Chrpa modrá pomůže s oteklými víčky: Hraje také roli v prevenci komplikací cukrovky

Chrpa modrá pomůže s oteklými víčky: Hraje také roli v prevenci komplikací cukrovky
Nádherné modré květy chrpy si můžete natrhat na polích pro ozdobu narozeninového dortu Zdroj: Pixabay

Chrpa se brzy objeví na loukách a polích. Nádherné modré květy vynikají hojnými, pro mnohé ne zcela známými účinky. Její velkou výhodou je, že obsahuje látky, které hrají podstatnou roli v prevenci rozvoje komplikací cukrovky.

Antioxidační působení chrpy modré je jedním z důvodů, proč byste se o ni měli zajímat, pokud se léčíte s diabetem, nebo k němu máte rodinné predispozice. Oxidativní stres je totiž spojován se vznikem mnohých civilizačních chorob.

Jak může být chrpa prospěšná diabetikům?

Pokud se léčíte s cukrovkou, měla by pro vás být chrpa modrá zajímavá hned z několika důvodů. Kromě toho, že uleví unaveným očím, má výborný protizánětlivý účinek. Právě z toho důvodu je prospěšná při eliminaci infekčních ložisek v organismu, s kterými mohou bojovat diabetici I. i II. typu.

Chrpa modrá vyniká díky obsahu flavonoidů a antokyanů antioxidačními účinky. Proto podporuje úspěšný boj proti rozvoji komplikací diabetu způsobených oxidativním stresem.

V rámci působení oxidativního stresu dochází k poškození buněčné struktury, které urychluje stárnutí organismu, a je jedním z jmenovaných spouštěčů mnoha civilizačních nemocí. Je spojován s rozvojem obezity, aterosklerózy, mozkovou a srdeční příhodou, potížemi nervového systému jako Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Rovněž se uvádí jako jeden ze spouštěčů diabetu II. typu a rakoviny.

Pro diabetiky je chrpa zajímavá i jako trávicí tonikum a mírné sedativum, které podpoří jeho psychickou pohodu. Ve formě nekonzervovaného hydrolátu se může aplikovat pro lepší hojení poškozené diabetické pokožky. Jako diuretikum pomůže s eliminací otoků těla.

Antioxidační síla tříslovin: Ve fytoterapii mají právem své místo

Kromě toho, že jsou třísloviny využívané ve fytoterapii, slouží například i k ochraně kožených výrobků, přidávají se do barev, mají svou ...

Modré krásky letních polí s léčivým potenciálem

Chrpa modrá (Centaurea cyanus), které se také říká chrpa polní, je nedílnou součástí letních polí. Z Blízkého východu se rozšířila po celém světě. Jako jedno- až dvouletá rostlina se pěstuje v rámci ekologicky udržitelných zahrad nebo je součástí výsadby květinových a bylinkových farem. Kvete mezi květnem a červencem nádhernými, modrými květy. Dorůstá do výšky až jednoho metru. V současné fytoterapii je indikována jako mocný pomocník proti kožním zánětům, při onemocněních sliznic, jako lokální protizánětlivý prostředek.

Tradičně se pro léčivé účely využívají listy, květy i semena chrpy. Nejčastěji ve formě tinktur nebo odvarů, přidávají se do čajových směsí.

Chrpa modrá vyniká zajímavých obsahem flavonoidů, chitinu, antokyanoidů a acetylenových sloučenin. Její obliba jako stimulantu trávicího traktu a protizánětlivého prostředku se využívá rovněž při obtížném zažívání a pro podporu dobrých funkcí jater. V čajových směsích působí jako lahodná bylina, která celkově podporuje dobré funkce imunitního systému. Lokálně se používá ve formě obkladů pro ošetření vředů a dalších kožních poranění.

Květy chrpy modré jsou jedlé, což z nich činí výborného pomocníka pro ozvláštnění vaší kuchyně. Ať už je využijete pro nazdobení narozeninového či svatebního dortu, přidáte je do sušenek, madlenek, sorbetů, zmrzlin nebo jiných diabeticky přátelských laskomin. Jako součást čajových směsí se květy míchají například s lípou nebo příjemně sladko-kyselými růžemi.

Důležitý stopový prvek: Měď jako antioxidant hraje roli v prevenci vzniku komplikací cukrovky

Důležitý stopový prvek se nachází v jádru buněk a v mitochondriích. Nedostatek, nebo naopak nadbytek mědi v organismu může vést k závažným ...

Slibný kosmetický pomocník pro stárnoucí a suchou pleť

Chrpa modrá je součástí různých kosmetických prostředků, obzvlášť odličovačů, krémů nebo pleťových vod určených pro ošetření unaveného očního okolí se sklony k natékání. Hydrolát (květová voda) je obecně hojně používaný při zánětech očí. A také jako součást péče o stárnoucí a suchou pokožku v rámci tonizace při každodenním ošetření. Je vhodná i pro citlivou pleť. Díky schopnosti snižovat nepříjemné pálení, svědění a červenání působí jako cenný protizánětlivý prostředek.

Květy chrpy můžete macerovat v panenském rostlinném oleji, který vám přinese potřebné zklidnění pokožky, když to v létě přeženete se sluněním. Macerát lze vyrobit z čerstvého i sušeného rostlinného materiálu. Pokud ho sbíráte, dělejte tak, až budou květiny/listy suché (když víte, že několik dní předtím nepršelo). Je to důležité kvůli možné kontaminaci oleje.

Naplňte vhodně zvolenou nádobu až po vrch suchým rostlinným materiálem a poté do ní nalijte nosný olej, macerace funguje nejlépe, když se provádí v mírném teple (okenní parapet). Sluneční svit pomůže s extrakcí prospěšných látek z rostliny. Po ukončení macerace je potřeba olej přefiltrovat přes plátýnko.

Na maceraci budete potřebovat:

  • 100 g čerstvého nebo 75 g sušeného rostlinného materiálu
  • 300 ml rostlinného oleje (např. slunečnice, jojoba, mandle)

Zdroje: Apic.org, Clevelandclinic.orgBritannica.com

1678

Diskuze k článku