Při závodech strongmanů někdy jedu svůj soukromý závod s cukrovkou, říká mistr světa Jiří Tkadlčík
Co si sbalit na dovolenou?
Každá cesta mimo domov obnáší jednu nepříjemnost, a tou je balení zavazadel. Tato hojně neoblíbená činnost vyžaduje značnou dávku plánování a předvídavosti, o to víc, pokud vám život komplikuje diabetes. Na co nezapomenout?
Dovolená v České republice
1. Dostatek léků, inzulinu a průkaz zdravotní pojišťovny
Pokud se chystáte strávit dovolenou v naší vlasti, je vhodné přibalit do zavazadla kartičku zdravotní pojišťovny, dostatečnou zásobu léků a případně inzulinu. K inzulinu diabetik samozřejmě přidá prostředky pro jeho aplikaci, tj. dostatek odpovídajících inzulinových stříkaček, dezinfekci nebo inzulinové pero a náhradní jehly.
Názvy léků, eventuálně inzulinu a jejich dávkování, které užíváte, si napište na kousek papíru s datem a vložte do dokladů – nejlépe k průkazce zdravotní pojišťovny. Je účelné poznamenat na tento soupis i názvy léků, na které je pacient alergický. Určování názvu přípravku, který potřebujete, podle popisu typu „takové malé bílé tabletky“ je nemožné a mohlo by být i životu nebezpečné.
2. Skladování inzulinu
Inzulin skladujte v chladničce nebo na nejstudenějším místě v pokoji. Načaté předplněné pero, cartridge nebo lahvička smí být při pokojové teplotě. Inzuliny označené HM, tj. lidské či inzulinová analoga, vydrží asi 2–3 týdny teploty do 30 °C. Ke krátkodobému uchovávání inzulinu například při přepravě slouží speciální chladicí pouzdra. V žádném případě nevystavujte inzulin ani ostatní léky, které užíváte, přímému slunečnímu záření nebo vysokým teplotám. Inzulin nesmí ani zmrznout. Pokud pozorujete v lahvičce nebo cartridgi jindy čirého inzulinu krystalky nebo shluky, zlikvidujte ho a načněte nové balení.
3. Sledování hladiny cukru v krvi
S sebou vezměte i proužky pro testování cukru a ketonů v moči. Diabetici, kteří mají glukometr, si ho na dovolenou vozí s sebou spolu s proužky a lancetami či jinými pomůckami k odběru kapky krve. I na dovolené je třeba se měřit tak, jak určil váš ošetřující lékař.
4. Seznámit společníky se svým onemocněním
Je vhodné a správné poučit alespoň někoho ze svých společníků o příznacích akutních komplikací diabetu (hypoglykemie, hyperglykemie) a první pomoci při těchto stavech. Vyhýbat se zbytečně riskantním situacím, např. dálkové plavání, potápění.
5. Inzulinová pumpa
Pokud jste léčeni pomocí inzulinové pumpy, pamatujte, že pumpu lze bez rozkolísání hladin cukrovky odpojit na 1 hodinu. Pokud potřebujete pumpu odpojit na delší dobu, je třeba aplikovat inzulin jiným způsobem (inzulinovým perem). Inzulinovou pumpu není vhodné vystavovat přímému slunečnímu záření. V letním období je možné přejít na intenzifikovaný inzulinový režim aplikovaný pery, kterými je obvykle každý diabetik na inzulinové pumpě vybaven.
Dovolená v zahraničí
Pro dovolenou trávenou v zahraničí samozřejmě platí také výše uvedená doporučení jako pro dovolenou v tuzemsku.
1. Dobré zdravotní pojištění
Je vhodné z velké nabídky pečlivě vybrat, podrobně se informovat, na co se vztahuje. Nevybírat pouze podle nízké ceny.
2. Dostatečná zásoba léků, inzulinu a odpovídající aplikační technika
Na kartičku s užívanými léky je vhodné připsat i jejich generické názvy, tj. názvy účinných látek. V zahraničí mohou mít stejné účinné látky jiné obchodní názvy než v České republice. Pokud by se přes veškerou opatrnost stalo, že vám lék dojde, budete se orientovat podle názvů účinných látek. Je nutné znát také typ a koncentraci inzulinu, který používáte. V zahraničí se můžete setkat vedle koncentrace u nás obvyklé U-100 i s koncentrací U-300. Této koncentraci odpovídá i aplikační technika (inzulinové stříkačky, pera). Ke každé koncentraci inzulinu musí být k dispozici odpovídající aplikační technika, nelze ji zaměňovat. Pokud cestujete letadlem, inzulin, léky, glukometr, testační proužky je nutné vložit do příručního zavazadla.
Diabetikům léčeným inzulinem ušetří řadu nepříjemností při odbavení na hranicích nebo při cestě letadlem potvrzení o nutnosti používat stříkačky, jehly, lahvičky či cartridge s inzulinem k léčbě cukrovky, mít u sebe glukometr, případně inzulinovou pumpu. Potvrzení by mělo být psáno anglicky, případně i v několika dalších světových jazycích.
Pokud jste léčen inzulinovou pumpu, dejte raději přednost osobní kontrole před procházením bezpečnostním rámem na letišti.
Nezapomeňte, že inzulin se v teple a na slunci vstřebává rychleji. Proto je účelné zkrátit interval mezi aplikací inzulinu a jídlem.
3. Předcházejte infekčním onemocněním
Dejte pozor na takzvané cestovatelské průjmy a parazitární choroby či jiné infekce dle destinace, kterou navštívíte. O vhodné vakcinaci proti infekčním chorobám je třeba se včas poradit v centrech cestovní medicíny či u praktického lékaře.
Vyhýbejte se exotickým jídlům, kde neodhadnete dobře obsah sacharidů nebo kde hrozí riziko infekčního onemocnění, ovoce omyté vodou z neznámého zdroje, ledové kostky do nápojů, nedostatečně tepelně upravené pokrmy, zmrzlina… Pijte jen balenou vodu, tu používejte i k čištění zubů. Dbejte na hygienu rukou.
4. Dostatečný příjem tekutin
Podle teploty prostředí je nutné upravit příjem tekutin. Je vhodné vypít 2,5–3 litry denně, v horkém prostředí samozřejmě více.
Nezapomeňte s sebou:
- Inzulin
- Inzulinové pero/pumpu
- Dezinfekci
- Glukometr
- Proužky na testování cukru a ketonu v moči
- Kartičku diabetika
- Léky, které užíváte
- Kartičku pojišťovny
MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.
939
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný