Chraňte svůj mozek zejména při diabetu! Jaké hrozí komplikace při dekompenzaci nemoci?

Chraňte svůj mozek zejména při diabetu! Jaké hrozí komplikace při dekompenzaci nemoci?
V mozkové tkáni o velikosti zrnka písku se nachází neuvěřitelných 100 tisíc nervových buněk a jedna miliarda nervových spojení. Zdroj: Shutterstock

Mozek můžeme nazvat jakousi centrálou, která řídí všechny naše pochody, tj. od chování, paměti, učení až po projevování emocí vůči okolí. Z hlediska energetické potřeby je zdaleka nejnáročnějším tělesným orgánem na dostatek glukózy. Proto může dekompenzovaný diabetes představovat rizika pro vznik komplikací. Jak tomu předcházet?

Věděli jste, že lidský mozek je tvořen až ze 78 % vodou, váží jeden a půl kilogramu, a že se s přibývajícími roky zmenšuje?

Výkyvy glykémie jsou škodlivé nejen pro mozek

Ne nadarmo vám lékař spílá vyšetření co vyšetření, abyste svůj diabetes drželi na uzdě pravidelným užíváním léků či inzulínu, přeměřováním glykémie, případným pohybem a také diabetickým jídelníčkem. Dlouhodobě dekompenzovaná cukrovka je totiž jako “časovaná bomba”. Kvůli ní se diabetik může záhy potýkat s nejrůznějšími komplikacemi, tedy nejen neurologickými, ale i oběhovými, ledvinovými nebo očními. Jistě jste už slyšeli o diabetické neuropatii, nefropatii, makro- a mikroangiopatii nebo třeba retinopatii.

Opakované hyper- nebo hypoglykémie mohou poškodit krevní cévy v mozku. 

Vliv hyperglykémie na mozek

Protože mozek potřebuje ke svému správnému fungování dostatek glukózy, může si leckterý laik myslet, že “čím více cukru, tím lépe”, avšak není tomu tak. Opakované hyperglykémie totiž způsobují poškození krevních cév, které do mozku přivádí životně důležitý kyslík. Jakmile tedy náš centrální orgán svou “kyslíkovou dávku” nedostane, mohou některé nervové buňky odumírat. Mozek tak atrofuje (ochabuje). To snadno vyústí v poruchy paměti, vaskulární demenci nebo poruchy myšlení.

Odborníci zjistili, že čím déle se léčíte s cukrovkou, tím máte vyšší riziko rozvoje kognitivních poruch.

Vliv hypoglykémie na mozek

Nízká hladina cukru v krvi neboli hypoglykémie se projeví s ohledem na mozek ihned (narozdíl od hyperglykémie). Jeho reakce je tedy bezprostřední a zjevná – proto se cítíte unavení, malátní, máte poruchy nálad, zhoršenou koordinaci pohybů, buší vám srdce, jste opocení a je vám nevolno. Vážný pokles glykémie pak ohrožuje diabetika mdlobami či dokonce bezvědomím.

Jakákoliv prodělaná hypoglykémie zanechává na buňkách mozku trvalé následky, proto je její prevence základ!

Potřebujete se rychle zrelaxovat? Zkuste bodyscan. Uvolní napětí a dodá i novou energii pro boj s diabetem!

Zahlceni povinnostmi každodenního dne si častokrát ani neuvědomujeme reakce vlastního těla. Plnění přání ostatních dáváme přednost před vlastními ...

Co pro sebe můžete udělat?

Níže zmíněné rady můžete považovat jako takové praktické “opáčko”. Protože opakování je matka moudrosti. Ochráníte tak svůj mozek na dlouhá léta a budete žít plnohodnotný a kvalitní život i s cukrovkou! Mějte tedy na paměti následující:

  1. Dodržujte diabetický jídelníček podle doporučení odborníků. Případně jej přizpůsobujte vlastním potřebám.
  2. Nezapomínejte na pravidelné sledování glykémie. To, že si ji změříte jednou za měsíc, vážně lepší kompenzaci nepomůže. Potřebujete mít krevní cukr pod kontrolou, abyste nemoc dobře kompenzovali.
  3. Zahrňte do svého denního rytmu pohyb – ten vám pomůže udržet si také normální hmotnost. Stačí třeba i delší a svižnější procházka!
  4. Užívejte předepsané léky zodpovědně.
  5. Zkuste přestat kouřit, pokud holdujete cigaretám.
  6. Snažte se omezit příjem alkoholu, nebo pijte s rozumem!
  7. Odpočívejte/relaxujte, eliminujte stres, který na vás působí.
  8. Konzultujte jakékoliv nejasnosti ohledně svého zdravotního stavu i léčby se svým diabetologem.

Zajímavosti o mozku aneb Poznejte svou “centrálu”

A na závěr si ještě pojďme říct několik zajímavých informací o naší “centrále”, o fascinujícím, složitém i křehkém mozku:

  • Pokud jste někde slyšeli, že člověk využívá jen deset procent mozkové kapacity, je to dle vědců lež. Mozek je prý aktivní celý, a to i během spánku.
  • Mozek je tvořen z šedesáti procent tukem.
  • Mozek je plně vyvinutý v ten dospělý až v pětadvaceti letech.
  • Úložná kapacita mozku je považována prakticky za neomezenou.

Zdroj: Nm, Cdc, Sepalika, Mujdiabetes

4203

Diskuze k článku