Chcete posílit svou imunitu a vyhnout se podzimním nákazám? Využijte sílu přírodních adaptogenů

Chcete posílit svou imunitu a vyhnout se podzimním nákazám? Využijte sílu přírodních adaptogenů
Kořen ženšenu patří k nejstarším a nejznámějším adaptogenům, skrývá se v něm mnoho blahodárných látek Zdroj: Shutterstock

Pod tímto tajuplným označením se skrývají produkty z bylin, případně z medicinálních hub, které mají schopnost zvyšovat odolnost organismu proti stresovým vlivům. Jejich působením tedy dochází k lepší adaptaci organismu na náročné vnější podmínky. S mnohými z adaptogenních přírodních látek pracuje tradiční čínská medicína či indická ajurvéda, z jejich nesporných zdravotních benefitů však můžete čerpat i v pohodlí domova.

Pokud by se vám hodilo lépe zvládnout stres, obezitu či některé chronické nemoci, co to třeba zkusit tentokrát jinak? Pojďme společně posílit prevenci touto (ne)tradiční cestou.

Adaptogeny mají schopnost harmonizovat celý organismus

Slova jako biostimulátory či harmonizátory jsou synonyma pro adaptogeny. Pojem adaptogen pochází z Ruska, poprvé jej použil vědec Nikolaj Lazarev v roce 1947. Zároveň definoval parametry, dle kterých se rostlina či houba mezi ně řadí. Především jde o schopnost přírodních produktů zvyšovat odolnost organismu proti nepříznivým vlivům, normalizovat a harmonizovat celkový stav organismu a dále podpořit téměř nulový výskyt nežádoucích účinků.

Není adaptogen jako adaptogen

Adaptogeny se dělí dle svého působení na dokonalé a nedokonalé. Rozdíl mezi dokonalým a nedokonalým adaptogenem je v rozsahu působení. Dokonalé adaptogeny působí mnohostranně. Jako příklad lze uvést stres měřitelný hladinou hormonu kortizolu v krvi. Dokonalý adaptogen ženšen tuto hladinu zvyšuje v těch případech, kde je snížena, a naopak snižuje, pokud je zvýšena. Ženšen se tedy přizpůsobuje potřebám organismu a nemá vedlejší nežádoucí účinky. Oproti tomu nedokonalý adaptogen lékořice působí jednostranně a umí hladinu kortizolu pouze zvýšit. Užíváme ji tedy tam, kde je hladina kortizolu snížená.

Objevte bohatství tradiční východní medicíny a vyzkoušejte medicinální houby!

Nemusíte být přímo čínští léčitelé, abyste mohli léčivou sílu hub využívat ve vaší domácí praxi. Základní znalostí jejich účinků můžete významně ...

Adaptogeny najdeme v říši rostlin i hub

Mezi nejznámější rostliny s adaptogenním účinkem řadíme některé druhy ženšenu, bazalky, chřestu, kustovnice a lékořice. Z méně známých rostlin působí blahodárně například eleuterokok ostnitý, rozchodnice růžová nebo embilika lékařská. I v říši hub bychom našli bohatou škálu zástupců adaptogenů. Zejména se jedná o medicinální houby reishi (lesklokorka lesklá), shiitake (houževnatec jedlý) či chaga (rezavec šikmý). O léčivých houbách bylo pojednáno v jednom z našich předchozích článků, zaměřme se proto nyní na adaptogenní byliny.

Ženšen pravý

Ženšen byl jednou z prvních bylin, o kterých se u nás začalo mluvit v souvislosti s všestrannými léčivými účinky. Existuje několik druhů ženšenu, z nutričního hlediska je pro nás nejzajímavější ženšen pravý. Jde o léčivou rostlinu obsahující celou paletu účinných látek. Mezi její farmakologicky významné složky patří zejména saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy.

Kořen života patřil dříve jen císaři

Posilující účinky ženšenu jsou v tradiční čínské medicíně známy již více než 5 000 let. Samotný název „ženšen“ znamená v čínštině „kořen života“, v češtině je také překládaný jako „všehoj“. Kdysi byla nejkvalitnější odrůda této výjimečné rostliny určena jen pro císaře. Na její mimořádné vlastnosti poukazoval například už čínský císař Li Shi Chen, který vládl v 16. století a zabýval se bylinkami a léčitelstvím.

Dle názoru Li Shi Chena: „Ženšen posiluje pět životně důležitých orgánů: játra, srdce, slezinu, plíce a ledviny. A to z důvodu, že harmonizuje energii yin a yang. Posiluje také energii a krev. Ženšen zklidňuje ducha a zahání strach. Je to mocné sedativum vědomí. Jeho dlouhodobé užívání posiluje organismus a prodlužuje trvání života.“

Dnes jsou doplňky stravy na bázi ženšenu rozšířené po celém světě. Rozsáhlé studie poukazují na využití ženšenu při léčbě imunologických či onkologických onemocnění a také cukrovky. Ženšen totiž umí regulovat hladinu cukru v krvi. Glykémie se u diabetiků, kterým byly před jídlem podávány ženšenové tobolky, snížila o 20 procent.

Ženšen se ve volné přírodě přirozeně vyskytuje jen na několika místech planety. Nejčastěji užívanou částí této léčivé byliny je kořen, který se suší na slunci (bílý ženšen) nebo louhuje v nálevu a následně suší umělým teplem (červený ženšen).

Vědci doporučují lesní terapii. Pobyt v lese snižuje deprese i krevní tlak a viry v něm nemají šanci

Lesní prostředí je jedinečné. Silice vzlínající z jehličí obsahují látky prospěšné stromům i lidem a při pobytu v lese jsou cítit na každém ...

Kustovnice čínská – goji

Rozmanité léčivé účinky

Plody kustovnice jsou známou superpotravinou, která je nabitá nutričně cennými látkami. V Asii se používají pro výživu i léčebné účely již tisíce let, neboť konzumace těchto červených bobulí má velmi příznivý vliv na lidské zdraví. V řadě studií byly potvrzeny její léčivé účinky, především protizánětlivý, protinádorový, protidiabetický a antihypertenzivní. Díky svým antioxidačním vlastnostem se goji uplatňuje nejen v potravinářském, ale i v kosmetickém průmyslu, protože zpomaluje proces stárnutí.

Goji lze konzumovat na mnoho způsobů

Tento zázrak přírody obsahuje především velké množství aminokyselin, minerálních látek, vitaminů a polysacharidů. Nejčastěji se setkáváme se sušenými plody goji, ale dostupné jsou i sirupy či kapsle. Sušená kustovnice má příjemnou chuť a lze ji konzumovat samostatně či přidávat do jogurtů nebo snídaňových cereálií.

Za účelem sběru plodů se pěstuje téměř po celém světě. Kustovnice pro svůj optimální růst potřebuje dostatek slunečního svitu, jinak se jedná o nenáročnou rostlinu. Daří se jí i v našich zeměpisných podmínkách, můžete si ji tedy zkusit vypěstovat klidně doma.

Lékořice

Lékořice pochází ze Středomoří, v 16. století se však dostala i do našich končin. Tato tradiční bylina je typická svojí sladkou chutí, mnohým z nás se vybaví cukrovinka z dětství nazývaná pendrek. Lékořici se přezdívá také „sladké dřevo“ a je mnohonásobně sladší než řepný cukr.

Léčivé účinky sladkého dřeva

Její kořeny se řadí k významným přírodním drogám. Jelikož zlepšuje zažívání, používá se hojně jako přídavek do žaludečních směsí, protože podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Díky své výrazné chuti navíc potlačuje mnohdy nepříjemnou chuť některých bylin. Lékořice podporuje také činnost dýchací, kardiovaskulární a nervové soustavy. Zvyšuje přirozenou imunitu organismu a působí příznivě na pohybový aparát.

Na lékořici je dobré nahlížet jako na lék zvyšující hladinu kortizolu, jehož správné použití patří do rukou lékaře. Konzumace lékořicových cukrovinek včetně pendreku je ovšem zcela bezpečná, protože pravé lékořice je v nich zpravidla zanedbatelné množství.

Ať si vyberete z uvedených adaptogenních bylin kteroukoli, je jisté, že vašemu zdraví prospěje v mnoha ohledech. Nebojte se vyzkoušet vedle tradičních českých bylin něco více neobvyklého a rozšiřte si svůj jídelníček o tyto exotické poklady.

Zdroje: naturway, silviaparadise, praktickelekarenstvi, ncbi.nlm

1412

Diskuze k článku