Cheiroartropatie neboli syndrom ztuhlé ruky jako komplikace diabetu

Cheiroartropatie neboli syndrom ztuhlé ruky jako komplikace diabetu
Zdroj: Shutterstock

Zejména lidé s dekompenzovaným diabetem se nezřídka kdy potýkají s rozvojem zdravotních komplikací. U cukrovky se dá hovořit nejčastěji o retinopatii, nefropatii nebo například neuropatii. Ovšem u některých pacientů se časem může vyskytnout i takzvaná cheiroartropatie. Co se za tímto cizím výrazem vlastně skrývá a jaké jsou příčiny tohoto onemocnění?

Pokročilá forma cheiroartropatie způsobuje velmi omezující příznaky, proto je nasnadě řešit zdravotní komplikace včas. Rozvoj svalových kontraktur může dokonce znemožnit jakýkoliv úchop.

Cheiroartropatie je známá též jako syndrom diabetické ztuhlé ruky. Dle všeho jsou nemocí ohroženi hlavně dlouholetí diabetici, a to jak I., tak II. typu. Víte, jak tuto zdravotní komplikaci rozpoznat a kdy zajít k lékaři? Pakliže nikoliv, poradíme vám.

Definice syndromu ztuhlé ruky a jeho výskyt mezi diabetiky

Pojďme si na úvod vysvětlit samotný pojem cheiroartropatie. Tento jev je definován omezením pohyblivosti kloubů obou rukou. Člověk, který je touto komplikací diabetu postižen, není schopen spojit všechny prsty, pokud přiloží dlaně k sobě. Největším rizikovým faktorem pro rozvoj ztuhlých rukou je dlouhodobě léčený diabetes (především více jak 10 let s nemocí). A jaký je výskyt tohoto onemocnění v diabetické populaci? U diabetiků I. typu se pohybuje mezi 11 až 55 procenty. U lidí s diabetem II. typu pak mezi 30 až 70 procenty. V 18 procentech případů se cheiroartropatie objevuje u mladších diabetiků (je jim méně než dvacet let).

Jaké jsou příčiny cheiroartropatie?

K rozvoji syndromu diabetické ztuhlé ruky může přispět mnoho různorodých faktorů. Významným spouštěčem bývá především narušený proces tzv. glykosylace, což je v podstatě vázání sacharidů na bílkoviny v tělesných tkáních. Díky tomuto procesu vzniká v kůži kolagen. U dekompenzovaných diabetiků se však nemusí tvořit v běžném množství. Nezřídka kdy je tedy pozorována jeho nadprodukce a kromě jiného i kumulace bílkovin. Tím pádem ruce tuhnou a dochází i k změnám struktury kůže. Rozvoj cheiroartropatie může též souviset s jinými, již vyskytlými komplikacemi cukrovky, jako je například diabetická neuropatie nebo mikroangiopatie.

Diabetické bércové vředy: proč vznikají a jak je léčit?

K otevřené ráně by mělo okolí přistupovat velmi sterilně, jinak hrozí riziko proniknutí infekce do těla. Ideální je samozřejmě předcházet ...

Testovací pozice, díky kterým můžete včasně odhalit možné potíže s rukama

Máte obavy z toho, že byste mohli být ohroženi omezenou pohyblivostí kloubů ruky? Pak si může vyzkoušet sami doma jednoduché testy, díky kterým rozpoznáte případné anomálie. Odborníci standardně používají k diagnostice cheiroartropatie dvě testovací pozice – za prvé je to „znamení modlitby“, což je více méně všem jasné, jak provést. Dlaně spojíte k sobě a všechny prsty by se měly dotýkat. Pakliže spatříte mezi dlaněmi prostor, tedy prsty se nedotýkají, raději zkontaktujte svého lékaře a prokonzultujte svůj zdravotní stav. Mohlo by se jednat o komplikaci diabetu. Konečný verdikt však sdělí vždy jen odborník! Druhý test se pak nazývá „table top“ neboli opření dlaně o desku stolu. Jakmile zpozorujete, že nejste schopni zcela položit dlaň s prsty na rovnou podložku, měli byste též zbystřit.

Projevy syndromu ztuhlé ruky

Mezi nejčastější příznaky cheiroartropatie u diabetiků patří:

  • omezená pohyblivost kloubů prstů u ruky
  • ztluštění a voskovatění kůže na rukách
  • ranní ztuhlost kloubů ruky
  • ochabování svalů ruky

U plně rozvinuté cheiroartropatie je pak možné zpozorovat i svalové kontraktury (zkrácení svalů). K zánětlivým reakcím a bolestivosti kloubů zpravidla nedochází.

Nepodceňujte prevenci: Onemocnění ledvin může dlouho probíhat skrytě

Ledvinami protéká krev přes cévní klubíčka, tzv. glomeruly. V nich se krev filtruje. Tento „filtr“ nepropouští větší částice, jako jsou bílkoviny ...

Jak se cheiroartropatie diagnostikuje a léčí?

V případě, že si nebudete jistí plným rozsahem kloubů svých rukou, zavítejte preventivně ke svému lékaři. Především pak neváhejte, jestliže se ve vaší anamnéze cukrovka vyskytuje již více než deset let a současně se léčíte s neuropatiemi. Odborník provede kompletní vyšetření a případně i již zmíněné testy rukou, které dají odpovědi na otázky ohledně pohyblivosti kloubů. Také doporučí důsledné a pravidelné sledování glykémie, striktní dodržování diabetické diety a dle potřeby předepíše protizánětlivá léčiva/analgetika. Vhodná jsou pak i specifická protahovací cvičení (nikoliv přes bolest), do kterých vás erudovaný zdravotnický personál zasvětí. Ideální však je například chytání a házení míče.

Dobře kompenzovaný diabetes je základem prevence vzniku zdravotních komplikací. Dbejte tedy na diabetický režim, buďte k sobě zodpovědní a cheiroartropatie se vám může vyhnout obloukem. 

Zdroj: Diabetes.co.uk, Casopisvnitrnilekarstvi.cz, Onhealth.com

3736

Diskuze k článku