Batáty jako arzenál proti civilizačním chorobám. Mají antidiabetické a protirakovinové účinky
Chilli: Pálí, léčí a odpuzuje slony
Zdroj: Pixabay
Obyčejná pálivá paprička? Ani omylem. Chilli je nesmírně zajímavá rostlina, která je díky svým účinkům již dlouho předmětem vědeckého zkoumání. V zimě zahřívá, v létě chladí. Pomáhá v boji s obezitou, cukrovkou i diabetickou neuropatií. A jestlipak víte, co má chilli společného s lanýžem?
Za všechno může Kryštof Kolumbus. Nejstarší archeologické důkazy o používání chilli jako potraviny pocházejí ze středoamerického Ekvádoru a také z Jižní Ameriky a prokazují, že ohnivou chuť chilli v ústech splachovali naši předkové čímkoli tekutým, co měli po ruce, už před 6 tisíci lety. Právě Kryštof Kolumbus, který kontinent objevil, se zasloužil o rozšíření rostliny připomínající chutí pepř i na další kontinenty.
Sloni chilli neradi
O tom, že chilli papričky jsou zdraví prospěšné, jste nejspíš už slyšeli. Ale věděli jste, že kdyby se vám na dům řítilo stádo slonů, zachrání vás právě chilli? Afričtí rolníci rozmisťují chilli do míst, kde pěstují plodiny pro svou obživu. Zní to sice fantasticky, ale tato malá paprička představuje pro slony překážku, kterou nedokážou překonat, a raději ji obejdou. Stačí údajně namočit provázek do vody, obalit jej v drceném sušeném chilli a obehnat jím svůj příbytek nebo políčko. Citlivý chobot nedovolí slonovi, aby se k této překážce vůbec přiblížil.
To samurajové naopak nedali na chilli dopustit a pojídali jej před každým bojem. Chilli je totiž nabudilo a dodávalo jim pocit neporazitelnosti. I v dnešní době někteří sportovci, zejména karatisté, zkoušejí podobnou metodu. Za vším stojí dopamin a endorfiny, tedy takzvané hormony štěstí, které se při konzumaci chilli uvolňují, pomáhají překonávat bolest a navozují pocit euforie.
A víte, že jedna z chilli papriček se – nadneseně řečeno – vyvažuje zlatem, podobně jako šafrán a lanýže? Jmenuje se Aji Charapita. Za jediný kilogram této rarity z Peru můžete zaplatit i více než 600 tisíc korun!
Vyrobte si domácí pesto z česnáčku: prospěšné látky bylinky pro jarní očistu si tak uchováte po celý rok
Polní cesty, okraje vlhčích, zejména listnatých lesů, polostinné meze, břehy rybníků, příkopy kolem silnic – všude tam můžete při svých jarních ...
Pálí jako ďas, ale léčí
Za léčivé účinky chilli však nemusíte platit zlatem. Tyto schopnosti mají všechny chilli papričky. Onou „kouzelnou“ látkou, která pálí, ale i pomáhá, je rostlinný alkaloid kapsaicin. Je mu připisována celá řada léčivých účinků pomáhajících v boji s obezitou, rakovinou, cukrovkou a bolestí. A další účinky se ještě zkoumají.
Například studie z roku 2017 se zabývala schopností kapsaicinu snižovat hladinu glukózy v krvi, zatímco studie zveřejněná v roce 2020 zase prokázala, že kapsaicin významně snižuje neuropatické bolesti u pacientů s diabetem 2. typu po dobu 6 týdnů.
A to není vše. Kromě kapsaicinu obsahují chilli papričky i celou řadu vitamínů (A, B a C) a minerálů (železo, mangan, draslík, vápník a hořčík). Přispívají také ke snižování chuti k jídlu a nutí organismus k činnosti, což vede k prospěšnému spalování kalorií. Ačkoliv, ruku na srdce – ležení na gauči a pojídání chilli papriček pravidelný zdravý pohyb samozřejmě nenahradí.
Soutěž v pojídání chilli by vyhráli ptáci
Pokud jste se právě do chilli zamilovali, nevrhejte se do jeho konzumace po hlavě. Každopádně se vyvarujte soutěží v pojídání chilli papriček, pokud již nemáte s pojídáním chilli nějaké zkušenosti – anebo pokud nejste ptáci. Pálivou chuť chilli totiž vnímají pouze savci. Ptáci ji necítí, a díky tomu mohou chilli bez problémů konzumovat, strávená semínka roznášet v trusu po okolí, a tím zajišťovat přirozený výsev této užitečné rostliny.
