Chlorella: Superpotravina nejen pro jarní očistu. Zlepší aerobní výkon a prospěje i při cukrovce

Chlorella: Superpotravina nejen pro jarní očistu. Zlepší aerobní výkon a prospěje i při cukrovce
Zelená sladkovodní řasa chlorella je prospěšná pro zdraví Zdroj: Freepik

Jednobuněčná, zelená sladkovodní řasa s velmi působivým nutričním profilem, díky kterému ji lze právem považovat za superpotravinu, ale také s řadou zdravotních výhod. I tak bychom mohli jednoduše charakterizovat chlorellu, která se obzvláště v posledních letech těší velké oblibě. Vyzkoušet ji můžete pro jarní očistu organismu, těžit z jejích benefitů však lze kdykoliv, a to i tehdy, pokud máte cukrovku.

Ve sladkých vodách byste nalezli více než tři desítky různých druhů této sladkovodní řasy, přesto se však nejčastěji používají dva druhy, a to Chlorella vulgaris a Chlorella pyrenoidosa. Ty obsahují unikátní a rozmanité složení funkčních makro- a mikroživin, včetně proteinů a omega-3 polynenasycených mastných kyselin, a vynikají biologickými a farmakologickými vlastnostmi důležitými pro lidské zdraví. Je však důležité upozornit, že na rozdíl od mořských řas, které se stále častěji stávají součástí jídelníčku, má chlorella tvrdou buněčnou stěnu, která je pro člověka nestravitelná, proto se používá pouze ve formě zpracovaného doplňku stravy (ať už jde o prášek, kapsle, tablety či extrakt).

Věděli jste, že…

… jsou mikrořasy, jako je i chlorella, považovány za slibný udržitelný zdroj energie díky své schopnosti akumulovat velké množství lipidů vhodných pro výrobu bionafty, která funguje podobně jako ropné palivo? Tyto mikrořasy zachycují sluneční záření, provádějí fotosyntézu a produkují přibližně polovinu atmosférického kyslíku na Zemi, přičemž absorbují obrovské množství oxidu uhličitého, který dokáží přeměnit na potenciální biopaliva.

Nejlepší i nejhorší nápoje pro diabetiky? Nemusíte pít jen vodu, ale pozor si dejte na limonády bez cukru

Při onemocnění cukrovkou je důležité hlídat si nejen správnou stravu, ale také pít vhodné nápoje. Nejlepší jsou samozřejmě ty, které nemají ...

Superpotravina nabitá živinami

Jak jsme již zmínili, chlorella obsahuje řadu prospěšných živin. Z 50–60 procent je tvořena bílkovinami, přičemž obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, takže je kompletním zdrojem bílkovin. Je taktéž dobrým zdrojem vlákniny, omega-3 mastných kyselin, jakož i vitamínů (zejména vitamínu C, D a vitamínů B), kyseliny listové a různých minerálů (železo, hořčík, zinek, měď, draslík, vápník).

Jak chlorella pomáhá s detoxikací

V posledních letech je chlorella diskutována zejména z hlediska detoxikace organismu, kdy se doporučuje pro jarní očistu těla. O tom, zda je v tomto ohledu vhodná, či nikoliv, se vedou různé diskuze. Nicméně faktem je, že chlorella může pomoci zlepšit přirozenou schopnost vašeho těla odstraňovat toxiny. Některé studie totiž dokládají její schopnost účinně odstraňovat těžké kovy a další škodlivé sloučeniny z těla – jedná se například o schopnost vázat kadmium, olovo, měď a jiné. Tyto prvky nejsou v lidském organismu běžné, nicméně naše tělo je může obsahovat, a to zejména u lidí, kteří například pracují v dolech, nebo žijí v silně znečištěném prostředí.

Studie chlorelly vztahující se ke schopnosti odstraňovat těžké kovy jsou prováděny především na zvířatech. Prokázaly také schopnost řas, včetně chlorelly, oslabovat toxicitu těžkých kovů v játrech, mozku a ledvinách. Další studie prokázala také schopnost chlorelly snižovat množství dalších škodlivých chemikálií, které se někdy vyskytují v potravinách, jako je například hormonální disruptor dioxin. Dioxiny jsou perzistentní organické polutanty, které se nacházejí po celém světě v životním prostředí a hromadí se v potravním řetězci, především v tukové tkáni zvířat. Dioxiny jsou vysoce toxické a mohou způsobit reprodukční a vývojové problémy, poškodit imunitní systém, narušit hormony a způsobit rakovinu, proto probíhají přísné kontroly průmyslových procesů při zpracování potravin – zejména masa a mléčných výrobků, ryb a měkkýšů.

