diabetiky. Dá se snížit pomocí vyvážené stravy

Strava hraje u diabetika velkou roli, výkyvy v její vyváženosti mohou přivodit mnoho nepříjemných zdravotních problémů. Je to proto také vyvážený ...

Antokyany v třešních pomáhají při diabetu

Chemické látky, díky kterým mají třešně krásnou červenou barvu, se nazývají antokyany. Najdete je třeba také v malinách, červených hroznech, jahodách nebo borůvkách a dalším bobulovém ovoci. Plody, které je obsahují, jsou uváděny jako dobré potraviny pro snižování rizika srdečních onemocnění. Díky velké antioxidační aktivitě antokyanů byly třešně podrobeny výzkumům, které se zaobíraly jejich možným pozitivním působením při diabetu II. typu a jeho možných komplikacích.

Studie prováděné na myších ukázaly, že třešně, ať už červené nebo žluté, mohou mít pozitivní vliv na snížení glykovaného hemoglobinu v krvi (vzniká v organismu reakcí mezi glukózou a hemoglobinem) a snížit jeho výskyt o třetinu. Další studie potvrdila, že třešně jsou díky obsahu vitamínu C schopny efektivně bojovat proti oxidačnímu stresu a pomáhají eliminovat infekční ložiska. Záněty v těle mohou být jedním z faktorů, kvůli kterým se vám nemusí dařit zhubnout.

Užijte si skvělou mexickou kuchyni i s diabetem! Poradíme vám, jak na to

Mnohá jídla mexické kuchyně jsou přímo sacharidovými bombami. Hodování s rodinou nebo přáteli může snadno vést k prohřeškům v diabetickém ...

Co dokážou třešně?

Čerstvé třešně jsou považovány za potravinu s nízkým glykemickým indexem. Ovšem za předpokladu, že si ohlídáte velikost porce. Mají i další výhody, které ocení nejen diabetici:

  • Díky obsahu prospěšné vlákniny zlepšují zdraví střev.

  • Bojují proti otokům a snižují zánětlivé reakce v těle nejen u obézních jedinců.

  • Podporují psychickou pohodu.

  • Dodají tělu vitamíny A a C a esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6.

  • Obsahují také draslík, polyfenoly, karotenoidy, tryptofan, serotonin a melatonin.

  • Třešně mohou pomoci snížit hladinu triglyceridů a cholesterolu, což jsou dva diskutované faktory, které mohou přispívat ke vzniku srdečních onemocnění.

  • Nejsou moc kalorické, a proto jsou výborné při snaze o snížení tělesné hmotnosti.

  • Konzumace třešní je spojována i se snížením tvorby kyseliny močové.

  • Melatonin v třešních mimo jiné napomáhá podpořit zdravý noční odpočinek a nerušené spánkové cykly, zlepšuje funkce imunitního systému a působí také jako silný antioxidant.

Několik slov na závěr: I při konzumaci třešní je potřeba hlídat si hladinu glukózy v krvi, a pokud je to nutné, tak mírně upravit denní jídelníček.

Zdroj: webmd.com, healthline.com, pubs.rsc.org, researchgate.net

2662

Diskuze k článku