Lidé musí být při konzumaci chilli podstatně obezřetnější. Kapsaicin je totiž vysoce dráždivá látka a u citlivějších lidí může vyvolat nepříjemné podráždění sliznic, nebo dokonce silnou alergickou reakci. Proto byste měli vybírat raději jemně pálivé druhy a s jejich množstvím to nepřehánět. Pravidlo „všeho s mírou“ zde platí dvojnásob.
Pokud by se vám ale například při vaření guláše stalo, že vám ujede ruka a vy namísto maďarského guláše stvoříte spíše guláš ďábelský, dá se to zachránit pomocí mrkve nebo brambor, které dokážou pálivou chuť pohltit. A když se při grilovačce s přáteli nedopatřením zakousnete do příliš pálivého druhu, spraví to sklenice mléka nebo smetany.
Není chilli jako chilli
Existují různé druhy chilli papriček – a každý z nich je jinak pálivý. Pálivost se měří podle Scovilleho stupnice (v jednotkách SHU). Mezi chilli papričkami najdeme sladké, mírně pálivé, středně pálivé i velmi pálivé druhy. Pokud s chilli začínáte, měli byste začít maximálně s mírně pálivými. Patří mezi ně například papričky Jalapeno Early (cca 6 tisíc SHU), Black Pearl (až 20 tisíc SHU) nebo Golden Nugget (až 35 tisíc SHU).
Naopak jednou z nejpálivějších papriček vůbec je zatím nepříliš známá odrůda Trinidad Scorpion Moruga (až 2 milióny SHU), která dokáže překvapit nepředstavitelnou mírou pálivosti. Tu bychom asi raději měli přenechat opravdu jen ptákům.
Sladkosti mohou měnit náš mozek, prokázala studie
„Babi, nemáš něco sladkého?“ loudí vnučka. „Mám, ale maminka nechce, abych vám dávala sladkosti, protože nejsou zdravé,“ snažím se vykroutit ze ...
Pochutnejte si na chilli
Chilli papričky lze konzumovat v různých podobách. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, zvlášť, když si je vypěstujete doma nebo na zahrádce bez použití chemických hnojiv. A pokud je nestihnete spotřebovat, nevadí. Sklizené papričky můžete usušit, naložit do soli, fermentovat, zamrazit nebo zavařit.
Chilli má v kuchyni své nezastupitelné místo a lze jej použít k přípravě nepřeberné řady skvělých jídel. Mezi typická oblíbená jídla patří například proslulý texaský pokrm chilli con carne, který má kromě pikantní chuti i poměrně pikantní historii. Původ tohoto jídla se připisuje Aztékům, kteří v 16. století zajaté námořníky z Evropy uvařili v kotlích a pro lepší chuť přidali ještě rajčata a pálivé koření. Dnešní chilli con carne už má naštěstí trochu jiné složení.
V domácí kuchyni určitě oceníte chilli například při přípravě guláše, omáček na těstoviny, ale i pomazánek. Co byste řekli třeba na hummus s chilli?
Hummus: Lahodná a zdravá pomazánka s podivným jménem
Tato tradiční pomazánka pochází ze Středního Východu a tradičně se vyrábí z vařené cizrny. Existuje nepřeberné množství variant. Můžete si zkusit připravit například výborný hummus s chilli. Na jeho přípravu budete potřebovat:
- 6 polévkových lžic cizrny z plechovky (nebo vařené cizrny)
- 2 polévkové lžíce olivového oleje
- 1 polévkovou lžíci citronové šťávy
- 1 stroužek česneku
- špetka sušeného chilli
- špetka soli
Jestliže se rozhodnete pro hummus z vařené cizrny, je potřeba cizrnu den předem minimálně na 8 hodin namočit a poté na mírném ohni pomalu vařit až do změknutí. Uvařenou cizrnu sceďte a dále postupujte podle receptu. Chcete-li si však práci usnadnit, můžete použít cizrnu z plechovky, která je připravená k okamžitému použití. Připravené ingredience jednoduše dejte do mísy, rozmixujte – a lahodná pomazánka je na světě.
Vypěstujte si chilli sami
A nejlepší na tom je, že si můžete vlastní chilli papričky snadno vypěstovat sami. Klidně můžete použít semínka, která vyloupnete z chilli papriček, jež vám nejvíc zachutnaly. Stačí je usušit a uschovat v suchu a chladu (například v ledničce) do jara. Na našem území si můžete vypěstovat i ty nejohnivější papričky na světě. Chilli papričky nejsou náročné. Stačí jim slunné místo na parapetu nebo na balkóně, pravidelné zalévání a přísun živin. Kromě pikantních, zdravých plodů se vám tato kouzelná rostlina odvděčí ještě skutečnou parádou v truhlíku za oknem.
Zdroj: seminka-chilli.cz, hot-chip.cz, apetitonline.cz, ncbi.nlm.nih.gov
2352