Z deníku diabetika: Po přechodu na inzulin mám každou chvíli hypoglykemický šok. Musím prý vydržet

Doktoři mi nasadili inzulin, když mi začala klempírovat játra. Vzali mi krev a zjistili, že mám špatné hodnoty. Prášky, které jsem do té doby ...

Jak může chlorella pomoci diabetikům

Některé výzkumy ukazují, že chlorella může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Studie z roku 2008 zkoumala po dobu 16 týdnů 17 osob s vysoce rizikovými faktory pro onemocnění související s životním stylem a 17 zdravých osob. Po 12 týdnech užívání chlorelly došlo k výraznému snížení hladin cukru v krvi nalačno jak u zdravých jedinců, tak u osob s vysokým rizikem onemocnění, přičemž se výrazně snížilo i procento tělesného tuku a hladiny celkového cholesterolu v séru. Ke zlepšení hladin glykémie a zvýšení citlivosti na inzulín pak došlo i u pacientů s nealkoholickým ztučněním jater, jak dokázala další studie.

Dalším přínosem nejen pro diabetiky je také to, že chlorella pomáhá snižovat i krevní tlak, což je jedna z častých komplikací diabetu. Kromě samotného působení na krevní tlak pak chlorella také díky svým obsahovým látkám, jako je arginin, draslík, vápník či omega-3 mastné kyseliny, pomáhá chránit tepny před kornatěním.

V neposlední řadě je chlorella prospěšná také pro zdraví očí, a to díky obsahu luteinu a zeaxanthinu – dvou karotenoidů, které chrání oko a snižují riziko makulární degenerace.

Chlorella jako silný antioxidant

Další nespornou výhodou chlorelly je to, že obsahuje látky, jako je chlorofyl, vitamín C, beta-karoten, lykopen či lutein, jež jsou silnými antioxidanty. Ty pak mohou pomáhat v boji proti mnoha chronickým onemocněním a také chrání proti oxidačnímu poškození, jež je spojeno například s předčasným stárnutím.

Nižší hladiny cholesterolu s pomocí chlorelly

Látky obsažené v chlorelle pak také mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu. Jedná se především o niacin neboli vitamín B, vlákninu, karotenoidy či antioxidanty – poslední jmenované pomáhají předcházet oxidaci LDL cholesterolu, o kterém je známo, že přispívá k onemocnění srdce.

Další účinky chlorelly

Chlorella je navíc prospěšná i v řadě dalších oblastí. Pomoci vám může například s následujícím:

  • Zlepšení imunitního systému – chlorella zvyšuje imunitní odpověď, avšak je třeba důkladnějšího zkoumání. Jedna studie totiž například zjistila, že chlorella zlepšuje imunitní funkce u osob ve věku 50–55 let, avšak nikoliv u osob starších 55 let.
  • Léčba respiračních onemocnění – antioxidanty v chlorelle mohou mít protizánětlivé účinky, které mohou zlepšit astma a další respirační onemocnění, jako je například chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).
  • Zlepšení aerobní vytrvalosti – jedna studie došla k závěru, že užívání chlorelly má prokazatelně vyšší schopnost nasytit plíce kyslíkem, a zlepšit tak vytrvalost. Za tímto efektem stojí pravděpodobně tři aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA), kterými jsou valin, leucin a isoleucin.
  • Podporuje zdraví jater – doplňky stravy s obsahem chlorelly prokazatelně zlepšují markery onemocnění jater u osob s onemocněním jater.
  • Zmírnění premenstruačního syndromu – předpokládá se také, že chlorella může zmírnit příznaky premenstruačního syndromu (PMS). Na toto téma nebyly provedeny žádné studie, nicméně tento efekt je možný díky obsahu vápníku a vitamínů B, u kterých bylo prokázáno, že snižují příznaky PMS.

Oolong: Tradiční čínský čaj pro zdravější zuby, kosti i mozek. Zmírnit zvládne i komplikace diabetu

Oolong se vyrábí z listů čajovníku čínského (Camellia sinensis), tedy téže rostliny, z níž se vyrábí i černý a zelený čaj. Rozdíl je však ve ...

Užívání chlorelly

Obecně je chlorella považována za bezpečný doplněk stravy, nicméně u citlivějších jedinců nebo v případě vysokých dávek může vyvolat nevolnost či zažívací potíže. Její účinek je také závislý na kvalitě samotné řasy a způsobu jejího zpracování. Stejně jako u všech doplňků stravy je pak třeba také myslet na to, že může interagovat s některými léky, proto je vždy vhodné poradit se o jejím užívání s lékařem či lékárníkem. Vzhledem k tomu, že chlorella ovlivňuje imunitní systém, nemusí být vhodná pro osoby s imunodeficiencí nebo pro osoby užívající léky na imunitní systém. O konkrétním užívání i dávkování se proto vždy raději poraďte s lékařem.

Zdroj: autorský článek
Foto: Freepik

6619

Diskuze k článku