Mít cukrovku není žádná ostuda. Zdaleka ne každý diabetik může za své onemocnění
Cestování s diabetem aneb Vydejte se za dobrodružstvím bez obav
Zdroj: Pixabay
Duchovní vůdce Dalajláma kdysi řekl: „Alespoň jednou za rok navštiv místo, kde jsi nikdy předtím nebyl.“ Pokud tohle dodržíte, můžete svůj život obohatit o mnoho skvělých a nezapomenutelných zážitků. Ty vám totiž nikdo nikdy nevezme. Cestování zkrátka nabíjí novou energií, kterou můžete při každodenním boji s cukrovkou rozhodně potřebovat.
Cestování může být velmi příjemné a odpočinkové i s diabetem. Je však zapotřebí pečlivé přípravy.
Každý občas potřebuje změnu prostředí a ani cukrovka nebrání tomu, abyste se mohli bez obav vydávat za dobrodružstvím, které vás vytrhne z reality všedních dní. Než však vyrazíte na cesty, promyslete jakožto diabetik celou řadu záležitostí.
Ještě, než se vydáte na cestu
Mnoho dobrodruhů a milovníků cestování příliš nepřemýšlí, kdy a kam pojede. Prostě si zabalí pár nejnutnějších potřebností a vyrazí neznámo kam, takzvaně na blind. Pro takové lidi je už cesta samotná cílem. Neplánují, nic neřeší, jen prožívají přítomný okamžik. Pokud se však léčíte s cukrovkou, měli byste myslet i na své zdraví. I když vám vlastně ze své podstaty nic v cestování nebrání, je vhodné probrat vysněnou dovolenou v zahraničí nejprve se svým ošetřujícím lékařem/diabetologem.
S čím vším vám lékař poradí před cestou?
Až zavítáte do ordinace ke svému ošetřujícímu lékaři a diabetologovi, získáte mnoho podstatných zdrojů, informací a doporučení. Bez těch se v podstatě nehnete před cestou z místa:
- Lékař vás vyšetří a cestu může doporučit, pokud je váš diabetes dobře kompenzovaný a nemáte jiné vážné zdravotní potíže.
- Pakliže se léčíte inzulínem a ošetřující lékař doporučí cestu do zahraničí, musí vám vystavit speciální potvrzení v anglickém jazyce, které obsahuje vaše iniciály i informace o vaší nemoci a pomůckách, jež je nutné převážet. To se týká zejména inzulínového pera, glukometru, inzulínové pumpy. Tento dokument předkládáte při odbavování i kontrolách na letišti.
- Dále se dozvíte, jaké činnosti/aktivity mohou vaši nemoc dekompenzovat a jak situaci řešit.
- Prodiskutujete možnosti úpravy dávek inzulínu vzhledem k případnému přesunu do jiného časového pásma.
- Diabetolog vám též předepíše náhradní dávky inzulínu či perorálních antidiabetik. Tyto recepty je vhodné mít u sebe pro případ, že by vám léky došly, nebo je někde ztratíte.
- Ošetřující lékař by vás měl také informovat o tom, zda budete potřebovat konkrétní druhy očkování (dle druhu země, kterou plánujete navštívit).
Co dalšího byste měli promyslet či zařídit?
Po návštěvě lékaře pak bude vše ostatní jen na vás. Pojměte přípravy na cesty velmi důsledně, abyste se vyhnuli případným nežádoucím komplikacím. Zaměřte se na tyto zásadní body:
- Promyslete možnost pořízení tzv. identifikačního náramku, který předává informaci o tom, že se léčíte s cukrovkou. Toto je praktická věc při cestování s diabetem a může pomoci lidem v okolí definovat váš případný zdravotní problém (hypoglykémie, změny vědomí a podobně). Tím se urychlí poskytnutí adekvátní první pomoci.
- Připravte si příruční zavazadlo, ve kterém budete mít uložené veškeré své léky na diabetes (inzulín, antidiabetika) i glukometr. Náhradní náplně do inzulínové pumpy či pera raději nedávejte do zavazadel, která jsou určená k odbavení. V zavazadlovém prostoru mimo kabinu letadla by mohly být vystaveny příliš nízkým teplotám, a to je nežádoucí. Do příručního zavazadla je pak vhodné přidat i chladící sáčky, které udrží inzulín při optimální teplotě.
- Taktéž si přibalte raději dvakrát více léků, než jste zvyklí. Ty noste v originálních baleních, abyste neměli problém s kontrolami na letištích.
- Nezapomeňte do příručního zavazadla vložit glukózové tablety či svačinu. Dobrou zprávou je, že lidé s cukrovkou mají výjimku při přenášení tekutin do kabiny letadla. Můžete tedy doplnit své zásoby i o sladký nápoj/džus.
- O svém nemoci informujte raději i personál a myslete na pravidelnou konzumaci jídla i přísun tekutin (ideálně voda), a to zejména tehdy, pokud je cesta několikahodinová. V této souvislosti by mělo být samozřejmostí i měření glykémie v konkrétních časových intervalech.
- Pokud používáte inzulínovou pumpu, domluvte se s letištní kontrolou pouze na vizuální/hmatové prohlídce. Procházení detektorem kovů může narušit správné fungování pumpy.
Nenechte se pohltit starostmi a dovolenou si hlavně užijte
Zprvu se vám může zdát, že před cestováním nesete na bedrech tíhu mnoha povinností. Když je ale všechny dodržíte, užijete si dovolenou bez jakýchkoliv komplikací a strachů. A o tom to přeci je. Poznávání neznámých koutů planety Země má provázet klid a pohoda, nikoliv stres z toho, co se může přihodit s vaším zdravím. Nepodceňujte tedy přípravy a užijte si volné dny naplno!
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Pixabay
Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention/Diabetes
1791