Chutné meruňky jsou vitamínovou bombou: Dejte si je také při diabetu

Chutné meruňky jsou vitamínovou bombou: Dejte si je také při diabetu
Meruňky jsou pro diabetiky výborným zdrojem vlákniny, která pomáhá krotit hladinu krevního cukru Zdroj: Freepik

Oblíbené letní ovoce, po kterém rádi sáhnou malí i velcí, je zdrojem mnoha zdravotních benefitů. Diabetikům dodají prospěšnou vlákninu a jsou ideální pro boj s volnými radikály.

Sezóna meruněk přeje všem jejich milovníkům dosyta. Ať už dáváte přednost syrové, sušené, nebo tekuté formě, přijdete si v tomto období rozhodně na své. Jsou nejen chutné, ale zároveň dodají do těla potřebné vitamíny a minerály. Pro diabetiky mohou být chutnou součástí lehkých letních svačin.

Čerstvé meruňky jako účinný zdroj vlákniny pro diabetiky

Meruňky jsou jedním z výborných pomocníků v boji proti hyperglykémii. Díky tomu, že zařadíte do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu, mezi které patří i meruňky, zpomalíte trávení, a tím pádem podpoříte postupné uvolňování glukózy do krevního oběhu. Existující studie se zaobíraly prospěšností meruněk v rámci prevence a naturopatické léčby mnohých onemocnění. Máme k dispozici například dokumentaci o jejích pozitivních účincích při efektivním zkrocení zánětu, roli při snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění nebo také důležitosti v prevenci onkologických onemocnění.

Jaké mají další výhody při diabetu:

  • Jsou bohaté na vitamíny C a A, důležité v prevenci vzniku diabetických komplikací způsobených působením volných radikálů. Vitamín C navíc napomáhá využití železa organismem.
  • Obsahují karotenoidy, které fungují jako silné protizánětlivé látky. U diabetiků je totiž zánět poměrně častým společníkem onemocnění.
  • Jsou nízkokalorické, tudíž vhodné i pro ty, kteří se snaží ztratit nějaké to kilo navíc.
  • Najdete v nich i železo a měď, jež jsou důležité pro správnou krvetvorbu.
  • Meruňky poskytnou tělu vitamíny B, díky kterým se budete cítit více v pohodě, jsou navíc nutné pro dobře fungující metabolismus sacharidů, lipidů a bílkovin.
  • Dodají i vitamín K, díky kterému se bude dobře ředit vaše krev.
  • Konzumací meruněk dostanete do organismu hořčík, fosfor a draslík, díky kterým budete mít zdravé zuby, kosti i vlasy.

Největší mýty o cukrovce: Spousta sladkostí, mateřství s diabetem i řízení motorových vozidel

Edukace ohledně diabetu mezi laickou veřejností v České republice stále pokulhává. Vyvracení mýtů ohledně cukrovky je tedy opravdu důležité. Ty ...

V případě nouze sáhněte i po sušené variantě

Sušené meruňky představují koncentrovaný zdroj všech dostupných živin, které najdete v jejich raw formě. Jsou vhodné pro děti, kojící i těhotné ženy, všechny ty, kteří chtějí zdravě mlsat bez výčitek. Obsahují totiž vysoké množství beta-karotenu, který funguje jako prekurzor tvorby vitamínu A.

Tento vitamín je důležitý pro zdraví vašich očí a pokožky, kterou napomáhá obnovovat a úspěšně regenerovat, v těhotenství hraje zásadní roli při růstu, tvorbě kostí a vývoji téměř všech orgánů plodu. Sušené meruňky se diabetikům doporučují nejen jako prospěšná potravina pro podporu regulace vysokých hladin krevního cukru.

Meruňky v dehydrované formě jsou zmiňované také ve studii, která se obecně zaobírala možným pozitivním vlivem sušeného ovoce na glykemické hladiny.

Tato studie zmiňuje fakt, že sušené ovoce má nízký až střední GI a jeho konzumace má pozitivní vliv na úpravu postprandiální glykémie (hladina cukru v krvi po jídle). Pro mnohé kontroverzní meruňková jádra (obsah amygdalinu, který v rámci metabolických procesů uvolňuje jed kyanid) byla například úspěšně zkoumána jako efektivní prostředek pro snižování LDL cholesterolu v krvi.

Sušené meruňky jsou rovněž uváděny jako výborný pomocník v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Ocení je rovněž sportovci, pro něž sušené meruňky představují cenný zdroj mědi a železa. Pro diabetiky je u meruněk, které prošly procesem sušení, důležité vědět, že jsou v nich koncentrovanější nejen cukry, ale také vitamíny a minerály.

Pobyt v přírodě skýtá úskalí hmyzího štípnutí: Vsaďte na přírodní repelent bez škodlivé chemikálie

Rozumět rostlinám se vyplatí z mnoha dobrých důvodů. Pochopením jejich životního cyklu dokážete více porozumět tomu, jak vlastně fungují, a ...

Meruňkový olej pro krásu pokožky i vlasů

Pokud jste vyznavači non-toxic životního stylu nebo minimalistické pleťové a tělové péče, určitě by vás měl zajímat meruňkový olej získávaný z jader plodu. Jeho velkou výhodou je, že si rozumí se všemi typy pleti, od té dětské přes citlivou až po stárnoucí. Vlasům dodá zdravý lesk a pomůže zcelit roztřepené konečky. Je vhodný pro přípravu masážních i pleťových olejů, krémů, sér. Přidává se i do domácích mýdel.

Rozjasňuje a zpevňuje pokožku, dodává jí potřebnou regeneraci. Snižuje projevy suchosti, svědění a zánětu, zvláčňuje. Posiluje přirozený hydrolipidový film a brání dehydrataci kožních vrstev. Je ideální pro ošetření kůže po vystavení slunečním paprskům, díky obsahu karotenů podporuje delší opálení. V produktech pro normální až smíšenou pleť se může míchat s konopným, makadamovým olejem či olejem z lískových oříšků.

Chcete-li ho používat na pleť suchou, můžete zlepšit jeho vlastnosti kombinací s šípkovým, brutnákovým, arganovým nebo opunciovým olejem, spolu jsou vhodné i pro pokožku stárnoucí a zralou.

Je-li vaše kůže velmi suchá, lze využít synergii meruňkového oleje, kakaového másla a oleje z pšeničných klíčků. Stejně tak můžete tuto směs aplikovat pro ošetření vlasů poškozených letním sluněním. Pokud si chcete vyrobit masážní olej s esenciálními oleji, je potřeba brát v potaz možné kontraindikace pro diabetiky. Některé druhy mohou interagovat s medikací, kterou užíváte na management glykémie, léky na ředění krve nebo specifickými medikamenty předepisovanými na vysoký tlak či při léčbě onkologických onemocnění. Typickými esenciálními oleji, které mohou ovlivnit léky užívané diabetiky, jsou například růžové geránium, vavřín či skořice.

Pokud máte diabetes a chcete si namíchat masážní olej, nic nezkazíte esenciálním olejem z růže, petitgrainu, kadidla (pozor u vysokého tlaku), dřeva ho-sho. Maximální ředění pro pleťová séra je 1 %, což znamená 9 kapek EO nebo směsi EO na 30 ml nosného oleje a 15 kapek na 50 ml nosiče. U tělové kosmetiky a masážních olejů pak dodržujte dávkování 2 % (tj. 18 kapek na 30 ml nosiče a maximálně 30 kapek na 50 ml nosiče).

Zdroje: Betterhealth.vic.gov.au, Ncbi.nlm.nih.gov, Researchgate.net

5668

Diskuze k článku