Zdraví máte ve svých rukou: Jak předejít komplikacím diabetu?
Cévní mozková příhoda jako vykřičník u lidí s cukrovkou
Zdroj: Shutterstock
Člověk léčící se s diabetem má až 2,9x vyšší riziko rozvoje cévní mozkové příhody oproti zcela zdravému člověku. Do nejvíce ohrožené skupiny diabetiků patří v této souvislosti ti, kteří mají komplikace nemoci typu diabetická neuropatie anebo retinopatie.
Cévní mozková příhoda má dvě hlavní příčiny. Buď může dojít k prasknutí tepny a následnému krvácení do mozku (tj. hemoragická mrtvice) anebo dochází k ucpání tepny v mozku (tj. ischemická mrtvice). Druhý typ cévní mozkové příhody ohrožuje diabetiky mnohem častěji.
Proč jsou diabetici více ohrožení rozvojem cévní mozkové příhody?
Člověk s cukrovkou má narušený metabolismus cukrů vzhledem k snížené anebo nulové schopnosti slinivky produkovat hormon zvaný inzulín. Ten má na starost regulaci hladiny glykémie v krvi. Přebytečná glukóza v krvi (hyperglykémie) může tím pádem u diabetika podpořit hromadění usazenin v cévách a s časem způsobit i rozvoj aterosklerózy. Když se k tomuto rizikovému faktoru přidají i další, tj. vysoký cholesterol, kouření cigaret a hypertenze, je to velice problematické. V souvislosti z výše uvedených faktorů tedy vyplývá, že nejrizikovější skupinou diabetiků pro rozvoj mrtvice mohou být zcela jistě lidé s diabetem 2. typu.
Cévní mozková příhoda u diabetika
Jak již bylo uvedeno v úvodu, diabetici mají vyšší riziko rozvoje ischemické cévní mozkové příhody, která souvisí s ucpáním tepny v mozku a jejím následným neprokrvením/neokysličením. Nutné je však zmínit i pojem zvaný „tranzitorní ischemická ataka“, tj. TIA. Jedná se o soubor varovných příznaků, které mohou zpravidla předcházet samotné ischemické mrtvici. A právě u diabetiků velice často k tomuto jevu nedochází. Proto je nasnadě důkladné vyšetření lidí s cukrovkou a správné kompenzování jejich nemoci. Zpravidla platí toto: čím vyšší hladinu glykémie bude diabetik mít (z dlouhodobého hlediska), tím více vzrůstá riziko mrtvice. A jaké jsou komplikace rozvoje cévní mozkové příhody při diabetu?
- Diabetici mohou mít horší průběh cévní mozkové příhody oproti zdravým lidem.
- U lidí s cukrovkou bývá vyšší riziko úmrtnosti v souvislosti s mrtvicí.
- Následky cévní mozkové příhody mohou být u diabetika závažnější.
- Diabetes mellitus v anamnéze může zapříčinit mnohem delší pobyt v nemocnici po mrtvici.
O cévní mozkové příhodě při cukrovce: Jak se projevuje?
Cévní mozkovou příhodu můžete jako laici poznat na sobě či blízkém člověku podle následujících kritérií:
- rozmazané vidění
- náhlé a silné bolesti hlavy
- necitlivost/ochrnutí na jedné polovině těla
- povislý koutek úst či povislé oční víčko
- neschopnost slovně se vyjádřit
- nekoordinované pohyby těla
- potíže s polykáním
- krátkodobá ztráta vědomí
V případě podezření na cévní mozkovou příhodu je nutné přivolat co nejdříve záchrannou službu (155) a kontrolovat stav vědomí i fyziologické funkce (dech, tep) nemocného. V tomto případě se hraje skutečně o každou vteřinu. Čím dříve bude poskytnuta akutní lékařská pomoc, tím lepší může být prognóza člověka postiženého CMP.
Léčba cévní mozkové příhody
Léčebný proces u cévní mozkové příhody se liší podle jejího typu. Ten se zjišťuje primárně pomocí diagnostických zobrazovacích metod typu CT mozku a magnetická rezonance. Pakliže dojde k ischemické mrtvici, je nutné co nejdříve zprůchodnit ucpanou tepnu v mozku (trombektomií nebo trombolýzou). U hemoragického typu je nutné zjistit lokalizaci a rozsah krvácení v mozku. Cílem je pak zajistit jeho stavění. V nejzávažnějších případech se dokonce přistupuje k chirurgickému odstranění hematomu. Mezi další metody první pomoci u nemocného patří dozajista zajištění dýchání a monitoring fyziologických funkcí.
Kompenzace diabetu jako základ prevence cévní mozkové příhody
Shrnuto a podtrženo: diabetes mellitus v anamnéze může představovat mnohonásobně vyšší riziko rozvoje cévní mozkové příhody, ovšem za zcela nepříznivých podmínek spojených s dekompenzací cukrovky a při léčbě jiných přídatných onemocnění (hypertenze, vysoký cholesterol). Podstatnou prevencí tedy je důsledné dodržování předepsané léčby diabetologem i interním lékařem a současně dodržování zdravého životního stylu. S velkou výhodou bude zanechání kouření a pravidelná pohybová aktivita.
Autor: Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
2222
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný